Donald Trump amerikai elnök szombaton nagy bejelentést lengetett be a mexikói határra ígért fallal, illetve a kormányzati leállással kapcsolatban. Ám még mielőtt maga a bejelentés megtörtént volna, kiszivárgott az amerikai sajtóba, mi is lesz az.
A demokraták már azelőtt elutasították az elnök az ajánlatát, hogy az hivatalosan elhangzott volna.
Trump a részleges kormányzati leállás feloldása érdekében javaslatot tett a demokrata párti törvényhozóknak, hogy a migránsok bizonyos csoportjainak három évig védelmet nyújt a kitoloncolástól, cserébe az amerikai-mexikói határra tervezett fal 5,7 milliárd dolláros építési költségeinek megszavazásáért.
Az amerikai elnök a Fehér Házból közvetített televíziós beszédében elmondta, hogy javaslata a zsákutcába jutott tárgyalások előrelendítését szolgálja, kiutat nyújtva a kongresszusnak a részleges kormányzati leállás megszüntetésére, valamint a mexikói határon kialakult válság kezelésére.
Donald Trump szerint az ideiglenes védelem az Egyesült Államokba illegális bevándorlók gyermekeként érkezett, de már ott felnőtt, úgynevezett DACA-fiatalokra, illetve a háborúk és a természeti katasztrófák elől menekülő migránsok csoportjaira terjedne ki.
A DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) programot az Obama-adminisztráció vezette be 2012-ben, és az Amerikába illegálisan érkezett, vagy a vízumuk lejárta után illegálisan ottmaradt szülők kiskorú gyerekeit védi a deportálástól, illetve felnőttkorukban lehetőséget ad nekik a munkavállalási engedély megszerzésére. Jelenleg kb. 800 ezren vesznek részt a programban, őket dreamernek, vagyis álmodónak hívják a rájuk vonatkozó törvény, a DREAM (Development, Relief, and Education for Alien Minors Act) miatt. Ha a program valóban megszűnik, őket mind egy szálig kitoloncolhatják az USA-ból. |
Ez hírügynökségek szerint mintegy 800 ezer – az Egyesült Államokban "álmodozók nemzedékének" nevezett – fiatalt , valamint további 300 ezer átmeneti védett státuszt (TPS) élvező haiti, salvadori és hondurasi állampolgárt érintene.
"Kezdjük azzal, hogy az elnök volt, aki saját kezűleg vette el a DACA és TPS programok védelmét. Némi védelem helyreállítása a falért cserébe nem kompromisszum, hanem további túszejtés" – fogalmazott Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője.
Nancy Pelosi amerikai házelnök "eleve esélytelenként" utasította vissza Trump javaslatát, amelynek tartalma annak fehér házi bejelentése előtt a helyi sajtóban már megjelent. Pelosi az elnök felvetését "nem egy jóhiszemű kezdeményezésnek" nevezte.
A házelnök egyben bejelentette, a képviselőházban többségben lévő demokraták a jövő héten több törvénytervezetet készülnek elfogadni, amelyek a kormányzati működés helyreállítását szolgálják. A The New York Times úgy tudja, a demokraták több mint egymilliárd dollárt irányoznak elő a határátkelőhelyek infrastruktúrájának javítására és menekültügyi kérdésekben ítélkező bírók alkalmazására. A lap szerint a demokrata párti felvetés ugyanakkor kurdarcra van ítélve, mert a szenátusban a republikánusok vannak többségben.
A 29. napja tartó részleges kormányzati leállás következtében csaknem 800 ezer – kényszerszabadságra küldött vagy dolgozó – kormányzati alkalmazott nem kap fizetést. Trump megtagadta, hogy olyan költségvetési törvényt írjon alá, amely nem biztosít forrásokat az általa áhított határfal megépítésére. Hetek óta nem sikerült megállapodni abban, hogy a kormányzati működésre megszavazott költségvetés tartalmazza-e az amerikai-mexikói határra tervezett fal 5,7 milliárd dolláros építési költségeit. Donald Trump elnök ragaszkodik hozzá, a törvényhozás demokrata párti vezetői viszont hajthatatlanok, és csupán annyi kompromisszumra hajlandók, hogy a költségvetés megszavazása és valamennyi kormányzati hivatal munkájának újraindulása után tárgyalnak a határfalról is.