Tíz éve nem gyártják a csipogók után felrobbantott adóvevőket

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 19.

Külpol

Vagy hamisítványokról van szó, vagy nagyon régi készülékekről, amiket viszont alig néhány hónapja szerzett be a Hezbollah. 

Mint arról beszámoltunk, Libanonban kedden egyidőben robbantak fel a Hezbollah-tagok személyhívó készülékei, úgynevezett csipogói, szerdán délután pedig újabb robbantások történtek Libanonban, amikor az adóvevők okoztak sérüléseket és 9 ember halálát. A walkie-talkie-k felrobbantásában legalább 20-an meghaltak és több százan megsérültek. 

A valószínűleg az izraeli titkosszolgálat akciójaként kedden felrobbantott csipogókról itt írtunk legutóbb (ezek gyártásában érintett fedőcégként egy magyar vállalkozás is), az adóvevőkről azonban a BBC azt írja, hogy ezek az oszakai központú Icom nevű vállalat IC-V82-es adóvevői voltak, amelyekkel kapcsolatban a cég közölte, hogy tíz éve nem gyártják sem az adóvevőket, sem a hozzájuk tartozó akkumulátorokat. 

A magát az amatőr rádiópiac világelsőjeként hirdető japán cég azt közölte a BBC-vel, hogy a készülékeket 2004-től 2014 októberéig gyártották, ezidő alatt exportáltak belőle a Közel-Keletre is, tíz éve azonban leállították a gyártását, azóta a cég nem szállított belőle sehova. Ugyanígy leállították a készülékek működéséhez szükséges akkumulátorok gyártását is, ráadásul mivel a hamisítványok kiszűrésére szolgáló hologramos plomba sincs a felrobbant készülékeken, így a cég nem tudja megerősíteni azt, hogy ők gyártották volna. 

A cég hozzátette azt is, hogy minden készüléküket ugyanabban az üzemben gyártják Japánban, és csak hivatalos forgalmazókon keresztül értékesítenek a tengerentúlra. 

Korábban a cég egy értékesítési vezetője az Associated Pressnek azt nyilatkozta, hogy a Libanonban felrobbant adóvevők számára hamisítványnak tűnnek, hozzátéve, hogy számos hamisítványt lehet találni online is, a készülék ugyanis nagyon népszerű például amatőr rádiósok vagy viharvadászok körében. 

Egyelőre nehéz megállapítani, hogy régi készülékekről volt szó vagy valóban hamisítványokról, egy libanoni lap szerdán azt írta, hogy régiekről, a Reutersnek nyilatkozó biztonsági forrás szerint viszont a Hezbollah mintegy 5 hónapja szerezhette be a készülékeket. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.