Újabb szankciós csomagot fogadott el az EU Oroszország ellen, Magyarország is megszavazta

  • narancs.hu
  • 2025. február 24.

Külpol

A szankciók gazdasági jellegű és személyekkel szembeni korlátozásokat tartalmaznak, a korábbiaknál szélesebb körben.

Hétfőn elfogadták az uniós tagállamok az Oroszországgal szembeni 16. szankciós csomagot az orosz agresszió harmadik évfordulójára időzítve, a döntést Magyarország is támogatta – írja a hvg.hu

A szankciók gazdasági jellegű és személyekkel szembeni korlátozásokat tartalmaznak, a korábbiaknál szélesebb körben. A csomag az orosz gazdaság létfontosságú szektorait érinti, tovább gyengítve a rezsim azon képességét, hogy illegális, provokálatlan és indokolatlan agressziós háborút vívjon Ukrajna ellen – áll a döntés indokolásában.

Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő a következőt fűzte hozzá: „A szankciók új köre nemcsak az orosz árnyékflottát célozza meg, hanem azokat is, akik támogatják a nem biztonságos olajszállító tartályhajók, a drónokban pilótaként használt videójáték-vezérlők, a szankcióink megkerülésére használt bankok és a hazugságokat terjesztő propagandacsatornák működését. Nem kétséges, hogy ki az agresszor, kinek kell megfizetnie, és kit kell felelősségre vonni ezért a háborúért.”

A Tanács jelentős számú, 83 szereplős szankciós listáról is megállapodott, amely 48 személyt és 35 szervezetet tartalmaz. Ezen túlmenően a Tanács két új kritériumot határozott meg, amelyek lehetővé teszik az EU számára, hogy korlátozó intézkedéseket vezessen be a Putyin árnyékflottájához tartozó hajókat birtokló vagy üzemeltető személyekre és szervezetekre; és azokra, akik támogatják az orosz katonai és ipari komplexumot, vagy részesülnek a hasznából. 

Az árnyékflotta szankcionálása viszonylag új elem az uniós eszköztárban, az oroszok ezekkel a tankerekkel igyekeznek megkerülni az olajárplafon mechanizmusát, ezek a hajók szállítanak katonai felszereléseket Oroszországba, vagy értékesítik a lopott ukrán gabonát. Mostantól nem léphetnek európai kikötőbe. A listára 74 harmadik országból származó hajó került fel, így összesen 153-ra nőtt az érintett hajók száma.

Az EU korlátozásokat vezetett be az orosz ipari képességek fejlesztéséhez hozzájáruló áruk (vegyi anyagok, egyes műanyagok és gumi) exportjára és Oroszországon keresztül történő tranzitjára, valamint további korlátozásokat vezetett be az Oroszország számára jelentős bevételeket termelő elsődleges alumínium behozatalára. 

A 16. csomaggal az EU most először vezet be tranzakciós tilalmat az Oroszországon kívüli székhellyel rendelkező hitelintézetekre vagy pénzintézetekre, amelyek az Oroszországi Központi Bank „Pénzügyi Üzenetek Átviteli Rendszerét” (SPFS) használják.

A Tanács 53 új szervezettel bővítette azt a listát, amelyek közvetlenül támogatják Oroszország katonai és ipari komplexumát az Ukrajna elleni agressziós háborúban. Szigorúbb exportkorlátozások vonatkoznak rájuk a kettős felhasználású áruk és technológiák, valamint az olyan áruk és technológiák tekintetében, amelyek hozzájárulhatnak Oroszország védelmi és biztonsági szektorának technológiai fejlesztéséhez. E szervezetek egyharmada orosz, míg a többi harmadik országokban található (Kína, beleértve Hongkongot, Indiát, Kazahsztánt, Szingapúrt, Törökországot, az Egyesült Arab Emirátusokat és Üzbegisztánt).

A Tanács ma úgy határozott, hogy felfüggeszti az orosz vezetés állandó ellenőrzése alatt álló nyolc orosz médium uniós műsorszórási engedélyét, és megtiltja számukra tartalmaik sugárzását. Ezek a következők: EADaily / Eurasia Daily, Fondsk, Lenta, NewsFront, RuBaltic, SouthFront, Strategic Culture Foundation és Krasnaya Zvezda / Tvzvezda.

A csomag további korlátozásokat ír elő az áruk és a technológia, különösen az olaj- és gázkutatáshoz kapcsolódó szoftverek exportjára, hogy tovább korlátozzák Oroszország kutatási és kitermelési kapacitásait. Emellett kiterjeszti az oroszországi kőolajprojektek, például a Vostok olajprojektek befejezéséhez szükséges áruk, technológiák és szolgáltatások nyújtásának tilalmát, hasonlóan a jelenleg futó LNG-projektek befejezéséhez. A Tanács emellett megtiltja az orosz kőolaj és kőolajtermékek átmeneti tárolásának biztosítását az EU-n belül, függetlenül az olaj beszerzési árától és e termékek végső rendeltetési helyétől. 

A mai csomag további korlátozó intézkedéseket tartalmaz Fehéroroszországgal szemben is, tükrözve az Orosz Föderációval szemben elfogadott kereskedelmi vonatkozású szankciókat, valamint egyéb intézkedéseket, például a szolgáltatások és szoftverek, a betétek és a kriptoeszköz-pénztárcák, valamint a szállítások értékesítésére vagy nyújtására vonatkozó korlátozásokat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A saját határain túl

Justin Vernon egyszemélyes vállalkozásaként indult a Bon Iver, miután a zenész 2006-ban három hónapot töltött teljesen egyedül egy faházban, a világtól elzárva, egy nyugat-wisconsini faluban.

Az űr az úr

Az 1969-ben indult Hawkwind mindig a mainstream csatornák radarja alatt maradt, pedig hatása évtizedek óta megkérdőjelezhetetlen.

Pincebogarak lázadása

  • - turcsányi -

Jussi Adler-Olsen immár tíz kötetnél járó Q-ügyosztályi ciklusa a skandináv krimik népmesei vonulatába tartozik. Nem a skandináv krimik feltétlen sajátja az ilyesmi, minden szak­ágnak, műfajnak és alműfajnak van népmesei tagozata, amelyben az alsó kutyák egy csoportozata tengernyi szívás után a végére csak odasóz egy nagyot a hatalomnak, az efeletti boldogságtól remélvén boldogtalansága jobbra fordulását – hiába.

Luxusszivacsok

A Molnár Ani Galéria 2024-ben megnyitott új kiállítótere elsősorban hazai, fiatal, női alkotókra fókuszál, Benczúr viszont már a kilencvenes évek közepétől jelen van a művészeti szcénában, sőt már 1997-ben szerepelt a 2. Manifestán, illetve 1999-ben (más művészekkel) együtt a Velencei Biennálé magyar pavilonjában.

Égen, földön, vízen

Mesék a mesében: mitikus hősök, mágikus világ, megszemélyesített természet, a szó szoros értelmében varázslatos nyelv. A világ végén, tajtékos vizeken és ég alatt, regei időben mozognak a hősök, egy falu lakói.

Visszaszámlálás

A Ne csak nézd! című pályázatot a Free­szfe, az Örkény Színház, a Trafó és a Jurányi közösen hirdették meg abból a célból, hogy független alkotóknak adjanak lehetőséget új előadások létrehozására, a Freeszfére járó hallgatóknak pedig a megmutatkozásra. Tematikus megkötés nem volt, csak annyiban, hogy a társulatoknak társadalmilag fontos témákat kellett feldolgozniuk. A nyertesek közül a KV Társulat pályamunkáját az Örkény Színház fogadta be.

Levél egy távoli galaxisból

Mészáros Lőrinc olyan, mint a milói Vénusz. De már nem sokáig. Ő sem valódi, s róla is hiányzik ez-az (nem, a ruha pont nem). De semmi vész, a hiány pótlása folyamatban van, valahogy úgy kell elképzelni, mint a diósgyőri vár felújítását, felépítik vasbetonból, amit lecsupáltak a századok. Mészáros Lőrincnek a története hiányos, az nem lett rendesen kitalálva.

A gólem

Kicsit sok oka van Karoł Nawrocki győzelmének a lengyel elnökválasztás június 1-jei, második fordulójában ahhoz, hogy meg lehessen igazán érteni, mi történt itt. Kezdjük mindjárt azzal a tulajdonképpen technikai jellegűvel, hogy az ellenfele, Rafał Trzaskowski eléggé elfuserált, se íze, se bűze kampányt vitt.

„Mint a pókháló”

Diplomáját – az SZFE szétverése miatt – az Emergency Exit program keretein belül Ludwigsburgban kapta meg. Legutóbbi rendezése, a Katona József Színházban nemrég bemutatott 2031 a kultúra helyzetével és a hatalmi visszaélések természetével foglalkozik. Ehhez kapcsolódva toxikus maszkulinitásról, a #metoo hatásairól és az empátiadeficites helyzetekről beszélgettünk vele.

Nem a pénz számít

Mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió az orosz energiahordozókhoz fűződő viszonya tekintetében: május elején az Európai Bizottság bejelentette, hogy legkésőbb 2027 végéig minden uniós tagállamnak le kell válnia az orosz olajról, földgázról és nukleáris fűtőanyagról. Ha ez megvalósul, az energiaellátás megszűnik politikai fegyverként működni az oroszok kezében. A kérdés az, hogy Magyar­ország és Szlovákia hajlandó lesz-e ebben együttműködni – az elmúlt években tanúsított magatartásuk ugyanis ennek éppen az ellenkezőjét sugallja.

„A kínai tudás”

Az európai autóipart most épp Trump vámjai fenyegetik, de a romlása nem ma kezdődött. Hanem mikor? A kínaiak miatt kong a lélekharang? Vagy az Európai Unió zöld szemüveges bürokratái a tettesek? Netán a vásárlók a hibásak, különösen az európaiak, akik nem akarnak drága pénzért benzingőzt szívni az ablakuk alatt? A globális autópiac gyakorlati szakemberét kérdeztük.