Tíz éve nem gyártják a csipogók után felrobbantott adóvevőket

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 19.

Külpol

Vagy hamisítványokról van szó, vagy nagyon régi készülékekről, amiket viszont alig néhány hónapja szerzett be a Hezbollah. 

Mint arról beszámoltunk, Libanonban kedden egyidőben robbantak fel a Hezbollah-tagok személyhívó készülékei, úgynevezett csipogói, szerdán délután pedig újabb robbantások történtek Libanonban, amikor az adóvevők okoztak sérüléseket és 9 ember halálát. A walkie-talkie-k felrobbantásában legalább 20-an meghaltak és több százan megsérültek. 

A valószínűleg az izraeli titkosszolgálat akciójaként kedden felrobbantott csipogókról itt írtunk legutóbb (ezek gyártásában érintett fedőcégként egy magyar vállalkozás is), az adóvevőkről azonban a BBC azt írja, hogy ezek az oszakai központú Icom nevű vállalat IC-V82-es adóvevői voltak, amelyekkel kapcsolatban a cég közölte, hogy tíz éve nem gyártják sem az adóvevőket, sem a hozzájuk tartozó akkumulátorokat. 

A magát az amatőr rádiópiac világelsőjeként hirdető japán cég azt közölte a BBC-vel, hogy a készülékeket 2004-től 2014 októberéig gyártották, ezidő alatt exportáltak belőle a Közel-Keletre is, tíz éve azonban leállították a gyártását, azóta a cég nem szállított belőle sehova. Ugyanígy leállították a készülékek működéséhez szükséges akkumulátorok gyártását is, ráadásul mivel a hamisítványok kiszűrésére szolgáló hologramos plomba sincs a felrobbant készülékeken, így a cég nem tudja megerősíteni azt, hogy ők gyártották volna. 

A cég hozzátette azt is, hogy minden készüléküket ugyanabban az üzemben gyártják Japánban, és csak hivatalos forgalmazókon keresztül értékesítenek a tengerentúlra. 

Korábban a cég egy értékesítési vezetője az Associated Pressnek azt nyilatkozta, hogy a Libanonban felrobbant adóvevők számára hamisítványnak tűnnek, hozzátéve, hogy számos hamisítványt lehet találni online is, a készülék ugyanis nagyon népszerű például amatőr rádiósok vagy viharvadászok körében. 

Egyelőre nehéz megállapítani, hogy régi készülékekről volt szó vagy valóban hamisítványokról, egy libanoni lap szerdán azt írta, hogy régiekről, a Reutersnek nyilatkozó biztonsági forrás szerint viszont a Hezbollah mintegy 5 hónapja szerezhette be a készülékeket. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt. 

Teszt

Három pár, háromféle társadalmi státusz, háromféle dinamika, három kudarcos viszony – megvan a harmadik darabja is Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának.

Szellem a palackban

2024. január 1-jén nagy dolog történt Magyarországgal, évszázadonként jó, ha egy ilyen kitüntetett alkalom adódik, a teljes napfogyatkozás például biztosan smafu hozzá képest. Hazánk – nos, távolról sem elsőként a kontinensen – bevezette az italos palackok betétdíját, mindközönségesen az üvegvisszaváltást.

Falmelléki dallamok

A magyar uniós elnökségről szóló plenáris vitát ugyan lapzártánk után rendezik (amikor ezt önök olvassák: rendezték) az Európai Parlamentben, de Orbán Viktor reakciója a korábbi szereplései alapján előre kisakkozható.

„Idegen vagyok magamnak”

Ebben a különös interjúkötetben, amelynek több fejezetében egy-egy harmadik fél is bekapcsolódik a beszélgetésbe, Gyárfás Dorka többnyire afféle narrátorként kíséri Kulka Jánost, csupán alkalmanként lendítve tovább a témát egy-egy új irányba.