Szlovák gyógyszerészfelkelés: Elvonási tünetek

Külpol

Aki síelni indulna mostanában északi szomszédunkhoz, a biztonság kedvéért tömje tele aszpirinnal a hócipőjét, de legjobb, ha bepakolja egész házipatikáját. Gyógyszerhez ugyanis nehezen jut Szlovákiában.

Aki síelni indulna mostanában északi szomszédunkhoz, a biztonság kedvéért tömje tele aszpirinnal a hócipőjét, de legjobb, ha bepakolja egész házipatikáját. Gyógyszerhez ugyanis nehezen jut Szlovákiában.Aszlovákok szerint most éppen egészségügyi miniszterük a leggonoszabb ember a világon, sőt a leggonoszabb állat, mivel Zajac magyarul annyit jelent: nyúl. Rudolf Zajacnak annyi a bűne, hogy hozzáfogott az egészségügy reformjához, amihez a rendszerváltás óta senki nem mert hozzányúlni, így az ágazat tartozásai forintra átszámolva az év végére elérik a 200 milliárdot. Ebből körülbelül 42 milliárdnyi forinttal tartozik az állami egészségbiztosító a gyógyszertáraknak, mostanában fizetgeti a márciusi számlákat, ezért a patikák lehúzták a rolót. Két hete leginkább véletlenszerűen tartanak nyitva, bár a helyzet régiónként változik (kelet felé romlik). Előfordult, hogy egy félmilliós megyében 6-7 patika volt egy nap nyitva, másnap másik hat, lehetett totózni, merre legyen az egészségügyi séta, meg fogadásokat kötni, tuti tippeket adni. A készletek mindenütt fogyóban, gyógyszert meg már nem rendelnek a patikatulajdonosok, mondván, nincs pénzük.

Az első feljelentés

is megszületett, miután egy rákbeteget azzal küldött el egy nyitrai patikus, hogy jöjjön vissza ötezer koronával, azaz fizesse meg a készítmény teljes árát, vagy dögöljön meg. Holott a törvény szerint minden gyógyszertárnak 24 órán belül be kell szereznie a kért gyógyszert. Most a hatóság vizsgálja, ki a felelős: a patikus, a beteg, a rák vagy maga Zajac. Ha gyógyszert nem is adnak, azért igyekeznek szórakoztatni a betegeket, mellékszolgáltatással és önsajnálattal a maguk oldalára állítani őket. Például plüssnyuszik kerültek a patikák polcaira "Vágd pofán a Nyulat!" kísérőszöveggel, a nyitva tartás helyett meg az: "Eddig a nyulakon kísérleteztek, most a Nyúl kísérletezik rajtunk." Zajac valóban fájdalmas kísérletet tett arra, csillapító nélkül, hogy ráncba szedje az egészségügyet. Elbocsátások, kórházi ágyak, sőt kevésbé kihasznált osztályok megszüntetése, a költségek egy részének betegekre hárítása. Ha bekopog a beteg a körorvoshoz, hogy küldje el az urológushoz, kikap egy húszkoronást a kezéből, és elküldi az urológushoz. Mielőtt ott előkapná, az urológus is kikap egy húszast a kezéből, és ugyanezt teszi a patikus is. Ezután jön még a gyógyszer árához való hozzájárulás, fajtától függően. Természetesen azonnal divatba jöttek a Zajac-féle sokszorosított húszasok, a miniszter képével, a beteg is viccel az orvossal. A kórházakban más a helyzet, mert ott 50 koronát kell fizetni ágy/nap. Ha így folytatódik a nyúlutálat, csődbe mennek a húsvéti csokinyuszi-gyártók, de még a szlovák Playboy is.

Az ellenzék eközben

lázasan teszi a dolgát: Zajac távozását követeli, persze még jobb lenne, ha az egész kormány menne. Sötét víziója alapján Zajac nem gyógyít, csak csonkol, kiirtja a lakosságot, a régi recept szerint a gyengékkel, a betegekkel, az öregekkel kezdi. Ellenben a miniszter pártolói úgy látják, a gyógyszertár-tulajdonosok terroristaként viselkednek, idős embereket meg lázrózsás gyermekeket ejtenek túszul, és váltságdíjat követelnek az államtól. Pénzt vagy életet. De mivel egy patikát nem lehet csak úgy bezárni, mint egy kocsmát, Zajac már a működési engedélyek bevonásával fenyegetőzik. A probléma az, hogy tényleg nem látott még senki patikatulajdonost Trabanttal közlekedni, patikát csődbe menni, és kevesen hiszik el, hogy valóban nem tudnak gyógyszert rendelni. A gyógyszer jó és biztos üzlet, a gyártók, a forgalmazók és a patikusok évente több mint 20 milliárd koronán osztoznak Szlovákiában, hozzávetőleg egyharmad-egyharmad arányban. Vállalkozói kockázat pedig nincs, garanciát maga az állam vállal, rohadt sokat késik ugyan, de egyszer biztos, hogy kifizeti a számlát. A miniszter szerint az orvosok is benne vannak a buliban, feleslegesen sok és drága gyógyszert írnak fel, amiért a gyártóktól elnyerik méltó jutalmukat, a lakosság pedig 1-2 tonna pirulát kidob évente, ahelyett, hogy szépen lenyelné. De miért is keményítettek be most ennyire a patikusok? Az egészségbiztosító már csak a rettenetes tartozás késedelmi kamatait volt képes fizetni, a törzstartozás maradt, és további kamatot fialt. A kormány most kivette a biztosító kezéből a számlákat, valamennyit megvizsgálja, patikamérlegre teszi, és szép lassan kifizeti őket egy százszázalékosan állami részvénytársaságon keresztül, de büntetőkamatok nélkül. Pénzről van szó tehát, nem életről. A patikusoknak természetesen joguk van a büntetőkamatokhoz, miért hiteleznének az államnak. Ám sajnáltatni sem kell magukat. A közép-európai egészségügyi rendszerek bajaira pedig egyelőre csak egyetlen orvosság van (és nem csak Hajnóczy szerint): a beteget el kell rettenteni attól, hogy beteg legyen.

Molnár Norbert

(Pozsony)

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.