Soros 130 millió dollárt adományoz a koronavírus elleni védekezésre
soross_top_story_lead.jpg

Soros 130 millió dollárt adományoz a koronavírus elleni védekezésre

  • narancs.hu
  • 2020. április 17.

Külpol

Alacsony bérű munkásokat, iskolákat, legális papír nélküli lakókat segítének vele.

Soros György néhány hete egymillió euróval igyekezett segíteni Budapestet a járvány elleni harcban, a New York Times cikke szerint pedig Amerikában is jelentős összegeket adományozott hasonló célból. Csak New York lakosaira 37 millió dollárt szánt, mellyel a veszélyeztetetteknek, így a legális papír nélkül ott élő családoknak és az alacsony bérű munkásoknak igyekszik segíteni.

A 37 milliós adomány több részletben és formában érkezik a New York-i lakosokhoz. 20 millió ún. Bevándorlási Segélyporgram részeként, melynek lényege, hogy azoknak segítsen, akiket nem érint a kormány mentőprogramja. Közel 20 ezer bevándorló kapna egyszeri, 400-1000 $ közötti segélyt. 15 millió dollár érkezik a New York-i Állami Iskolákhoz, melyet a távoktatás elősegítésére valamint arra fordítanának, hogy gondoskodjanak azok gyerekeiről, akik a járvány ellen harcolnak. 2 millió dollár pedig a hajléktalanok ellátására, valamint a börtönpopuláció csökkentésére szánnának.

"Meg kell értenünk, milyen emberi ára van a krízisnek, és befektetéseink egy részét humanitárius programokra kell fordítanunk" - nyilatkozta Patrick Gaspard, a Nyílt Társadalom Alapítványok elnöke, aki a 130 milliós adományra kezdeti beruházásként hivatkozott. Soros alapítványai eddig is bőkezűen támogatták a vírus elleni védekezést Amerikában: 12 milliós adományt kaptak tőlük olyan nagyvárosok, mint Chicago vagy Atlanta, de több millió dollárt adtak a vírus által veszélyeztetett munkások megsegítésére is.

"Kihagytuk a lehetőséget, hogy a 2008-as gazdasági válság után igazságosabb gazdaságot hozzunk létre, és szociális hálót biztosítsunk azoknak a munkásoknak, akik társadalmunk középpontjában állnak. Ma irányt kell változtatnunk és meg kell kérdezni magunktól: milyen világ emelkedik majd ki a katasztrófából, és mit tudunk tenni, hogy jobbá tegyük azt?" - írta közleményében Soros György.

"Jelenleg bizonyos rezsimek arra használják a vírust, hogy aláássák a demokráciát és segítségével nyomást gyakoroljanak " - tette hozzá Gaspard aki elmondta: továbbra is támogatni fogják az ilyen cselekedetek elleni harcot.

Itt a friss Narancs!

Messzelátó Török Gábor-interjúval. És mi minden van még a lapban? Rendben van-e, hogy hazaküldik idős, súlyos beteg hozzátartozóinkat a kórházakból? Mi maradt a betegek jogaiból a járványkrízisben? Mit tanácsol a jogász? A cikk szerzője Gaal Ilona, a Hospice Alapítvány munkatársa. A helyzet magaslatán van-e a miniszterelnök a gazdasági válság menedzselésében?

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.

High-tech a pusztában?

Tudományos technológiai parkot terveznek komoly egyetemi háttérrel, a beruházást előzetesen majd’ 12 milliárd forintra becsülik. Mindezt Békés megye egyik leghátrányosabb településére, Pusztaföldvárra „álmodták meg”. Az összeg több mint fele a kormánypárti polgármester cégére menne.