Mint arról beszámoltunk, Libanonban kedden egyidőben robbantak fel a Hezbollah-tagok személyhívó készülékei, úgynevezett csipogói, szerdán délután pedig újabb robbantások történtek Libanonban, amikor az adóvevők okoztak sérüléseket és 9 ember halálát. A walkie-talkie-k felrobbantásában legalább 20-an meghaltak és több százan megsérültek.
A valószínűleg az izraeli titkosszolgálat akciójaként kedden felrobbantott csipogókról itt írtunk legutóbb (ezek gyártásában érintett fedőcégként egy magyar vállalkozás is), az adóvevőkről azonban a BBC azt írja, hogy ezek az oszakai központú Icom nevű vállalat IC-V82-es adóvevői voltak, amelyekkel kapcsolatban a cég közölte, hogy tíz éve nem gyártják sem az adóvevőket, sem a hozzájuk tartozó akkumulátorokat.
A magát az amatőr rádiópiac világelsőjeként hirdető japán cég azt közölte a BBC-vel, hogy a készülékeket 2004-től 2014 októberéig gyártották, ezidő alatt exportáltak belőle a Közel-Keletre is, tíz éve azonban leállították a gyártását, azóta a cég nem szállított belőle sehova. Ugyanígy leállították a készülékek működéséhez szükséges akkumulátorok gyártását is, ráadásul mivel a hamisítványok kiszűrésére szolgáló hologramos plomba sincs a felrobbant készülékeken, így a cég nem tudja megerősíteni azt, hogy ők gyártották volna.
A cég hozzátette azt is, hogy minden készüléküket ugyanabban az üzemben gyártják Japánban, és csak hivatalos forgalmazókon keresztül értékesítenek a tengerentúlra.
Korábban a cég egy értékesítési vezetője az Associated Pressnek azt nyilatkozta, hogy a Libanonban felrobbant adóvevők számára hamisítványnak tűnnek, hozzátéve, hogy számos hamisítványt lehet találni online is, a készülék ugyanis nagyon népszerű például amatőr rádiósok vagy viharvadászok körében.
Egyelőre nehéz megállapítani, hogy régi készülékekről volt szó vagy valóban hamisítványokról, egy libanoni lap szerdán azt írta, hogy régiekről, a Reutersnek nyilatkozó biztonsági forrás szerint viszont a Hezbollah mintegy 5 hónapja szerezhette be a készülékeket.