Szlovák plágiumbotrány: a miniszterelnök beismerte, hogy lopott

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. július 17.

Külpol

Pontosabban: "másolt". De nem készül lemondani.

A szlovák parlament elnökét és az oktatásügyi minisztert az elmúlt napokban ért plágiumvádak után, ugyancsak diplomamunkája miatt csütörtökön plágiumgyanúba keveredett a szlovák kormányfő, Igor Matovic is. A miniszterelnök reakciójában elismerte, hogy tanulmányai során "másolt", és elnézést kért ezért, de jelezte, hogy egyelőre nem készül lemondani.

Matovic diplomamunkáját csütörtökön ugyanaz a Denník N szlovák liberális lap minősítette plágiumnak, amely korábban a házelnök és az oktatásügyi miniszter szakdolgozatairól is ezt írta. A lap állítása szerint Matovic – aki az adórendszerről írta a szakdolgozatát – csak a 79 oldalas dolgozat első két oldalát írta, a többit két másik publikációból másolta ki.

A szlovák kormányfő közösségi oldalán reagált a szakdolgozatáról nyilvánosságra hozott állításokra. Azt írta: minden olyan tisztességes diáktól elnézést kér, aki tanulmányai során nem csalt. Beismerte: ő tanulmányai során "másolt", és úgy fogalmazott: "nyilván el kellene veszítenie egyetemi címét."

"Őszintén nem sejtem, hogy 22 évvel ezelőtt a diplomamunkámban valakit nem idéztem, és ez mennyi volt. Ha így van, (ha) elloptam valamit, ami nem az enyém volt, akkor ebben az ügyben gyakorlatilag tolvaj vagyok, ami szomorú, és biztosan nem dicséretes" – idézte a TASR közszolgálati hírügynökség Matovic Denniknek adott nyilatkozatát.

A közösségi oldalán közzétett állásfoglalásában Matovic közölte: nem mond le kormányfői posztjáról, csak amikor "már a választások előtt az embereknek tett valamennyi ígéretét teljesítette".

A Matovicot ért plágiumvádakra a szlovák pártok eddig különbözőképpen reagáltak: a négypárti szlovák kormánykoalíció legkisebb pártjának, a liberális Emberekért (Za ludí) alelnöke, Juraj Seliga "szörnyű szégyennek" minősítette az esetet, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) úgy nyilatkozott, hogy párton belül még tárgyalniuk kell a számba jöhető lehetőségekről. Az Irányból (Smer) kilépett és új párt létrehozását bejelentő – Peter Pellegrini volt miniszterelnök köré csoportosuló – képviselők egyik vezetője, Richard Rasi viszont Igor Matovic azonnali lemondását követelte.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.