Zárultak a szavazóhelyiségek a törökországi választásokon

  • narancs.hu
  • 2023. május 14.

Külpol

Helyi idő szerint délután ötkor zárultak a szavazóhelyiségek Törökországban, ahol sorsdöntő választásokat tartottak. A BBC szerint a szavazatok 9,1 százalékos megszámlálása után a Törökországot több mint 20 éve vezető Recep Tayyip Erdoğan vezet fő riválisával szemben.

Az elnökválasztáson 50 százalékot kell szerezni az első körös győzelemhez, máskülönben két héttel később második fordulóban dőlne el az elnökség sorsa. A parlamenti választási eredmények mindenképpen most dőlnek el – írja a Telex. A hírportál újságírói Isztambulból és Ankarából tudósítanak.

Közben a Magyar Hang a BBC-t idézve arról ír, hogy

a szavazatok 9,1 százalékos megszámlálását követően a Törökországot több mint 20 éve vezető Recep Tayyip Erdogan vezet fő riválisával szemben a török elnökválasztás első fordulója után.

A BBC percről percre tudósítása szerint Erdogan az eddig megszámolt szavazatok 59,47 százalékával bír, míg a hat ellenzéki párt által indított fő riválisa, Kemal Kilicdaroglu a szavazatok 34,79 százalékát kapta.

A Magyar Hang azt írja, hogy a török választási iroda feloldotta azt a tilalmat, hogy a szavazatszámlálásról csak az urnazárást követően lehet elkezdeni kiadni az adatokat. Így miközben a voksolás még tart, már lehet tudni, hogy állnak a jelöltek.

A kampány elején a közvélemény-kutatók az ellenzéki pártok többsége által támogatott Kemal Kılıçdaroğlu jelentős előnyét mérték, akkor úgy tűnt, hogy az ellenzéki jelölt az első körben behúzhatja a választást. Áprilisra azonban Erdoğan ledolgozott a lemaradásából, akkor szorosnak látszott a várható eredmény.

A választási kampány finisében a közvélemény-kutatások többsége megint Kılıçdaroğlu nagy előnyét mutatta, több szerint már az első körben is nyerhet, de olyan felmérések is voltak, amelyek Erdoğan győzelmét vetítették előre. Az is kérdés volt, hogy a két kisebb jelölt, köztük a négy nappal a választások előtt visszalépett Muharrem İnce egykori baloldali politikus szavazói hogyan döntenek.

A Telex tudósítói Isztambulban interjúztak Can Selcuki török közvélemény-kutatóval, ő úgy vélte, az adatok alapján vagy Kılıçdaroğlu nyer az első fordulóban, vagy senki, Erdoğannak egy esetleges második fordulóban lehet esélye.

Az egyik legmeghatározóbb tényező a választások előtt a gazdasági helyzet volt.  A küzdelem szoros, mindkét oldal aktív támogatói biztosak a győzelmükben.  A törökországi választásokról itt és itt írtunk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.