Cikkünket frisssítjük!
Magyar idő szerint szerda hajnalban egyelőre Donald Trump republikánus elnökjelölt áll a legközelebb ahhoz, hogy összegyűjtse a győzelemhez szükséges számú 270 elektori szavazatot az Egyesült Államokban.
Az amerikai elnökválasztáson a győzelemhez ugyanis az államok összesen 538 elektori szavazatából legalább 270-et kell szereznie a jelölteknek a győzelemhez, és bár egyelőre egyetlen államból sem érkezett végleges eredmény, úgy néz ki, a republikánus elnökjelölt két fontos csatatér államot, Észak-Karolinát és Georgiát is meg tudta nyerni, magyar idő szerint 8 körül pedig az is kiderült, hogy a 2024-es elnökválasztás egyik kulcsállamát, Pennsylvániát is behúzza. A CNN kalkulációi szerint ezzel az állás 187–265 lett Donald Trump javára.
Bár az elektori rendszer miatt ez kevésbé lényeges, és előfordulhat, hogy a győztes kevesebb szavazattal nyert: Trump így lett elnök 2016-ban. Ezúttal azonban az eddig megszámolt szavazatokból is 5 millióval többet kapott, jelen állás szerint ugyanis ő kapta a voksok 51,2 százalékát, míg Kamala Harris 47,2 százalékot.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy egyelőre semmi sem biztos, sőt, az időeltolódás miatt mikorra az államok egy részében már megszámolták a szavazatok nagy részét, máshol még épphogy csak bezárták a szavazóhelyiségeket (Nevadában az elhúzódó szavazás miatt, Alaszkában pedig amúgy is csak magyar idő szerint reggel 7 körül zárták a szavazást), a billegő, vagy más néven csatatér államok eredménye pedig akár még fordíthat is a helyzeten.
Ahogy ugyanis korábbi, az egyes elnökjelöltek támogatóit számba vevő cikkünkben írtuk, vannak kifejezetten demokrata és kifejezetten republikánus államok, amelyekben az elnökjelöltek hozták is a kötelezőt: ez a demokrata Kamala Harrisnek hagyományosan főleg a nyugati és az északkeleti partvidék államait (az ún. „blue wall”) jelenti és például a Chicagót is magába foglaló Illinoist, míg Trump a klasszikus déli államok mellett a belső szárazföldi államok többségére is számíthat.
Ahogy mindig, az amerikai elnökválasztás idén is a hét csatatérállamban dőlhet el, amelyek közül még fontosabb a 19 elektori szavazatot érő Pennysylvania. Az állam olyannyira lényegessé vált Trump számára is, hogy az urnákat alig zárta le, ő már bizonyítékok nélkül kijelentette, hogy „masszív csalás” várható. Pennysylvania államügyésze keményen válaszolt: ha a vad állításait tényekkel tudja alátámasztani, „ki vele, most rögtön”.
Trump, aki tőle nem meglepő módon extrém kijelentéseket tett a választási hajrában, floridai birtokán, Mar-a-Lagóban rendezett eredményváró bulit, ahol az érte kampányoló Elon Musk mellett a volt szélsőjobboldali brazil elnök, Jair Bolsonaro fia, Eduardo Bolsonaro, valamint Nigel Farage is vele ünnepel.
Az már biztos, hogy Kamala Harris nem intéz beszédet a követőihez a mai este: „Még szavazatokat kell számolnunk. Sok államban nem hirdettek győztest” – jelentette be az egyik kampányfőnök, Cedric Richmond. A demokrata jelölt a washingtoni Howard University kampuszán várja az eredményeket, amik egyelőre nem kedveznek neki. Minden jelzés szerint a republikánus jelöltnek áll a zászló: a New York Times szinte biztosra veszi a győzelmét, a fogadóirodáknál már 95 százalékos a valószínűsége, hogy nyer. A bitcoin árfolyama már tegnap este elérte a rekordnak számító 75 ezer dollárt.
Szoros verseny volt Georgiában (16 elektor), ahol az utolsó százezer szavazat összeszámlálása előtt kiderült, Harris alulmaradt. (Az előrejelzések itt is Trumpnak kedveztek, noha négy éve Biden mindössze 12 ezer szavazattal megnyerte az államot. Akkor Trump főként a georgiai eredményekre hivatkozva kiáltott csalást, és utasította külügyminiszterét és kormányzóját, hogy „találjanak neki szavazatot”.) Most legalább hatszor kampányolt Georgiában, 100 millió dollárt költött hirdetésekre, és szövetséget kötött Brian Kemp kormányzóval a cél érdekében.
Magyar idő szerint háromnegyed ötkor biztossá vált, hogy Trump győz Iowában, amely az elmúlt két választáson „piros állam” lett, korábban pedig Obama kétszer is megnyerte azt. Az elmúlt napokban azonban az egyik legmegbízhatóbb közvéleménykutató, Ann Selzer három pontos előnyt mért Harris javára, amit Trump stábja hitelteleníteni igyekezett – úgy tűnik, okkal.
Sokan figyelnek Nevadára és két nagyvárosára, Las Vegasra és Renóra, ahol eldőlhet az állam sorsa. Egyelőre hajszálnyival vezet Trump, akinek 64 emeletes hotelje van a kaszinófővárosban.
A hangulat megváltozott a demokrata táborban, miután Észak-Karolinában is biztossá vált Trump győzelme, ez 16 elektori szavazot jelent a visszatérő elnökjelöltnek. Harrisék rendezvényén a tévéket lenémították, egy DJ igyekezett elterelni a figyelmet, noha az előrejelzések is republikánus többséget mutattak az államban. Ugyanakkor az elmúlt ötven évben csak Jimmy Carter és Obama tudott itt győzni demokrataként, az utóbbi is csak 0,32 százalékos különbséggel 2008-ban. Nem ártott Trumpnak az sem, hogy Észak-Karolina republikánus kormányzóhelyettese, Mark Robinson „fekete nácinak” nevezte magát egy melegpornó oldal kommentszekciójában.
Jelen állás szerint nemcsak Trump nyeri az elnökválasztást, de az amerikai parlament két házában, a Szenátusban és a Kongresszusban is republikánus többség lesz. Szenátorválasztást ez alkalommal nem minden államban tartottak, mindössze 33 hely sorsáról kellett dönteni, de mivel már most biztos, hogy a demokraták vesztettek, a republikánusok nyertek két helyet (Nyugat-Virginiában és Ohióban), ezzel a republikánusoknak meg is lett az 51 fős többsége a testületben.
A kongresszusi választás eredménye viszont még nem dőlt el, de egyelőre 190-159 arányban itt is vezetnek a republikánusok (3 helyen fordítani is tudtak), míg a többséghez 218 mandátumra van szükségük.