Washington „nem ejt könnyeket” az Aszad-kormányra nehezedő nyomás miatt

  • narancs.hu
  • 2024. december 2.

Külpol

Ugyanakkor szoros figyelemmel követik a helyzetet – nyilatkozta a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.

Az amerikai adminisztráció szorosan nyomon követi a szíriai kormányellenes erők hadműveletének fejleményeit, és kapcsolatban van a régióbeli partnereivel – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap az MTI beszámolója szerint. Jake Sullivan, több vezető amerikai médiumnak adott interjúban „bonyolult kérdésnek” nevezte az Aleppó elleni offenzívát. A CNN, hírtelevízióban a többi között kifejtette, hogy miközben a kormányerők elleni támadást vezető szervezetet, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) szunnita fegyveres csoportot az Egyesült Államok terrorszervezetként tartja nyilván, aközben „nem ejt könnyeket amiatt, hogy az Oroszország, Irán és a libanoni Hezbollah milícia támogatását élvező Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányára bizonyos nyomás nehezedik”. Hozzátette ugyanakkor, hogy a felkelő szervezet céljait és az általa alkalmazott eszközöket illetően aggodalmak merülnek fel.

Az elnöki tanácsadó megjegyezte, hogy Washingtont nem lepte meg az, hogy a kormányellenes erők kihasználják azt az új helyzetet, amiben a szíriai kormány legfőbb támogatói, Irán, Oroszország és a Hezbollah figyelmét elvonták a konfliktusok, a többi között Ukrajnában és a Közel-Kelet más térségeiben.

Jake Sullivan az Izrael és Hezbollah között életbe lépett tűzszünettel kapcsolatban célnak nevezte, hogy a fegyvernyugvás túlélje a „legtörékenyebb” első, kritikus napokat, és úgy vélte, hogy azt követően állandósulhat a harcok szünetelése. Megállapította, hogy a jelenlegi tűzszünetet az különbözteti meg a korábbiaktól, hogy most az Egyesült Államok, Franciaország és további szövetségesek is részt vesznek abban, hogy biztosítsák a megállapodásban foglaltak végrehajtását.

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója az NBC televíziónak adott interjújában beszélt az amerikai kormányzati hatalomátadás nemzetbiztonságot érintő területéről is, átláthatónak nevezve együttműködését utódjával, Mike Waltzcal, akit Donald Trump, leendő elnök a posztra szán, és hangsúlyozta, hogy mindketten elkötelezettek a gördülékeny kormányzati átmenet mellett.

Donald Trump leendő amerikai elnök vasárnap megnevezte arab és közel-keleti ügyekért felelős jövőbeli elnöki főtanácsadóját, Massad Boulos libanoni-amerikai üzletember személyében, aki elnökválasztási kampányban is közreműködött. A jelöltet családi szálak is kötik a megválasztott elnökhöz, mert apósa Donald Trump lányának, Tiffany Trumpnak.

Massad Boulos közel-keleti származását felhasználva a többi között segített Donald Trumpnak, hogy az elnökválasztási kampány során megszólítsa az amerikai arab közösség tagjait, akik nagy számban élnek a választás kimenetele szempontjából meghatározó Michigan államban.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk