Szijjártó Biskekben: átad, nyilaz, leszólja a nyugati sajtót

  • narancs.hu
  • 2021. április 8.

Külpol

Sűrű napot tart a magyar külügy vezetője.

„Látom, hallom, nagy a felbuzdulás Ausztriában, mert a Magyar Televízió híradója kritizálni mert egy osztrák újságírót.” – kezdi csütörtök délutáni Facebook-bejegyzését a magyar külügyminiszter, Franziska Tschinderle, az osztrák Profil újságírójának esetére utalva. Tschinderle volt az, aki Orbán Viktor, Matteo Salvini és Mateusz Morawiecki budapesti találkozója után kérdéseket szeretett volna feltenni a formálódó új szélsőjobboldali európai parlamenti összefogással kapcsolatban. Erre azonban nem nyílt végül lehetősége, a magyar közmédia viszont külön anyagot szentelt az ügynek „Kérdésekkel provokált az újságíró” címen.

Szijjártó Péter egy erős kapcsolással Tschinderle ügye mellé rendelte az elmúlt napok labdarúgással kapcsolatos botrányát, Petry Zsolt kírúgását a berlini Hertha labdarúgócsapat kapusedzői posztjáról egy Magyar Nemzetnek adott nyilatkozata miatt.

A Külügyminiszter erre a következőt írta: „Lassan-lassan csak lebukik a nagy sajtó- és véleménynyilvánításos képmutatás: a focista nyugodtan nyilatkozzon, ha szerinte a család az család, de ki van rúgva, ha a liberális mainstreammel szemben foglal állást családról és migrációról.”

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Petry ügyét a magyar kormány igyekszik politikai szintre emelni, erről árulkodik, hogy Németország budapesti nagykövetségének ügyvivőjét hivatalába kérette csütörtök reggel Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára.

A Kirgizisztánban tartózkodó Szijjártó Péter minderre úgy reagált: „A liberális újságíró pedig nyugodtan terjeszthet álhíreket egy országról, hiszen sajtószabadság van, de ha egy másik újságíró kritizálni meri (magyarul ő is elmondja a véleményét), akkor az támadás a sajtószabadság ellen. Hát, kedves Barátaim, két betli pár nap alatt, ez szánalmas....”

A külügyminiszter posztjához hozzáfűzte: „Egyébként néhány perccel a biskeki felszállás előtt felhívott osztrák kollégám és barátom, és mindezt neki is elmondtam.”

De Szijjártó nem csak a reptéren volt ilyen aktív, alig néhány órával korábban egy magyar technológiával készült víztisztító berendezést adott át a kirgiz hadsereg mobilkórháza részére, azt megelőzően egy hagyományos íjászbemutatón vett részt (és posztolt róla videót), még korábban pedig egy 5 milliárd forintos magyar-kirgiz fejlesztési alap létrehozását jelentette be Ruszlan Kazakbajevvel, a Kirgiz Köztársaság külügyminiszterével együtt.

Szűz kéz🎯

Szűz kéz🎯

Posted by Szijjártó Péter on Thursday, April 8, 2021

Egy hete Orbán Viktor és Shavkat Mirziyoyev, Üzbegisztán elnökének kezdeményezésére jött létre Üzbég-Magyar Burgonyakutató Központ – adta hírül Nagy István agrárminiszter. A magyar diplomácia továbbra is dübörög Keleten.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.