Az Európai Unió minden kísérlete kudarcot vallott, hogy a háborúnak vége legyen, vagy az ukránoknak kedvező feltételek alakuljanak ki a csatatéren – közölte Szijjártó Péter külügyminiszter azután, hogy az uniós külügyminiszterekkel találkozott Brüsszelben, és egyhangúan döntöttek az Oroszország elleni 16. szankciós csomagról.
Szijjártó mindezek után közölte, hogy "kudarcot vallottak a szankciók", mert jobban ártanak az európai gazdaságnak, mint az orosznak; a fegyverszállítások csak több áldozathoz vezettek; az Ukrajnának adott pénzügyi támogatás sorsa pedig bizonytalan, tehát az EU-nak minden kísérlete kudarcot vallott a háború ügyében.
Szijjártó megint azt hangsúlyozta, hogy minél előbb békére van szükség, a legnagyobb esély erre az amerikai-orosz tárgyalásokban van, de "a háborúpárti európai liberálisok" nem szeretnék, ha ezek sikeresek lennének, sőt, Szijjártó szerint akciót is készítenek elő, hogy meggátolják a béketárgyalások sikerét – pénz- és fegyverszállítási csomagot akarnak összerakni, hogy Ukrajna tudjon nemet mondani egy számára előnytelen békére.
Ez persze Szijjártó szerint rossz, 20-40 milliárd euróról lenne szó és rengeteg fegyverről, illetve Ukrajna esetleges NATO-tagágát is napirenden akarják tartani, miközben ez nem reális, mert ahhoz minden tagnak meg kéne azt szavaznia. Szijjártó szerint mindenesetre az európai liberálisok meg akarják hosszabbítani a háborút és meg akarják torpedózni az amerikai-orosz egyeztetéseket.
"Mi a mai napon előterjesztett háborúpárti, a háborút meghosszabbító csomagot nem támogatjuk" – jelentette ki Szijjártó, hozzátéve, minden olyan kezdeményezésre nemmel fognak szavazni, ami veszélyezteti az amerikai-orosz tárgyalásokat.
Azt is mondta, hogy már a 17. szankciós csomag is szóba került, amikor épp csak elfogadták a 16.-at, és ismét szóba kerültek az energiaügyi szankciók is. A "háborúpárti" hangulat érzékeltetésére azt mondta, egyesek szerint semmiség lenne a 10 milliárd eurós segély Ukrajnának, és vannak, akik azt mondják, hogy az Egyesült Államok elfogadta az orosz narratívát, az ENSZ-szavazáshoz pedig szavazatokat vásárolnak. Később azt is mondta, hogy sokan nem veszik figyelembe a harctéri realitást, és azt mondják, hogy Ukrajnának ezt a háborút meg kell nyernie.
Szijjártó elmondta, márciusban dönteni kell, hogy 2700 orosz és belarusz személy szankcionálását fenntartják-e, Szijjártó azt mondta, erről az alapján szavaznak majd, hogy mennyire tartja be az Európai Bizottság a korábbi engedményeit, például hogy a gáztranzitról tárgyalnak majd, de az erről szóló tárgyalásra legutóbb nem hívták meg Magyarországot.
Azt is mondta, most világosan elutasították a személyekre vonatkozó szankciók meghosszabbítását, és azt is közölte, hogy szó sem lehet, hogy Ukrajna EU-csatlakozását meggyorsítsák – ahhoz, hogy egyáltalán a tárgyalások megnyitását elfogadják, az ukránoktól kisebbségi akcióterv végrehajtását várják. Szijjártó azt mondta, erről érkezett egy dokumentum az ukránoktól, de abban a krími tatárokat sokszor, a kárpátaljai magyarokat alig említik.
Erről később kérdésre azt fejtegette, hogy az Európai Bizottság nem az EU tagállamokat képviseli Ukrajna felé, hanem fordítva, holott Ukrajna lábbal tapossa a tagállamok érdekeit például kisebbségi ügyben, ez így olyan, mintha mi függenénk már az ukránoktól, miközben valójában ők függenek a nyugati forrásoktól, és ők akarnak az EU-nak is tagjai lenni.
Szijjártó arról is beszélt, hogy nem Ukrajna biztonsági garanciája a kérdés, hanem hogy nekünk milyen biztonsági garanciákra van szükségünk.
Szólt az ENSZ-ben tárgyalandó amerikai békehatározati javaslatról, amelynél társszerző lett Magyarország, Georgia (Grúzia), Argentína, Észak-Macedónia és Izrael is. Ugyanitt az EU és Ukrajna által előterjesztett javaslatról is szó lesz, Szijjártó közölte, ezt nem támogatják, mert az EU kudarcot vallott, míg az új amerikai elnök máris tett a békéért.
Szijjártó sérelmezte azt is, hogy az amerikai USAID leállítása után az EU növelni kívánja támogatásait a grúziai ellenzéknek, ráadásul kimondottan a kormányzó párttal szembeni törekvéseket akarják finanszírozni. Szijjártó ezt úgy fordította le, hogy az európai adófizetők pénzéből az EU beavatkozik egy azon kívüli ország belpolitikájába a kormánnyal szemben, "csak azért, mert a kormány patrióta és nem csattogtatja a bokáját Brüsszelnek". Szijjártó persze tiltakozott ez ellen.