Trumpék dekorálnak: Van Goghot kért, aranyvécét kapott

  • narancs.hu
  • 2018. január 26.

Külpol

Elegáns véleménynyilvánítás a Guggenheim Múzeumtól.

A Trump házaspár díszítgeti a fehér házbeli fészküket. Hogy minden meglegyen, kértek is kölcsön némi dekoranyagot a New York-i Guggenheim Múzeumtól, méghozzá nem mást, mint egy Van Gogh-festményt. Egy tömörarany vécét ajánlottak nekik cserébe.

Nyilván az vesse Trumpékra az első követ, aki nem rajong a németalföldi festészetért, s nem szeretne egy Van Goghot nézegetni a reggeli kávéja szürcsölése közben. Ez a színtiszta művészetszeretet vezetett oda, hogy kölcsönkérték Van Gogh havas tájképét (Landscape With Snow). A múzeum vezető kurátora, Nancy Spector, aki egyébként már többször bírálta nyilvánosan is a regnáló elnököt, úgy döntött, hogy a Van Gogh helyett inkább Maurizio Cattelan olasz művész tizennyolc karátos aranyból készített vécécsészéjét ajánlja fel a házaspárnak.

Spector egy fényképpel ellátott levélben válaszolt: „Sajnáljuk, hogy nem tudjuk teljesíteni az eredeti kérést, ugyanakkor őszintén reméljük, hogy ez a különleges ajánlat felkelti az érdeklődésüket.”

A szobrot egyébként több mint egymillió dollárra becsülik, és nem hagyományos kiállítási tárgy: a múzeum egyik mellékhelyiségének hagyományos vécéjét cserélték le vele, úgyhogy 2016 óta a látogatók nyugodtan használhatják – és eddig több százezren használták is.

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.