Új amerikai-orosz barátkozás - Fordul a világ

  • Wagner Péter
  • 2010. december 2.

Külpol

A két hete megtartott lisszaboni NATO-csúcs a javuló amerikai-orosz kapcsolatok újabb állomása volt. A találkozó fő témái a NATO jövőjéről szóltak, ám szinte minden kérdésben felmerült Oroszország neve is. Az eseményen jelen volt Medvegyev orosz államfő. A kétoldalú kapcsolatok még sosem voltak ilyen kiegyensúlyozottak. Történelmi fordulat, vagy az érdekek szerencsés egybeesése?
A két hete megtartott lisszaboni NATO-csúcs a javuló amerikai-orosz kapcsolatok újabb állomása volt. A találkozó fő témái a NATO jövőjéről szóltak, ám szinte minden kérdésben felmerült Oroszország neve is. Az eseményen jelen volt Medvegyev orosz államfő. A kétoldalú kapcsolatok még sosem voltak ilyen kiegyensúlyozottak. Történelmi fordulat, vagy az érdekek szerencsés egybeesése?

A kapcsolatok mélypontjának a 2008-as grúziai háborút tartja a közvélekedés, amikor Oroszország egy rövid villámháborúban elfoglalta a Grúziához tartozó, de 1992 óta függetlenül működő Dél-Oszétiát és Abháziát. Moszkvának nemigen volt vesztenivalója e háborúval, hiszen számos más ellentét is feszült a két fél között: például Irán eltérő megítélése és az ebből adódó véleménykülönbség az Európában tervezett rakétavédelmi rendszerről, vagy az a szembenállás, amit a növekvő (vagy annak vélt) amerikai jelenlét váltott ki Közép-Ázsiában és a posztszovjet tér más területein.

Barack Obama győzelmével az USA új külpolitikát hirdetett Oroszország felé, ami nem elsősorban a különbségekre, hanem a hasonlóságokra, az érintetteket azonosan érintő (fenyegető) problémákra igyekezett koncentrálni. Az óvatos közeledés számos jele mutatkozott az elmúlt két évben. Az együttműködés egyik nyilvánvaló terepe Afganisztán. 2009-től Moszkva lehetővé tette az Egyesült Államoknak, majd a NATO-nak, hogy vasúti szállítmányok haladjanak keresztül területén. Bár sokan szkeptikusan fogadták a kezdeményezést, ma már a 130 ezer fős nemzetközi haderő utánpótlásának 40 százaléka ezen az útvonalon halad.

2010 áprilisában aláírták az új START-egyezményt, ami a két ország birtokában levő nukleáris robbanófejek számát csökkenti majd 1500 darabra a jelenlegi 2200-ról. Az érvénybe lépéshez szükséges az amerikai Kongresszus jóváhagyása, ám a kölcsönös bizalom visszatérésének fontos jele már az egyezmény is. 2010 júniusában Moszkva megszavazta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, ami szigorít az Iránnal szembeni eddigi szankciókon, sőt ezt követően lemondott arról is - bár ezt a szankciók nem is tiltották -, hogy a korszerűnek mondott S-300 légvédelmi rakétarendszerét eladja a közel-keleti országnak. Hosszú idő óta először fordult elő, hogy Moszkva - Pekinggel együtt - hajlandó volt megszavazni egy BT-határozatot Teheránnal szemben.

Barátom akarsz-e lenni?

A 2010. novemberi lisszaboni NATO-csúcs ennek az útnak volt fontos állomása. Afganisztán ügyében a felek megállapodtak, hogy az Oroszországon is keresztülvezető utánpótlási útvonalat kiterjesztik, sőt a jövőben a vagonoknak nem üresen kell visszatérniük Európába (bármit jelentsen is ez, NATO-tisztviselők büszkén emlegették a tényt). Bővítik a már korábban elkezdett közös kábítószer-ellenes programot, melyben afgán és közép-ázsiai szakemberek kapnak továbbképzést Domogyedovón és Szentpétervárott. Oroszország emellett részt vesz az afgán rendőrség kiképzésében, és helikoptereket is ad el Afganisztánnak.

A rakétavédelemben megkezdődik a NATO és az orosz rendszerek összehangolása. Korábban az USA Lengyelországban és Csehországban tervezte felépíteni saját rendszerét, ami ellen Moszkva élesen tiltakozott. Az Obama-adminisztráció leállította a programot, és új megoldást keresett. Bár konkrét tervek még nincsenek, odáig már eljutottak Lisszabonban, hogy közös értékelést készítenek a jövő várható fenyegetéseiről, ami NATO-tisztviselők reményei szerint végül a közös rendszer kiépítéséhez vezet majd. Jellemző az időbeni távlatokra, hogy a NATO rendszerét is az elkövetkező tíz év alatt tervezik megvalósítani.

Ám az igazi újdonság az volt a csúcson, hogy a NATO az 1999-es, utolsó stratégiai koncepcióját leváltó új dokumentumban az egykori ellenségből partnert csinált. Anders Fogh Rasmussen, a szervezet főtitkára 2009-ben Moszkvában olyan NATO-orosz kapcsolatokat vizionált, amelyek révén 2020-ra a NATO és orosz hadsereg katonái közösen vesznek részt ENSZ-missziókban, a hadihajók közösen járőröznek nemzetközi vizeken, és a két ballisztikus rakétavédelmi rendszert végre össze lehet majd kötni.

Annak a kimondása, hogy a NATO és az USA Oroszországra többé nem ellenségként, hanem a jövő biztonságpolitikai kihívásait azonos módon látó partnerként tekint, mindenképpen új elem a kétoldalú kapcsolatokban. Pedig alig két év telt el a mondott grúz háború óta - vajon mi történt ilyen rövid idő alatt?

Õk már nem annyira jó barátok

Nyilvánvalónak tűnik, hogy Moszkva számára az egyik legégetőbb problémát a NATO esetleges terjeszkedése jelentette. Ahhoz képest, hogy a 2008-as bukaresti NATO-csúcson az egyik fő esemény még Ukrajna és Grúzia meghívása volt a NATO-ba, szembetűnő, hogy 2010-ben alig foglalkoztak hivatalosan a további bővítés kérdésével. Elhangzott, hogy a NATO továbbra is nyitva áll minden csatlakozni vágyó ország előtt, ám csak abban az esetben, ha teljesítik az előírt feltételeket. Ukrajna esetében ez még kérdésként sem merül fel, hiszen a legutóbbi választások és Viktor Janukovics győzelme után a NATO-tagság egyszerűen lekerült a napirendről.

Hosszú távon örök dilemma marad a két világ közötti nézeteltérés az alapvető értékekről. Amíg politikusok és szakemberek szívesen jellemzik a NATO-t egyfajta értékközösségként, addig nyilvánvaló, hogy az autoriter tendenciákat hordozó orosz vezetéssel szemben a kritika lehetősége még sokáig adott marad. De vajon arról van-e szó, hogy a közös érdekek - és elsősorban az afganisztáni gondok miatt - az USA visszafogja a demokrácia hiányát, az emberi jogok korlátozását érintő kritikáit, vagy az Obama-adminisztráció a realista külpolitika jegyében hosszabb távon is elfogadja Moszkvát?

2012-ben elnökválasztás lesz Oroszországban, 2014-re pedig a NATO kivonulna Afganisztánból - s ez a két dátum komoly hatással bírhat a kétoldalú kapcsolatok alakulására. És persze ezenkívül is számos változó alakíthatja még az orosz-amerikai kapcsolatokat - gondoljunk csak az orosz gazdaság teljesítményének és a Kreml önbizalmának összefüggésére. De az nyilvánvalónak tűnik, hogy a jövő és a jelen kihívásaival sokkal könnyebb lenne közösen, mint külön-külön, netán egymással szemben megbirkózni.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.