Ukrán katonák hatoltak be Oroszországba, de nem világos, mi a céljuk

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 7.

Külpol

Moszkva úgy kommunikál, mintha már visszaverték volna őket, de a helyzet sokkal kérdésesebb.

Már második napja folytatódik az ukrán erők behatolása Oroszország nyugati szélén. Alekszej Szmirnov, a kurszki régió kormányzója szerint veszélyhelyzetről volt szó, de a támadást visszaverték. Aztán kiderült, hogy több száz ukrán katona még mindig a határon belül van, és a harcok folytatódnak.

Vlagyimir Putyin „komoly provokációval” vádolja Ukrajnát, és pontosította a behatolók irányát. Az elnök közölte, hogy Szudzsa városánál léptek be az ukránok tizenegy tankkal és húsz felfegyverzett gyalogsági harcjárművel, tíz kilométerre a frontvonaltól.

A BBC „ritka, meglepetésszerű behatolásként” értékeli az ukránok akcióját. Egy orosz katonai blogger szerint a katonák tizenöt kilométerre hatoltak be a határtól. Ez megerősítetlen információ.

Az orosz kormányzó, Szmirnov azt is közölte, hogy ezrek hagyták el a régiót, Moszkvából és Szentpétervárról pedig orvosok érkeztek.

Nem lehetünk benne biztosak, mi az ukránok célja. Oleksiy Goncharenko kijevi parlamenti képviselő azt kommunikálta, hogy a hadsereg ellenőrzése alá vonta a szudzsai gázvezetéket, amelyen keresztül Oroszországból az EU felé érkezik a földgáz (többek között Magyarországra is ezen keresztül érkezik a gáz jelentős része). Korábban Kijev nem is kommentálta és nem erősítette meg a behatolásról szóló híradásokat. Viszont az ukrán oldalon fekvő Szumi régiós vezetője elrendelte a határvidék evakuálását. Egy ukrán ezredes a Nexta Telegram-csatornának elmondta, hogy az akció „preventív művelet”. Mások azt valószínűsítik, hogy az orosz erők eltérítése az ukránok célja stratégiai pontokról a fronton.

Az orosz vezérkari főnök, Valerij Geraszimov az orosz elnököt ezer ukrán katonáról tájékoztatta, szerinte legalább százat megöltek, kétszázat megsebesítettek az oroszok. De egyes Telegram csatornák szerint az oroszok helyzete közel sem olyan stabil. Az Orosz Nemzeti Gárdának meg kellett erősíteni a 70 kilométerre lévő nukleáris erőmű őrizetét.

Putyin azzal vádolta az ukrán felet, hogy válogatás nélkül lő civil célpontokra. A Kreml szerint huszonnégy civil, köztük hat gyerek sebesült meg a repeszek miatt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.