Immár hivatalossá vált Trump győzelme

A csatatérállamok közül Wsconsint is elhozta a republikánus jelölt, így már 277 elektori hellyel rendelkezik. Hivatalosan is eldőlt az amerikai elnökválasztás: Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

Magyar idő szerint szerda hajnalban végig úgy tűnt, hogy Donald Trump republikánus elnökjelölt áll a legközelebb ahhoz, hogy összegyűjtse a győzelemhez szükséges számú 270 elektori szavazatot az Egyesült Államokban. 

Az amerikai elnökválasztáson a győzelemhez ugyanis az államok összesen 538 elektori szavazatából legalább 270-et kell szereznie a jelölteknek a győzelemhez, és bár egyelőre egyetlen államból sem érkezett végleges eredmény, úgy néz ki,

a republikánus elnökjelölt két fontos csatatér államot, Észak-Karolinát és Georgiát is meg tudta nyerni, 

magyar idő szerint 8 körül pedig az is kiderült, hogy a 2024-es elnökválasztás egyik kulcsállamát, Pennsylvániát is behúzza. Jelenleg 267 elektori szavazattal rendelkezik, és már beszédet intézett a híveihez. Magyar idő szerint késő délelőtt világossá vált,

a billegő államok közül Wisconsin 10 elektori helyét is elhozta a republikánus jelölt, ami azt jelenti, immár 277 elektori székkel rendelkzik.

A CNN közlése szerint előzőleg Trump nyerte Michigan államot is, ami szintén 10 elektort jelent.

Innentől kezdve gyakorlatilag végleg lefutottá vált az amerikai elnökválasztás; Alaszka szavazatai még nem érkeztek meg, de azt az államot úgyis Trump nyeri.

Bár az elektori rendszer miatt ez kevésbé lényeges, és előfordulhat, hogy a győztes kevesebb szavazattal nyert: Trump így lett elnök 2016-ban. Ezúttal azonban az eddig megszámolt szavazatokból is 5 millióval többet kapott, jelen állás szerint ugyanis ő kapta a voksok 51 százalékát, míg Kamala Harris 47 százalékot.  

 
Donald Trump és felesége, Melania a Barbara Mandel Rekreációs Központban kialakított szavazóhelyiségben a Florida állambeli Palm Beachben
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci MTI/AP/Evan Vucci

Noha végig Trump tűnt esélyesnek, sokáig nem lehetett biztos eredményt hirdetni: az időeltolódás miatt mikorra az államok egy részében már megszámolták a szavazatok nagy részét, máshol még épphogy csak bezárták a szavazóhelyiségeket (Nevadában az elhúzódó szavazás miatt, Alaszkában pedig amúgy is csak magyar idő szerint reggel 7 körül zárták a szavazást), a demokraták sokáig remélhették, hogy a billegő, vagy más néven csatatér államok eredménye pedig akár még fordíthat is a helyzeten. 

Ahogy ugyanis korábbi, az egyes elnökjelöltek támogatóit számba vevő cikkünkben írtuk, vannak kifejezetten demokrata és kifejezetten republikánus államok, amelyekben az elnökjelöltek hozták is a kötelezőt: ez a demokrata Kamala Harrisnek hagyományosan főleg a nyugati és az északkeleti partvidék államait (az ún. „blue wall”) jelenti és például a Chicagót is magába foglaló Illinoist, míg Trump a klasszikus déli államok mellett a belső szárazföldi államok többségére is számíthat. 

Ahogy mindig, az amerikai elnökválasztás idén is a hét csatatérállamban dőlhet el, amelyek közül még fontosabb a 19 elektori szavazatot érő Pennysylvania. Az állam olyannyira lényegessé vált Trump számára is, hogy az urnákat alig zárta le, ő már bizonyítékok nélkül kijelentette, hogy „masszív csalás” várható. Pennysylvania államügyésze keményen válaszolt: ha a vad állításait tényekkel tudja alátámasztani, „ki vele, most rögtön”.

Trump, aki tőle nem meglepő módon extrém kijelentéseket tett a választási hajrában, floridai birtokán, Mar-a-Lagóban rendezett eredményváró bulit, ahol az érte kampányoló Elon Musk mellett a volt szélsőjobboldali brazil elnök, Jair Bolsonaro fia, Eduardo Bolsonaro, valamint Nigel Farage brit Brexit-párti politikus is vele ünnepelt.

 
Kamala Harris amerikai alelnök, a Demokrata Párt jelöltje önkéntesekkel beszél telefonon
Fotó: MTI/AP/Jacquelyn Martin

Az már biztos, hogy Kamala Harris nem intéz beszédet a követőihez a mai este: „Még szavazatokat kell számolnunk. Sok államban nem hirdettek győztest” – jelentette be az egyik kampányfőnök, Cedric Richmond. A demokrata jelölt a washingtoni Howard University kampuszán várja az eredményeket, amik egyelőre nem kedveznek neki.  Minden jelzés szerint a republikánus jelöltnek áll a zászló: a New York Times szinte biztosra veszi a győzelmét, a fogadóirodáknál már 95 százalékos a valószínűsége, hogy nyer. A bitcoin árfolyama már tegnap este elérte a rekordnak számító 75 ezer dollárt.

Szoros verseny volt Georgiában (16 elektor), ahol az utolsó százezer szavazat összeszámlálása előtt kiderült, Harris alulmaradt. (Az előrejelzések itt is Trumpnak kedveztek, noha négy éve Biden mindössze 12 ezer szavazattal megnyerte az államot. Akkor Trump főként a georgiai eredményekre hivatkozva kiáltott csalást, és utasította külügyminiszterét és kormányzóját, hogy „találjanak neki szavazatot”.) Most legalább hatszor kampányolt Georgiában, 100 millió dollárt költött hirdetésekre, és szövetséget kötött Brian Kemp kormányzóval a cél érdekében.

Magyar idő szerint háromnegyed ötkor biztossá vált, hogy Trump győz Iowában, amely az elmúlt két választáson „piros állam” lett, korábban pedig Obama kétszer is megnyerte azt. Az elmúlt napokban azonban az egyik legmegbízhatóbb közvéleménykutató, Ann Selzer három pontos előnyt mért Harris javára, amit Trump stábja hitelteleníteni igyekezett – úgy tűnik, okkal. 

 
Trump támogatói a floridai West Palm Beachben
Fotó: MTI/EPA/Cristobal Herrera

Sokan figyelnek Nevadára és két nagyvárosára, Las Vegasra és Renóra, ahol eldőlhet az állam sorsa. Egyelőre hajszálnyival vezet Trump, akinek 64 emeletes hotelje van a kaszinófővárosban. Magyar idő szerint kilenc órakor még nem hirdettek győztest, de Trump vezet. Ugyanekkor Michigan és Wisconsin kapcsán sem jelent meg Trump neve nyertesként az amerikai sajtóban, de az előnye behozhatatlannak tűnik.

A kulcsfontosságú Pennsylvania elvesztése azért fájdalmas a demokraták számára, mert korábban nem számított billegő államnak: 1992-től 2016-ig mindig kék volt.

A hangulat megváltozott a demokrata táborban, miután Észak-Karolinában is biztossá vált Trump győzelme, ez 16 elektori szavazot jelent a visszatérő elnökjelöltnek. Harrisék rendezvényén a tévéket lenémították, egy DJ igyekezett elterelni a figyelmet, noha az előrejelzések is republikánus többséget mutattak az államban. Ugyanakkor az elmúlt ötven évben csak Jimmy Carter és Obama tudott itt győzni demokrataként, az utóbbi is csak 0,32 százalékos különbséggel 2008-ban. Nem ártott Trumpnak az sem, hogy Észak-Karolina republikánus kormányzóhelyettese, Mark Robinson „fekete nácinak” nevezte magát egy melegpornó oldal kommentszekciójában.

Trump „történelmi győzelmet” hirdetett

Magyar idő szerint reggel 8 előtt nem sokkal a Trump-párti Fox News ki is hirdette nem hivatalos győztesnek a republikánus jelöltet (Orbán Viktor még ennél is korábban), majd

miután a pennsylvaniai győzelme is egyértelmű lett, Trump, aki Floridában is szavazott, és itt is tartotta az eredményváróját, kiállt a támogatói elé és győzelmi beszédet mondott.

Azt mondta, az Egyesült Államokban még soha nem volt ehhez hasonló politikai mozgalom, mint ami most őt győzelemre segítette, és azt ígérte, hogy mindent meg fognak javítani (ez volt a kampányszlogenje is: „Trump will fix it!”). „Minden nap értetek fogok küzdeni” – ígérte Trump a támogatóinak, majd azt mondta, „tényleg ez lesz Amerika aranykora”. Kitért a MAGA (Make America Great Again) mozgalomra is, mint fogalmazott, az ő segítségükkel nyertek.

Felsorolta, hogy mennyi csatatér államban fognak nyerni (az eddig eldőltekhez képest többet is), és azt jósolta, hogy ezekkel 315 elektori szavazatuk is lesz. Trump hosszan köszönte a stábjának, családjának és másoknak is a kampánymunkát, hosszan méltatta Elon Muskot is, mondván, olyan dolgokat tud csinálni, amit mások nem, remek fickó és „szuperzseni”.

Alelnökjelöltjéről, JD Vance-ről is elismerően beszélt; azt mondta, egy szó nélkül elment az „ellenséges táborba”, az ellenséges csatornákhoz és „megsemmisítette őket”. JD Vance fel is szólalt a győzelmi beszéd után; megköszönte a bizalmat, és az amerikai történelem legnagyobb visszatérésének nevezte Trump újraválasztását. Ő is arról beszélt, hogy minden nap küzdeni fognak az emberekért, Trump vezetése alatt pedig a legnagyobb gazdasági visszatérést is meg fogják valósítani.

Jelen állás szerint nemcsak Trump nyeri az elnökválasztást, de

az amerikai parlament két házában, a Szenátusban és a Kongresszusban is republikánus többség lesz.

Szenátorválasztást ez alkalommal nem minden államban tartottak, mindössze 33 hely sorsáról kellett dönteni, de mivel már most biztos, hogy a demokraták vesztettek, a republikánusok nyertek két helyet (Nyugat-Virginiában és Ohióban), ezzel a republikánusoknak meg is lett az 51 fős többsége a testületben.

A kongresszusi választás eredménye viszont még nem dőlt el, de egyelőre 197–169 arányban itt is vezetnek a republikánusok (3 helyen fordítani is tudtak), míg a többséghez 218 mandátumra van szükségük.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.