Szerbia, Kosovo és az EU - Oly közel, és mégis távol

  • Végel László
  • 2010. augusztus 12.

Külpol

Szerbiában általános elkeseredést váltott ki az ENSZ Nemzetközi Bíróság tanácsadói véleménye, mely szerint Kosovo 2008-ban kikiáltott függetlensége nem ellentétes a nemzetközi joggal. Az elhangzottak után a szerbiai képviselőház az össznemzeti egységet demonstrálva azonnal határozati javaslatot fogadott el, amelyet - miután rendkívüli ülésén a kormány is jóváhagyta - előreláthatólag szeptemberben az ENSZ-közgyűlés elé terjeszt. A rendelkezés közzétételének napján, sőt órájában az ország összes ortodox templomában megkondultak a harangok, a pópák imadélutánra invitáltak, hogy a szerb igazságért fohászkodjanak.

Szerbiában általános elkeseredést váltott ki az ENSZ Nemzetközi Bíróság tanácsadói véleménye, mely szerint Kosovo 2008-ban kikiáltott függetlensége nem ellentétes a nemzetközi joggal. Az elhangzottak után a szerbiai képviselőház az össznemzeti egységet demonstrálva azonnal határozati javaslatot fogadott el, amelyet - miután rendkívüli ülésén a kormány is jóváhagyta - előreláthatólag szeptemberben az ENSZ-közgyűlés elé terjeszt. A rendelkezés közzétételének napján, sőt órájában az ország összes ortodox templomában megkondultak a harangok, a pópák imadélutánra invitáltak, hogy a szerb igazságért fohászkodjanak.

*

A bejelentés után a sajtó hideg zuhanyról cikkezett, joggal, hiszen a döntést megelőzően a politikusok és a szakértők (túl) optimisták voltak. Végül Boris Tadic köztársasági elnök nyilatkozott, hogy a történelemben előfordultak nem fair döntések, ám Szerbia folytatja eltökélt küzdelmét Kosovóért. Vuk Jeremic külügyminiszter szerint pedig a bíróság felnyitotta Pandora szelencéjét, minek folytán új kísértet járja be a világot: a szecesszionizmus kísértete.

A szerbiai szakértők többsége is elmarasztalóan szólt a hágai Nemzetközi Bíróság ítéletéről. Predrag Simic, a belgrádi politikatudományi kar nemzetközi ügyekkel foglalkozó tanára szerint nem az igazság győzött, hanem Brüsszel és Washington. Várady Tibor nemzetközi jogász a belgrádi Politika c. lapnak kijelentette, hogy a hágai bíróság nem adott választ Szerbia kérdésére, és manipulált. A külügyminiszterhez hasonlóan hangsúlyozta, hogy a bírósági döntés csak a szakadár mozgalmakat buzdítja. A Politika romániai tudósítója éles hangú cikket közölt a "romániai Kosovóról", vagyis Erdélyről, amelyben a román külügyminiszter magyar veszélyre célozgatott, míg Tőkés László erdélyi magyar politikust - köntörfalazás nélkül - szecesszionistának nevezte. Az alkotmányjogászok elemezhetik ugyan a bírósági érvelés hiányosságait, de egy biztos: a Kosovo-kérdés második szakasza lezárult.

A Demokrata Párt vezette szerb kormánykoalíciónak ez a dekrétum mindenképpen kudarc, hiszen megrendült általa a kampányígéret, amely szerint az uniós csatlakozás és Kosovo megtartása azonos prioritást élvez, illetve az egyik nem zárja ki a másikat. Mint most kiderült, Szerbiának döntenie, választania kell. Kérdés, hogy megé-ri-e halogatni a döntést különféle rejtett kompromisszumok lehetőségének reményében, amelyeket befolyásos EU-országok diplomatái helyeztek - óvatosan - kilátásba. Jeremic mindenesetre budapesti látogatásán elég határozottan fogalmazott: ha az EU-tagság ára Kosovo függetlenségének elismerése, akkor Szerbia lemond az Európai Unióról.

Putyin és a szerb Mann

A hágai Nemzetközi Bíróság döntése teljesen valószerűvé, átélhetővé tette Szerbia eddig tudatalattiba visszanyomott politikai dilemmáját: vagy Kosovo, vagy az EU. Kosovo azonban evvel együtt is csak részben befolyásolja a csatlakozási elbizonytalanodást. Az elhalasztott tagfelvétel például nagyban gyengítette a helyi EU-pártiak hitelét. Az EU valahova a távoli jövőbe hátrált, míg Kosovo oly közeli. Ráadásul nemcsak Szerbiában, de régiószerte növekszik az euroszkepticizmus. Mind népszerűbbek a nyugati típusú kapitalizmus válságáról szőtt elméletek, s egyre erősebb az a meggyőződés is, miszerint Szerbiának Oroszországgal kell szorosabb kapcsolatokat kiépítenie. Ezt a politikai tendenciát nyomatékosította több gazdaságpolitikai döntés, minek következtében a teljes szerbiai olaj- és gázipar orosz kézbe került - amit minden nagyobb parlamenti párt egymással versengve támogatott. Az EU-csatlakozás mérlegelésekor tehát számolni kell avval is, hogy az orosz orientációnak tagadhatatlanul mélyreható hagyományai vannak a szerb nemzet történetében. Oroszországnak nincs kifogása Szerbia EU-tagsága ellen, sőt valamennyire érdeke is, ám határozottan ellenzi NATO-tagságát. De NATO-tagság nélkül számíthat-e egyáltalán az EU-hoz való csatlakozásra az ország?

Vajon maradt-e kompromiszszumra legalább egy rejtett kiskapu? Korábban sokan abban reménykedtek, hogy Hágában kétértelmű bírósági döntés születik, ami új tárgyalásokat tesz majd lehetővé, sezek meghozzák a történelmi kompromisszumot szerbek és albánok között. A várakozás feszült időszakában a vezető szerb politikusok kereken elutasították Kosovo felosztását, ám a szerbiai sajtó minduntalan Kosovo felosztásáról cikkezett. A publikációk visszatérő eleme, hogy Dobrica Cosic író, a szerb nacionalista mozgalom atyja is ezt javasolta, még 1992-ben. Cosic Tito partizánjaival együtt harcolt a fasiszták ellen, majd a párt kedvenc írója lett. Az agitprop vezetője, egészen 1968-ig központi bizottsági tag, amikor is - vesztére - szóvá tette a szerbek kosovói üldöztetését. A Központi Bizottság egyből elhatárolódott, ő pedig önként távozott a Jugoszláv Kommunista Szövetségből. Ettől a pillanattól Cosic a szerb szellemi élet kulcsfigurája lett. Slobodan Milosevic a hágai törvényszék bírái előtt a legnagyobb élő szerb írónak nevezte. Vojislav Kostunica exkormányfő is nagyra értékelte, Zoran Djindjic, a meggyilkolt miniszterelnök pedig az író 80. születésnapjára küldött táviratában szerb Thomas Mann-nak titulálta. Boris Tadic jelenlegi köztársasági elnök ifjúkori példaképének tartja, és vallomása szerint fontosabb ügyekben mai is szívesen hallgatja meg az írófejedelem tanácsait.

Kosovo kérdése a Tito-érában tabutémának számított, míg 1968 után, a szerb ellenzék alapvető vezéreszméjévé vált, s két évtized múlva ez határozta meg a szerbiai rendszerváltást, ez befolyásolta Jugoszlávia felbomlását.

A százéves hidegháború

Tévedés lenne azonban számos "Balkán-szakértő" csapdájába esni, és a kosovói konfliktust teljes egészében Milosevic számlájára írni, hiszen a konfliktus sokkal régebbi. A szerb-albán hidegháború közel egy évszázada tart. Több történész szerint Szerbia már akkor elvesztette Kosovót, amikor csapatai 1912-ben visszahódították az egykori "szerb bölcsőt" a törököktől. A szerb politikai elit multikulturális sokkot élt át, hisz az albánok személyében egy teljesen idegen világgal találkozott, és nem azzal, amit az emlékezetében addig őrzött. Ez a megrázkódtatás olyan mélyen érintette, hogy a parlament törvénybe iktatta: a kosovói albánok nem részesülhetnek az alkotmányos alapjogokban, mert még nem érték el a civilizáció megfelelő szintjét. A két nemzet közötti feszültséget még Tito varázspálcája sem tudta eltüntetni, legfeljebb az intenzitásából vett időlegesen vissza egy kicsit. A szerb társadalomban régóta érlelt gondolat, hogy a kosovói albánok permanens népirtást folytatnak a szerbek ellen. Ugyan Tito életében ez nem kapott nyilvánosságot, de halála után először a "félellenzéki", később a kulturális és oktatási intézményrendszerben szerepet játszó értelmiségi réteg is egyre erőteljesebben követelt "erélyes intézkedéseket". 1986 januárjában, amikor Milosevicnek még nem volt teljhatalma, 211 tekintélyes szerb értelmiségi petíciót intézett a szövetségi és a szerbiai parlamenthez. Az aláírók között nemcsak a párt által nacionalistának bélyegzett értelmiségiek szerepeltek, de elismert akadémikusok, egyetemi tanárok, a nyolcvanas években döntő szerepet játszó figurák és meggyőződéses, európai értékeket valló demokraták is, köztük Dagoljub Micunovic, az ellenzéki Demokrata Párt első elnöke, akiből Milosevic bukása után Kis-Jugoszlávia parlamenti elnöke lett, Zagorka Golubovic egyetemi tanár vagy Nebojsa Popov, az el-lenzéki Republika főszerkesztője - valamennyien a milosevici politika radikális kritikusai. Természetesen a 2000-ben majd Milosevic örökébe lépő Vojislav Kostunica is aláírta a petíciót, melynek szövegét Dobrica Cosic fogalmazta meg, s fő tézise szerint a kosovói szerbek genocídium áldozatai, és Kosovóban Szerbia kapitulált, anélkül, hogy ezt hivatalosan aláírta volna. Mindennek fényében Milosevic inkább katalizátori szerepet játszott Kosovo kérdésében, ami persze szikrányit sem csökkenti a felelősségét.

A szerbiai politika fokozatosan magáévá tette Dobrica Cosic és a széles ellenzéki értelmiségi tábor gondolatait - az ellenzék és a hivatalos politika összefonódott. Cosic üdvözölte Slobodan Milosevicet, és a XX. század legnagyobb szerb politikusához, Nikola Pasichoz hasonlította. A neves író 1992-ben Milosevic pártjának köszönhetően köztársasági elnök lett, így alakult meg a Cosic-Panic-kormány, ami persze gyorsan ellentétbe kerül Milosevic héjáival. Milosevic az antidemokratikus nacionalizmust testesítette meg, Dobrica Cosic a demokratikus nacionalizmus hívének vallotta magát.

Kosovo felosztása?

A belgrádi parlament 1993-ban megvonta Cosictól a bizalmat, mire ő egyre sűrűbben vállalt szerepet a szerbiai ellenzék rendezvényein. Ahogy 1968-ban is megelőzte korát, amikor beemelte a köztudatba Kosovo nacionalista szemléletét, úgy 1993-ban is időben felismerte - az uralkodó politikai elittel ellentétben -, hogy Milosevictyel a szerbiai nacionalizmus a vesztébe rohan. Egyre többször pendítette meg Kosovo felosztásának lehetőségét, ám a szerb politikusok és a közvélemény mereven elutasította a gondolatot. Cosic 1992. január 21-én Zimmermann amerikai nagykövetnek is kifejti, hogy márpedig Kosovót fel kell osztani, s a szerbek megelégednének a terület egyharmadával. Így akart véget vetni a két nemzet hidegháborújának. Naplója tanúsága szerint egy évvel előbb, vagyis még 1991-ben ugyanezt javasolta Borislav Jovicnak, Jugoszlávia Elnöksége elnökének, aki azonban Milosevichez utalta, ő meg mereven elutasította az ötletet.

1999-ben, a NATO-légitámadás után megkötött kumanovói béke Kosovót ENSZ-felügyelet alá helyezte, és Szerbia - úgymond ideiglenesen - elvesztette szuverenitását a terület felett. 2000-ben megbukott Milosevic, egyesek szerint saját hívei, a titkosrendőrség és a hadsereg árulta el, mások szerint a népharag söpörte el. Djindjic vezetésével alakult kormány, s a politikusok abban reménykedtek, hogy a demokratikus, Milosevic nélküli Szerbia visszanyeri a világ rokonszenvét - és a szuverenitását Kosovo felett. Ám ez a remény gyorsan szertefoszlott.

Zoran Djindjic 2002-ben úgy látta, hogy erélyesebb lépéseket kell tennie. Cosic naplójából kiderült, hogy a kormányfő 2002. december 14-én felkereste Cosicot, hogy Kosovóról cseréljenek véleményt. Az első találkozóra a kormányfő lakásán került sor, mert mint mondta, Cosic lakását lehallgatják. A naplóbejegyzések szerint Cosic elégedetten vette tudomásul, hogy Djindjic az eddiginél nagyobb fogékonyságot mutatott a szerb nemzeti kérdés iránt. Hogy nem csupán az író egyoldalú benyomásairól van szó, azt tanúsítják a Naplóhoz csatolt levelek is, amelyekben Djindjic elismeri, hogy mindketten hasonló álláspontot képviselnek. Ígéretet tesz, hogy radikálisabb lesz Kosovo ügyében, továbbá letöri a vajdasági autonomista törekvéseket. Később elküldte Cosicnak azon levelek kópiáit is, amelyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaihoz, továbbá a vezető európai és amerikai politikusokhoz intézett. A Blairhez és Putyinhoz címzett levélben Djindjic megpendíti Kosovo felosztásának lehetőségét. Zoran Djindjicet azonban 2003. március 12-én meggyilkolták. Dobrica Cosic megrendülten jegyzi naplójában, hogy Djindjic lehetett volna az a politikus, aki "megmenti Szerbiát Kosovótól".

*

Mindez valamivel több mint hét évvel ezelőtt történt. Akkor esetleg reális kompromisszum lehetett volna. Időközben azonban Kosovo kikiáltotta függetlenségét, amit jelentős és befolyásos államok ismertek el. A hágai Nemzetközi Bíróság véleménye szerint ez nem sérti a nemzetközi jogot. A Biztonsági Tanácsban Oroszország és Kína vétójoga ellehetetleníti a független Kosovo elismerését, amivel Szerbia némi szimbolikus elégtételt nyer, de az ára a távolodás az Európai Uniótól, ami a szerbiai gyakorlatban a gazdasági válság elmélyülését jelenti. Jelenleg tehát Szerbia is, Kosovo is patthelyzetben vergődik. Kosovo felosztásának esélye kisebb, mint hét évvel ezelőtt volt. Újabban a független nemzetközi intézmények megpendítették a kosovói szerb lakta területek Szerbiával speciális kapcsolatokat tartó nagyfokú autonómiáját, de erről sem a szerbiai, sem a kosovói politikusok nem beszélnek. Mégis ez talán a kiskapu, aminek a küszöbén szót érthetnek a felek.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.