Ukrán katonák hatoltak be Oroszországba, de nem világos, mi a céljuk

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 7.

Külpol

Moszkva úgy kommunikál, mintha már visszaverték volna őket, de a helyzet sokkal kérdésesebb.

Már második napja folytatódik az ukrán erők behatolása Oroszország nyugati szélén. Alekszej Szmirnov, a kurszki régió kormányzója szerint veszélyhelyzetről volt szó, de a támadást visszaverték. Aztán kiderült, hogy több száz ukrán katona még mindig a határon belül van, és a harcok folytatódnak.

Vlagyimir Putyin „komoly provokációval” vádolja Ukrajnát, és pontosította a behatolók irányát. Az elnök közölte, hogy Szudzsa városánál léptek be az ukránok tizenegy tankkal és húsz felfegyverzett gyalogsági harcjárművel, tíz kilométerre a frontvonaltól.

A BBC „ritka, meglepetésszerű behatolásként” értékeli az ukránok akcióját. Egy orosz katonai blogger szerint a katonák tizenöt kilométerre hatoltak be a határtól. Ez megerősítetlen információ.

Az orosz kormányzó, Szmirnov azt is közölte, hogy ezrek hagyták el a régiót, Moszkvából és Szentpétervárról pedig orvosok érkeztek.

Nem lehetünk benne biztosak, mi az ukránok célja. Oleksiy Goncharenko kijevi parlamenti képviselő azt kommunikálta, hogy a hadsereg ellenőrzése alá vonta a szudzsai gázvezetéket, amelyen keresztül Oroszországból az EU felé érkezik a földgáz (többek között Magyarországra is ezen keresztül érkezik a gáz jelentős része). Korábban Kijev nem is kommentálta és nem erősítette meg a behatolásról szóló híradásokat. Viszont az ukrán oldalon fekvő Szumi régiós vezetője elrendelte a határvidék evakuálását. Egy ukrán ezredes a Nexta Telegram-csatornának elmondta, hogy az akció „preventív művelet”. Mások azt valószínűsítik, hogy az orosz erők eltérítése az ukránok célja stratégiai pontokról a fronton.

Az orosz vezérkari főnök, Valerij Geraszimov az orosz elnököt ezer ukrán katonáról tájékoztatta, szerinte legalább százat megöltek, kétszázat megsebesítettek az oroszok. De egyes Telegram csatornák szerint az oroszok helyzete közel sem olyan stabil. Az Orosz Nemzeti Gárdának meg kellett erősíteni a 70 kilométerre lévő nukleáris erőmű őrizetét.

Putyin azzal vádolta az ukrán felet, hogy válogatás nélkül lő civil célpontokra. A Kreml szerint huszonnégy civil, köztük hat gyerek sebesült meg a repeszek miatt.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

An American Hero

  • - ts -

Az idén kicsit megbicsaklott Bruce Spring­steen és az E Street Band nagyszabású világ körüli turnéja; pont a hozzánk legközelebb eső szakasz esett ki, elmaradt másik három mellett a prágai koncert is. 2025 júniusában térnek majd vissza, hogy pótolják a koncerteket.

A big band mint titkos társaság

A neves fiatal zenekarvezetők közül Darcy James Argue-t érte az a megtiszteltetés, hogy a hr-Bigband, vagyis a Frankfurtban működő tartományi rádiós nagyzenekar rezidens zeneszerzője legyen. (Ez az a német együttes, amelynek Tony Lakatos volt az egyik szaxofonos szólistája 1993 és 2020 között.)

Magányos várakozás

A Ladó Galéria korábbi kiállításán a macs­káknak volt kitüntetett szerepük, most pedig – a véletlenek furcsa találkozása miatt – egy speciális, kissé agárszerű kutya a főszereplő. De egyik kiállítás sem a „kis kedvencekről” szól, hanem magáról a művészetről.

Lehet más az olimpia

Azon túl, hogy szép eredmények és megható pillanatok sorjáznak a szemünk előtt, afféle hülyeségmágnesként is jól funkcionál a párizsi olimpia. A megnyitóra, amely amúgy csak egy játékos mókázás volt, gyorsan ráharaptak a kultúrharc önkéntesei Donald Trumptól a Vatikánon át a Megafon véleményzsoldosaiig. De hát, ha nincs humorérzék, akkor nincs és kész, ezen nem nagyon lehet segíteni.

Kozmikus hétköznapok

  • Domsa Zsófia

Az ötkötetesre tervezett regénysorozat második részét sokan abban a reményben veszik kezükbe, hogy az első kötet, a Hajnalcsillag nyugtalanító eseményeiről, az égen megjelenő idegen égitestről, a feltámadó halottakról, a különösen viselkedő állatokról, a halál kapui­nak feltárulásáról, és főleg a szereplők további sorsáról olvassanak. 

Az irigység írta ki a kánonból

Játsszunk el a gondolattal: 1936-ban egy Földes József nevű magyar író megnyer egy nemzetközi regénypályázatot. Szépirodalmi igénnyel megírt könyve, amely a kivándorlás és a honvágy témáit járja körül egy Párizsba vetődött magyar munkáscsaláddal a középpontban, itthon egymillió példányban kel el.

Pokorni elköszön

„Ez egy elég idétlen elnevezés. Nem örülök, amikor ezt hallom. Nem mintha nem esne jól az embernek, ha egy dicsérő jelzőt aggatnak rá, mert mindenki hiú” – nyilatkozta pár hete a Telexnek Pokorni Zoltán, amikor szóba került, hogy sokak szemében ő az „emberarcú fideszesek” egyike.

Az olimpia megrontói

Nemcsak az olimpia zajlik, hanem a Kreml egyik jól sikerült dezinformációs kampánya is, amely váratlan, vagy nem is olyan váratlan szövetségest talált magyar kormány- és egyéb tisztviselőkben.

Jó a műsor!

Azzal együtt is nagyon bele lehet feledkezni az olimpiába, hogy az ember tisztában van mindenféle zavaró tényezőkkel.

Libanon az utolsó órában

A múlt szerdán izraeli akció végzett a Hamász politikai vezetőjével Teheránban, egy nappal korábban pedig a Hezbollah egyik főparancsnokát gyilkolták meg Bejrútban. Az izraeli–iráni regionális háború kirobbanásának veszélye talán soha nem volt ilyen közel.

 

Nagyot ütött

Az algériai női bokszoló olimpikon Imane Helif esete világszerte, de különösen Magyarországon komoly indulatokat váltott ki, de felhívta a figyelmet az interszex sportolók rendezetlen helyzetére is. Igaz, azt sem tudjuk, hogy a „botrány” „kirobbantója” egyáltalán e kategóriába tartozik-e.