Tüntetés a Heathrow-n:

Zöld anarchia

  • Debre Zsuzsa
  • 2007. augusztus 23.

Külpol

Napbarnított, jókedvű huszonévesek állítják fel sátraikat, előadásokat hallgatnak a környezet megóvásáról, szól a zene. Azt gondolhatnánk a sátortábor területére lépve, hogy a londoni Heathrow repülőtéren kezdődik a nyár következő zenei fesztiválja, de hamar rájövünk, hogy nem a résztvevők tablójára készül éppen fotó, hanem a terrorelhárítás védi Nagy-Britanniát.

A globális felmelegedés okozta környezetszennyezés miatt kedd óta már 1500-an tüntetnek. Céljuk, hogy a kormány hagyjon fel a 2020-ra tervezett harmadik kifutópálya tervével, mert a repülőgépek által kibocsátott gáz az egyik legnagyobb rizikófaktor a klímaváltozásban. A hatóságok viszont a tüntetőket tekintik rizikófaktornak a terror elleni harcban. A glasgow-i reptéren június 30-án elkövetett merénylet után Nagy-Britannia összes repülőterén megszigorították a rendőri felügyeletet, leginkább a Heathrow-n, ahol hetvenezer ember dolgozik, s minden percben le- vagy felszáll egy járat - egy évben hétszer annyi utas fordul meg itt, mint Magyarország összlakossága.

Ha megépítik a harmadik leszállópályát, a légikikötő még nagyobb forgalmat bonyolíthat - mondják a tüntetők. A kérdés szerintük az, hogy milyen áron. Az Egészségügyi Világszervezet négy éve készített jelentése szerint az éghajlatváltozás miatt évente 150 ezer ember pusztul el, és legalább ötmillió betegszik bele.

A demonstrálók malmára hajtja a vizet, hogy az idén szerte a világon különösen szélsőséges volt az időjárás - amint azt a Meteorológiai Világszervezet (WMO) jelentései is tanúsítják. Az elmúlt héten a rekordhőség miatt 13 ember halt meg Japánban. Nyugat-Európában az elmúlt hónapban az árvizek miatt legalább tíz. Ha mindebből csak annyit vesz le bárki, hogy ez nem volt mindig így, a demonstrálók szerint már magánál az alapproblémánál tartunk.

A heathrow-i tüntetők célja mindeközben nem is csak az, hogy ne épüljön újabb kifutópálya, hanem az is, hogy gyakoroljanak, kipróbáljanak

egy különös demokráciát

a nyilvánosság előtt. Nincs vezetőjük, közösen hoznak minden döntést, magukat bázisdemokratáknak nevezik - valójában zöld anarchisták. Az egy hétre kisátrazó aktivisták minden gesztusukkal igyekeznek alternatívát mutatni a tekintetben, hogyan is lehetne környezettudatosabban élni. Az energiát kizárólag természetes erőforrásból nyerik, khm, a mobiltelefon-töltő sátor például napelemmel és szélenergiával működik. A maradék étel természetes felbomlását biztosító komposzton kívül öt különböző kuka van az újrafeldolgozhatóság jegyében. A vízzel úgy gazdálkodnak, hogy a vécé-öblítéshez és a mosogatáshoz használt "szürke vizet" egy szalmával telerakott kádon átszűrik, és legközelebb is azzal öblítik le a mobil toi-toiletet.

- A vasárnapi 24 órás tömegakció békés lesz, de irányító híján nem garantálhatjuk, hogy törvényes is - mondta a Narancsnak pénteken Alex Harvey, az egyik tüntető.

A hivatalos kormánynyilatkozatban az áll, hogy az embereknek joguk van tüntetni, de minden akció, ami megzavarja a védelmi intézkedéseket vagy az utasszállítást, elfogadhatatlan. A spanyol tulajdonban levő British Airport Authority, a Scotland Yard és a kormány is attól tart, hogy a tüntetők közé terroristák szivároghatnak, ezért a legfeljebb 2000 fősre tervezett demonstrációt 1500 rendőr felügyeli. Majdnem minden résztvevő mellé rendőrt állítanak.

- Nem azért vagyunk itt, hogy a turistákat zavarjuk, a légiforgalmi közlekedést akarjuk visszaszorítani - mondja Gemma Davis, a tüntetők szóvivője.

A héten két kisebb repülőtéren is kezdődtek akciók. A kenti Biggin Hill és Farnborough repülőtéren tüntetők kapukhoz láncolták magukat. Pénteken negyven embert vettek őrizetbe, mert a közlekedési minisztériumban heten a forgóajtókhoz ragasztották a tenyerüket, hogy megbénítsák a minisztériumi munkát, ketten az épület tetejére másztak a harmadik leszállópályát ellenző transzparenssel.

Így jött el a vasárnap

Az egész napos tömegakcióban három kilométeres szakaszon vonultak fel, így jelképezvén a tervezett harmadik leszállópályát. Este nyolc tüntetőt vettek őrizetbe, mert álló blokáddal zárták el a repülőtér ételszállítmányozási osztályát. A londoni légi közlekedés épületének parkolója elé több mint százan álltak ki, hogy aznap ne tudjanak munkába menni az ott dolgozók.

Az összesen 65 őrizetbe vett tüntető és a rengeteg lakossági és sajtókritika ellenére a demonstrálók óriási sikernek könyvelték el a hetet. Mint mondták, az emberek azért nem értik pontosan, mit akarnak, mert a legtöbb kampány valamiből többet akar. A szegénységellenes kampány több pénzt, az emberjogi több egyenlőséget. Õk viszont kevesebb szén-dioxidot, legalábbis kevesebb kifutópályát.

A gáz maga

A Világbank volt vezető közgazdásza, Sir Nicholas Stern az angol kormány felkérésére több mint 700 oldalas jelentésben részletezte a globalis felmelegedés gazdasági hatásait. Az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátásának csökkentéséről szóló nemzetközi megegyezést, a kiotói szerződést eredetileg 2010-2011 körül akarták felülvizsgálni, Sir Nicholas tanulmánya szerint azonban erre minél előbb sort kellene keríteni.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.