„Sikerült olyan döntést hozni, amely nem jár a háború eszkalációjának veszélyével, s világossá tették a tagállamok, hogy majd akkor kaphat Ukrajna meghívást a NATO-ba, hogyha az ország minden feltételt teljesít, és hogyha majd a szövetségesek egyszer egyhangúlag ezt így gondolják” – jelentette ki Szijjártó Péter azután, hogy Ukrajna a NATO csúcstalálkozóján nem kapott sem meghívást, sem konkrét menetrendet a későbbi csatlakozásra. – „Győzött a felelősségtudat, egy felelősségteljes álláspontot foglalt el végül a NATO.”
Bizonyos várakozásokhoz képest végül is szerény eredménnyel kell beérnie Ukrajnának a NATO-csúcs zárónapján. Szijjártó emlékeztetett rá, hogy egy háborúban álló ország nem válhat NATO-taggá, ugyanis a katonai szervezet bővítésének a közösség biztonságának erősítésével kell járnia, nem pedig a romlásával, márpedig Ukrajna felvétele ma a fegyveres konfliktusba való belesodródás veszélyével fenyegetne, amit el kell kerülni.
Mivel sem meghívás nem történt, sem menetrend nem született, így nem lehet semmiféle „kerülőútról” vagy „gyorsítósávról” beszélni az ukrán csatlakozást illetően. Sőt, a kijevi kormánynak továbbra is éves nemzeti terveket kell készítenie, és ezek keretében politikai reformokra is szükség van, például a kisebbségi jogok területén, hiszen a NATO nem pusztán védelmi szövetség, hanem egyben értékalapú közösség is – közölte az orosz Barátság-érdemrenddel kitüntetett magyar miniszter, aki barátjának tartja Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Ukrajna határozott invitálását a Guardian elemzése és információi szerint Biden és Olaf Scholz ellenállása akadályozhatta meg, akik attól tartottak, hogy az orosz eszkalációt okozhatna.
Szijjártó arról tájékoztatott, hogy a NATO-országok vezetői ausztrál, dél-koreai, japán és új-zélandi kollégáikkal is egyeztetni fognak. Illetve hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszak geopolitikai eseményei fokozták a jelentőségét az együttműködés erősítésének a csendes-óceáni partnerekkel. „Mi ezt abszolút mértékben támogatjuk” – mondta Szijjártó, de rögtön leszögezte: „Ugyanakkor a szempontunkból legalább ennyire fontos, hogy a NATO ne kapjon egy ilyen Kína-ellenes élt.”