Szlovák gyógyszerészfelkelés: Elvonási tünetek

Külpol

Aki síelni indulna mostanában északi szomszédunkhoz, a biztonság kedvéért tömje tele aszpirinnal a hócipőjét, de legjobb, ha bepakolja egész házipatikáját. Gyógyszerhez ugyanis nehezen jut Szlovákiában.

Aki síelni indulna mostanában északi szomszédunkhoz, a biztonság kedvéért tömje tele aszpirinnal a hócipőjét, de legjobb, ha bepakolja egész házipatikáját. Gyógyszerhez ugyanis nehezen jut Szlovákiában.Aszlovákok szerint most éppen egészségügyi miniszterük a leggonoszabb ember a világon, sőt a leggonoszabb állat, mivel Zajac magyarul annyit jelent: nyúl. Rudolf Zajacnak annyi a bűne, hogy hozzáfogott az egészségügy reformjához, amihez a rendszerváltás óta senki nem mert hozzányúlni, így az ágazat tartozásai forintra átszámolva az év végére elérik a 200 milliárdot. Ebből körülbelül 42 milliárdnyi forinttal tartozik az állami egészségbiztosító a gyógyszertáraknak, mostanában fizetgeti a márciusi számlákat, ezért a patikák lehúzták a rolót. Két hete leginkább véletlenszerűen tartanak nyitva, bár a helyzet régiónként változik (kelet felé romlik). Előfordult, hogy egy félmilliós megyében 6-7 patika volt egy nap nyitva, másnap másik hat, lehetett totózni, merre legyen az egészségügyi séta, meg fogadásokat kötni, tuti tippeket adni. A készletek mindenütt fogyóban, gyógyszert meg már nem rendelnek a patikatulajdonosok, mondván, nincs pénzük.

Az első feljelentés

is megszületett, miután egy rákbeteget azzal küldött el egy nyitrai patikus, hogy jöjjön vissza ötezer koronával, azaz fizesse meg a készítmény teljes árát, vagy dögöljön meg. Holott a törvény szerint minden gyógyszertárnak 24 órán belül be kell szereznie a kért gyógyszert. Most a hatóság vizsgálja, ki a felelős: a patikus, a beteg, a rák vagy maga Zajac. Ha gyógyszert nem is adnak, azért igyekeznek szórakoztatni a betegeket, mellékszolgáltatással és önsajnálattal a maguk oldalára állítani őket. Például plüssnyuszik kerültek a patikák polcaira "Vágd pofán a Nyulat!" kísérőszöveggel, a nyitva tartás helyett meg az: "Eddig a nyulakon kísérleteztek, most a Nyúl kísérletezik rajtunk." Zajac valóban fájdalmas kísérletet tett arra, csillapító nélkül, hogy ráncba szedje az egészségügyet. Elbocsátások, kórházi ágyak, sőt kevésbé kihasznált osztályok megszüntetése, a költségek egy részének betegekre hárítása. Ha bekopog a beteg a körorvoshoz, hogy küldje el az urológushoz, kikap egy húszkoronást a kezéből, és elküldi az urológushoz. Mielőtt ott előkapná, az urológus is kikap egy húszast a kezéből, és ugyanezt teszi a patikus is. Ezután jön még a gyógyszer árához való hozzájárulás, fajtától függően. Természetesen azonnal divatba jöttek a Zajac-féle sokszorosított húszasok, a miniszter képével, a beteg is viccel az orvossal. A kórházakban más a helyzet, mert ott 50 koronát kell fizetni ágy/nap. Ha így folytatódik a nyúlutálat, csődbe mennek a húsvéti csokinyuszi-gyártók, de még a szlovák Playboy is.

Az ellenzék eközben

lázasan teszi a dolgát: Zajac távozását követeli, persze még jobb lenne, ha az egész kormány menne. Sötét víziója alapján Zajac nem gyógyít, csak csonkol, kiirtja a lakosságot, a régi recept szerint a gyengékkel, a betegekkel, az öregekkel kezdi. Ellenben a miniszter pártolói úgy látják, a gyógyszertár-tulajdonosok terroristaként viselkednek, idős embereket meg lázrózsás gyermekeket ejtenek túszul, és váltságdíjat követelnek az államtól. Pénzt vagy életet. De mivel egy patikát nem lehet csak úgy bezárni, mint egy kocsmát, Zajac már a működési engedélyek bevonásával fenyegetőzik. A probléma az, hogy tényleg nem látott még senki patikatulajdonost Trabanttal közlekedni, patikát csődbe menni, és kevesen hiszik el, hogy valóban nem tudnak gyógyszert rendelni. A gyógyszer jó és biztos üzlet, a gyártók, a forgalmazók és a patikusok évente több mint 20 milliárd koronán osztoznak Szlovákiában, hozzávetőleg egyharmad-egyharmad arányban. Vállalkozói kockázat pedig nincs, garanciát maga az állam vállal, rohadt sokat késik ugyan, de egyszer biztos, hogy kifizeti a számlát. A miniszter szerint az orvosok is benne vannak a buliban, feleslegesen sok és drága gyógyszert írnak fel, amiért a gyártóktól elnyerik méltó jutalmukat, a lakosság pedig 1-2 tonna pirulát kidob évente, ahelyett, hogy szépen lenyelné. De miért is keményítettek be most ennyire a patikusok? Az egészségbiztosító már csak a rettenetes tartozás késedelmi kamatait volt képes fizetni, a törzstartozás maradt, és további kamatot fialt. A kormány most kivette a biztosító kezéből a számlákat, valamennyit megvizsgálja, patikamérlegre teszi, és szép lassan kifizeti őket egy százszázalékosan állami részvénytársaságon keresztül, de büntetőkamatok nélkül. Pénzről van szó tehát, nem életről. A patikusoknak természetesen joguk van a büntetőkamatokhoz, miért hiteleznének az államnak. Ám sajnáltatni sem kell magukat. A közép-európai egészségügyi rendszerek bajaira pedig egyelőre csak egyetlen orvosság van (és nem csak Hajnóczy szerint): a beteget el kell rettenteni attól, hogy beteg legyen.

Molnár Norbert

(Pozsony)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.