Tavaly még kábítószer-kereskedelemmel vádolták, idén olajügyi miniszter lett

  • narancs.hu
  • 2020. április 28.

Külpol

Tareck El Aissami korábbi venezuelai alelnök.

Olajügyi miniszternek nevezték ki Venezuelában Tareck El Aissami korábbi alelnököt, aki ellen tavaly az Egyesült Államokban vádat emeltek kábítószer-kereskedelem miatt.

Nicolas Maduro elnök ezzel párhuzamosan Asdrubal Chávezt, elődje unokatestvérét nevezte ki a PDSVA állami olajvállalat ideiglenes vezetőjének.

Tareck El Aissami ellen még 2019 márciusában indult eljárás egy New York-i szövetségi bíróságon. A vád szerint a politikus "hatalmi helyzetét használta fel arra, hogy bekapcsolódjék a nemzetközi kábítószer-kereskedelembe", s megsértette a drogbárók ellen hozott törvényt és szankciókat.

A washingtoni kormány 10 millió dolláros jutalmat ajánlott fel a vádakat tagadó férfi letartóztatását lehetővé tévő információkért.

Venezuela a világ legnagyobb kőolajkészletével rendelkezik, mégis csődközeli állapotba került, részben az országot sújtó nemzetközi korlátozások következtében. A finomítói kapacitások jórészt összeomlottak, az állam üzemanyag-importra szorul, a lakosoknak tankolásnál órákig kell várniuk a töltőállomásokon, a benzin literenkénti ára pedig 2 dollár (656 forint) fölött van jelenleg.

Az amerikai kormány szankciók révén maximális nyomást igyekszik gyakorolni Maduróra, akit a nyugati országok szerint 2018-ban csalással választottak újra.

Az Egyesült Államok és számos más ország Juan Guaidó ellenzéki vezetőt ismeri el Venezuela törvényes ideiglenes államfőjének. Maduro a hadsereg, Oroszország, Kína és Kuba támogatásával tud mégis hatalmon maradni.

(MTI)

Ne egyenek cukrot! Vegyenek Magyar Narancsot!

Mi minden van a friss számban? Zavar a kommunikációban, zavar a döntéshozatalban. Biztonságos-e megtartani május 4-ével kezdődően az érettségi vizsgákat?Kinek a felelőssége a diákok, a családtagjaik és a pedagógusok egészségének kockáztatása a járványhelyzetben?Teczár Szilárd okos cikkében megszólal Horn György, az AKG igazgatója és Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.