Diplomáciai csatornákon keresztül közölte az Egyesült Államok Oroszországgal, hogy véglegesen eldöntötte: felmondja a szárazföldi állomásoztatású közepes és rövid hatótávolságú nukleáris fegyverek felszámolásáról (INF) szóló szerződést – jelentette be Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerdán, a Moszkvához közeli Kubinkában tartott sajtótájékoztatóján.
Rjabkov közlése szerint az orosz félnek amerikai részről egy washingtoni diplomáciai csatornán keresztül megerősítették a "legmagasabb szinten bejelentett szándékot".
"Emellett világos magyarázat hangzott el, amely szerint a bejelentett lépés nem jelent felhívást párbeszédre, azt a körülmények összessége alapján hozták meg és véglegesen" – mondta az orosz diplomata.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban kilátásba helyezte, hogy Oroszország szimmetrikusan fog válaszolni azokra a lépésekre, amelyeket az Egyesült Államok fog megtenni az INF-szerződés felmondása után.
„Ha az Egyesült Államok kivonul az INF-megállapodásból, a legfőbb kérdés az lesz, hogy mit tesz majd az újonnan hozzáférhető rakétákkal. Ha Európába szállítják őket, akkor a válaszunknak természetesen tükröznie kell majd ezt (...) Azoknak az európai országoknak, amelyek ebbe beleegyeznek (az amerikai rakéták területükre telepítésével), meg kell érteniük, hogy saját érdekeiket egy lehetséges rakétacsapás fenyegetése mögé helyezik” – nyilatkozta Putyin.
A megállapodás felmondása új fegyverkezési versenyhez és közvetlen konfrontációhoz vezethet a világ több régiójában.
Az oroszok új fegyverkezési verseny megindulására figyelmeztetnek
A külügyminisztérium szerint a világ több régiója akár közvetlen konfrontációba is sodródhat. Az orosz külügyminisztérium szombaton kiadott közleményében arra figyelmeztetett, hogy a szárazföldi telepítésű, közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök (INF) megsemmisítéséről szóló megállapodás felmondása új fegyverkezési versenyhez és közvetlen konfrontációhoz vezethet a világ több régiójában - írja az MTI.