Szófia: A bolgár rendőrség felszámolta a kormányellenes tüntetők sátortáborait

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. augusztus 7.

Külpol

A demonstrálók oligarchákkal való összefonódással és maffiaszerű működéssel vádolják a kormányt.

A bolgár rendőrség felszámolta péntek hajnalban az egy hónapja tiltakozó kormányellenes tüntetők sátortáborait Szófiában és a vidéki nagyvárosokban - jelentette a közszolgálati rádió.

A híradás szerint rendőrök tucatjai körülvették a sátortáborokat, távozásra szólították fel az embereket, majd kiszorították őket az általuk lezárt úttestekről. Összetűzések ugyan nem voltak, de a rendőrök néhány tüntetőt előállítottak.

A rendőrök felszámolták a sátortáborokat a főváros kulcsfontosságú kereszteződéseinél, köztük a Függetlenség terén, a szófiai egyetemnél és az Orlov hídnál. Hasonló rendőrségi intézkedések történtek Várnában, Plovdivban és Sztara Zagora közelében. A kordonokat nem távolították el, hogy a tüntetők ne tudják ismét lezárni az utakat.


A tárca felhívta a figyelmet arra, hogy többször jelezte: tiszteletben tartja és szavatolja a polgárok jogát a békés tiltakozáshoz, de a megmozdulások nem járhatnak más polgárok jogainak durva megsértésével.

Bulgária városaiban lassan egy hónapja tartanak a kormányellenes tüntetések. Július 9-én kezdődtek, a politikai porond több szereplője fogott össze, hogy kikényszerítse Bojko Boriszov miniszterelnök és jobbközép koalíciós kormányának távozását, és az előrehozott választások megrendezését. Követelik Ivan Gesev főügyész távozását is.

A demonstrálók oligarchákkal való összefonódással és maffiaszerű működéssel vádolják a kormányt. Szerintük Boriszov semmit nem tett az államigazgatásban burjánzó korrupció felszámolására, és nem szabott gátat az oligarchák befolyásának. Rumen Radev baloldali államfő támogatja a tüntetők követeléseit, és egyetért velük abban, hogy Boriszovnak és Gesevnek távoznia kell.

A 61 éves Boriszov egyébként - kisebb megszakítással - 2009 óta irányítja az országot harmadik miniszterelnöki ciklusban, nem enged a tiltakozók nyomásának, és nem hajlandó lemondani, de átalakította kormányát, öt minisztert menesztett.

A parlamenti választások jövő márciusban esedékesek Bulgáriában.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.