Szomjan halt a romok között egy hatéves kislány Mariupolban

  • narancs.hu
  • 2022. március 8.

Külpol

Hat napja nincs már se víz, se áram a városban. Az orosz megszállók elzárták az összes kivezető utat. Humanitárius katasztrófahelyzet alakult ki.

"Ma nincsenek szavaim. Elfogytak az érzelmeim. Szörnyű bánat érte Mariupolt, újabb gyermek halt meg szülővárosunk blokádja miatt. A halál oka kiszáradás" – így kezdte Tánya, a romok alatt szomjan halt hatéves mariupoli kislány történetét Vadim Bojcsenko, Mariupol polgármestere a város hivatalos Telegram-csatornáján. Mint ismert, Mariupolt múlt hétfőn kezdte bombázni az orosz hadsereg, hat napja nincs már se folyóvíz, se áram.

Bojcsenko elmondása szerint Tányát egy lerombolt ház romjai alól húzták ki. "Az anyja meghalt.

Nem tudjuk megmondani, hogy a mi kis erős mariupoli lányunk meddig küzdött az életéért. El sem tudjuk képzelni, mennyi szenvedést kellett elviselnie egy ártatlan gyermeknek. Élete utolsó perceiben egyedül volt, kimerülten, rémülten, szörnyű szomjúságot érezve.

Ez csak egy a sok történet közül Mariupolban" – írta a polgármester.

"Az orosz megszállók cinikus módon félmillió mariupolit fosztottak meg a víztől, a fénytől, a fűtéstől, a kapcsolattól a külvilággal. Elzárták az összes kivezető utat. A gazemberek miatt Mariupolban humanitárius katasztrófahelyzet alakult ki" – írta Bojcsenko, azzal vádolva az oroszokat, hogy a hadseregük minden humanitárius segély városba juttatását megakadályozta.

"Ahogyan a mariupoli lakosok kimenekítésére, az emberéletek mentésére tett kísérleteket is meghiúsították."

"Míg Varsóban vagy Budapesten, Münchenben vagy Párizsban a gyerekek iskolába járnak, nálunk kíméletlenül és cinikusan megfosztják őket a békés gyermekkortól. De még megmenthetjük a békés jövőjüket. Mariupolt fel kell szabadítani, sürgősen meg kell nyitni a humanitárius folyosót, és meg kell menteni félmillió mariupolit."

Az oroszokkal hétfőn kötött megállapodás szerint Mariupolnál kedden humanitárius folyosót nyitottak meg. Bár volt már ilyen korábban is, de ezidáig az oroszok minden alkalommal tüzet nyitottak a menekülőkre, a Nemzetközi Vöröskereszt szerint pedig aláaknázták azt az útvonalat, amin a humanitárius segélyszállítmányok érkeztek volna a városba. Úgy tudni, ez ma sincs máshogy, a várost Zaporizzsjával összekötő folyosót már orosz támadás érte. Lőtték a városba tartó segélyszállítmányt is.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.