Tisztújító RMDSZ-kongresszus Nagyváradon - Nem egy nyelvet beszéltek

  • Parászka Boróka
  • 2011. március 3.

Külpol

Piszkos Fred barátságának bizonyult a Fidesz támogatása: az Orbánék favorizálta Olosz Gergelyt nemcsak a korábbi elnök bizalmasának tartott Kelemen Hunor, de a liberális Eckstein-Kovács Péter is fölényesen verte a romániai magyar párt elnökválasztásán.

"Ha ma a változás mellett döntenek, akkor segítő kezet nyújtunk a jövőben" - tolmácsolta a Fidesz fenyegető ígéretét Pelczné Gáll Ildikó az RMDSZ 10. kongresszusán. Szavai leperegtek az Erdély legtávolabbi szegleteiből összesereglett küldöttekről. A Fidesz megmondta, mit vár el az RMDSZ-től, és az mit kaphat ezért cserébe: az ajánlat azonban nem jött be.

Személyek és struktúrák

A Markó Béla vezette RMDSZ két évtizeden át egyenlő távolságot tartott a magyarországi pártoktól, és a belügyeibe nem engedett beleszólást. A Fidesz mégis többször próbálkozott - sikertelenül - nyomásgyakorlással. Ezúttal sem bízta a véletlenre a dolgot, a tisztújító nagyváradi kongresszuson "saját" jelöltje is volt saját üzenettel, és persze Magyarországról jól megtámogatott kampánnyal.

Az elnökválasztáson hárman indultak: a Markó-vonal "hivatalos örököse", a Hargita megyéből származó kulturális miniszter, Kelemen Hunor, a kolozsvári liberális Eckstein-Kovács Péter, Traian Basescu államfő kisebbségügyi tanácsosa, és az ismeretlenségből előlépett, önmagát Fidesz-elkötelezettként meghatározó, Kovászna megyei Olosz Gergely. Utóbbi az elmúlt hónapokban fegyelmezetten közvetítette a legnagyobb magyar kormánypárt üzenetét: ha az RMDSZ szembefordul egykori önmagával, és elkötelezi magát a magyarországi kormánypártnak, akkor számíthat a Fidesz támogatására.

Olosz ajánlata sokaknak, elsősorban a székelyföldi képviselőknek, önkormányzati tagoknak csábító volt. Egyszer már kínálta ezt az alternatívát az ugyancsak Fidesz támogatta Magyar Polgári Párt. Az a projekt befuccsolt, így most az Erdélyi Magyar Néppárt megalakulásában és előretörésében bíznak sokan. Az idei kongresszus nagy kérdése az volt, vannak-e rejtett tartalékai (szimbolikus és konkrét értelemben) az RMDSZ-nek. Tud-e mandátumot, önkormányzati pozíciót kínálni a szervezet, vagy az egyre élesebb magyar-magyar politikai versenyben lemarad a Fidesz támogatása nélkül?

Markó Béla tizennyolc év elnöklés után leköszönt, helyét az általa másfél évtizede támogatott Kelemen Hunor vette át. Bírálóik úgy vélték: ők ketten olyannyira ugyanazt képviselik, hogy a személycsere nem is igazi változás. Pedig a szervezet további sorsa - az elnök személyétől függetlenül - vélhetőleg mégis radikálisan változik. A jövőben megerősödnek a tagszervezetek, az eddig egyszemélyes pártként működő RMDSZ-ben több - egymástól gyökeresen eltérő álláspontot képviselő - szereplő kaphat meghatározó szerepet. Kiteljesedhet az RMDSZ "hőskorszaka" óta aktív Borbély László (jelenleg környezetvédelmi miniszter), de előretörhetnek például a Kovászna megyei önkormányzati vezetők (Olosz Gergely körzetéből) is, többek között azok, akik az RMDSZ regionális szerkezetváltását sürgették. A szövetségi elnök mellett döntéshozói jogkört kap a politikai alelnök, és betöltik a szövetségi alelnök posztját is - vagyis több lábon áll majd a szervezet. Így sem Bukarestből, sem Budapestről nem lesz egyszerű megüzenni, hogy melyik RMDSZ-vezető mondjon le (mint tették azt korábban Markóval). A szervezet döntéseinek legitimitása is erősebb lesz. Eddig Markó és Tőkés nézett egymással farkasszemet - mostantól nem ilyen egyszerű a képlet.

A hétvégi egyeztetés után úgy tűnik, sem a román politikai élet szereplői, sem a "magyar-magyar" alkuk miatt nincs kényszerpályán a szervezet. A sokszínű csapat kapcsolatai szerteszét ágaznak, Basescu pártjánál és annak ellenzékénél egyaránt vannak embereik.

Udvarlók

A nagyváradi kongresszuson a fideszes Pelczné Gáll Ildikó mellett jelen volt a KDNP-s Semjén Zsolt, az LMP nevében Schiffer András köszöntötte a résztvevőket, az MSZP részéről Balogh András alelnök szólalt fel. Tiszteletét tette a román kormányfő, Emil Boc és a kormányzásra készülő ellenzéki szociáldemokrata párt vezetője, Victor Ponta is. Míg a magyarországi pártok képviselői arról értekeztek, hogy szabad-e Magyarországról beavatkozni az erdélyi magyar politikába, addig a román pártok mindegyike együttműködési szándékáról biztosította az RMDSZ-t, amelyet még mindig a "legmegbízhatóbb" politikai szereplőként értékeltek a román felszólalók.

Pártállástól és politikai preferenciáktól függetlenül a változást (és a változás feltételeként értelmezett elnökcserét) a szervezeten kívül és belül egyaránt sokan várták. A Tőkés László mögött felsorakozó Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) sokáig lebegtette, sor kerül-e új párt bejegyzésére, vagy sikerül az RMDSZ-szel olyan megállapodást kötni, amely a szövetségen kívüliek számára is elfogadható. (Ahogyan Tőkés fogalmazott: sikerül-e "markótlanítani" a pártot.) A székelyföldi RMDSZ-tagszervezetek voltak a leghatározottabbak: olyan regionális szervezeti reformot követeltek, amely nagyobb mozgásteret biztosít számukra, és lazít az eddig központosított modellen. Az RMDSZ-en kívül (az EMNT-n belül vagy akörül) lévők arra figyeltek: lesz-e esély a helyi különalkukra, és lesz-e mód az országos közös fellépésre. A tét a jövő évi parlamenti és önkormányzati választások sikere. Markónak is érdeke volt az elnökváltás: a majdnem két évtizednyi regnálás összes lehetőségét kihasználta.

A parlamenti választásokon várhatóan jövőre összezár az erdélyi magyar közösség, hogy teljesíteni tudja a bejutási küszöböt. Ez az összefogás független attól, hogy a szervezet a következő években milyen irányvonalat követ, hogy "markótlan"-e az RMDSZ vagy sem: a törvényhozási részvétel közös érdek. Helyi szinten viszont éles küzdelem lesz Markó és Tőkés emberei között, még Markó távozása után is. A leköszönt elnök nyilván nem a semmibe lép vissza: politikai tisztségeit megtartja, az RMDSZ háttérintézményeiben továbbra is meghatározó súllyal lesz jelen. Úgy távozik, hogy marad: ez a megállapítás vádként és dicséretként is elhangzott Nagyváradon Markó Béláról.

A szövetség kompromisszumkész - derült ki a hétvégén. Ám nem Tőkés diktálja a tempót: ezt jelzi az is, hogy az egykori püspököt, jelenlegi EP-képviselőt meg sem hívták a kongresszusra.

Előre az ötért

Az RMDSZ Nagyváradon elsősorban nem is az elnök személyéről, hanem a szövetségen belüli alkupozíciókról döntött. Továbbá arról, hogy marad-e a tagság jelentős része az eddigi szövetségen belül, vagy átpártol a most alakuló Erdélyi Magyar Néppárthoz. (Burkolt és nyílt fenyegetések, felajánlkozások az elnökválasztási kampányban egyaránt elhangzottak.) Kelemen Hunor a lehető legszélesebbre nyitotta a kapukat - Markó Béla taktikus támogatásán kívül ez győzte meg a küldötteket arról, hogy ő a megfelelő jelölt.

A még meg sem született Erdélyi Magyar Néppárt árnya ugyanakkor érzékelhetően rávetül az RMDSZ-en belüli folyamatokra. Nem sokkal a nagyváradi kongresszus előtt Markó úgy nyilatkozott: nem helyes, hogy az erdélyi magyar pártalapítást Magyarországról pénzelik, mert az új szervezet a magyar közösség megosztásához járul hozzá. A szövetség politikusai láthatólag attól tartottak, hogy a tagságot egyszerűen "kivásárolják" a szervezetből, és a Fidesz "stratégiai partnereként" emlegetett Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az új néppárt vonzóbb, biztosabb alternatívát kínál a helyüket keresőknek.

Eckstein-Kovács Péter lelkiismeretesen végigjárta a tagszervezeteket, és találkozott az RMDSZ-ből kiszorultakkal vagy a szervezeten kívül politizálókkal, többek között Tőkés Lászlóval is. Nem ígért Magyarországról becsatornázott direkt politikai támogatást, de jelezte: az eddigi konfliktusok felülírhatók, az együttműködés új rendszere kialakítható. Kelemen Hunor nem ment el eddig: a liberális jelölt profi, a szavazói bázisig elérő kampányával szemben szűk körű, de mindennél hatásosabb tárgyalássorozatot folytatott. Az RMDSZ kifelé kacsingató helyi vezetőit győzte meg a további csapatmunka lehetőségéről, és annak esélyéről, hogy szabad kezet kapnak a helyi ügyeik intézésére. Eckstein-Kovács Péter "kívülről", Kelemen Hunor "belülről" kampányolt. Noha egymás ellen indultak, valójában kiegészítették egymást, hiszen az RMDSZ-t erősítették a Markó-érát támogató Kelemen-párti voksok és azok a protesztszavazatok is, amelyeket Eckstein-Kovács Péter kapott.

Az RMDSZ fennállása óta nem volt ilyen igényes, kiélezett vita a szervezetben. Kelemen Hunor végül a küldöttek 371 szavazatát szerezte meg, Eckstein-Kovács Péter 118 voksot kapott. Olosz Gergelyt, aki Orbán Viktor és Semjén Zsolt barátságára hivatkozva nehéztüzérséggel indult versenybe, mindössze 47 küldött támogatta. Ezzel a politikai piacon marad az engedményekre kész, de nem zsarolható etnikai ernyőszervezet. Van még mit kínálnia.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."