Zelenszkij tanácsadója arról beszélt, hogy januártól leállítják a Barátság kőolajvezetéket – aztán kiderült, hogy mégsem

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 30.

Külpol

A Mol közölte, nem kaptak semmilyen jelzést az ügyben. Mint később kiderült, nem is erről beszél Podoljak.

2025. január elsejétől leáll a Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát orosz kőolajjal ellátó Barátság kőolajvezeték működése – mondta egy interjúban pénteken Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója.

Később kiderült, hogy az olajszerződés lejártáig, 2029-ig mégis továbbítják az olajat (lásd a lenti frissítést).

Az interjút szemléző hvg.hu szerint a lépés az orosz földgáz tranzitjának leállításához csatlakozik: korábban az ukrán államfő arról beszélt, hogy országa nem hosszabbítja meg azt a Gazprommal kötött év végén lejáró szerződést, amely értelmében Ukrajna a Testvériség vezetéken továbbítja az energiahordozót Közép-Európába. Korábban Magyarországra is ezen jött a gáz, de a hozzánk érkező gáz áramlását Oroszország már az ukrajnai invázió megindítása előtt a Délről belépő Török Áramlat csővezetékre terelte át.

Podoljak a mostani interjúban arról beszélt, hogy amennyiben nem orosz gáz érkezik a Testvériségen keresztül, azt Ukrajna továbbra is hajlandó továbbítani. „Ha egy ország például kazah vagy azerbajdzsáni gázt akar, mi készek vagyunk azt továbbítani. Ehhez szükség van olyan szerződésekre, amelyek rendezik a logisztika és a pontos igények kérdéseit, és meghatározzák, hogy Ukrajna milyen tranzitszerepet játszik” – fogalmazott Zelenszkij tanácsadója, majd bejelentette,

2025. január 1-től leáll a Barátság olajvezeték.

Podoljak szerint a vezetékek leállításával, illetve az orosz energiahordozók kizárásával Moszkva a legjobb piacát veszti el. A Barátság esetében arról nem beszélt, hogy nem orosz olajat továbbra is tranzitálnának-e azon. A hírre reagálva a Mol Nyrt. az MTI-vel azt közölte, hogy nem kaptak semmilyen jelzést a témában, „az ukrán féllel továbbra is meglévő és jó üzleti kapcsolatunk van, valamint a szállítások is folyamatosak”. Hozzátették, hogy „ha lenne változás, elsőként tájékoztatnának minket”.

Vaclav Bartuska, a cseh külügyminisztérium energiabiztonsági különmegbízottja a Reutersnek nyilatkozva pénteken arról beszélt, az Ukrajnán áthaladó Barátság kőolajvezeték esetleges leállása a jövő évtől nem jelentene problémát a Cseh Köztársaság számára. Hozzátette: Ukrajna nem először figyelmeztetett egy esetleges leállásra, és meg kell várni, mi történik.

Frissítés (08.30., 16:25)

A 444.hu vette észre, hogy az Ekonomicsna Pravda beszámolója szerint a tanácsadó most azt mondta, Ukrajna kész teljesíteni az orosz olaj tranzitjával kapcsolatos kötelezettségeit mindaddig, amíg a vonatkozó szerződések le nem járnak.

A fentiek alapján Ukrajnának 2029 végéig továbbítania kell az orosz olajat Európába a Barátság vezetéken keresztül. A gázzal más a helyzet, év végén lejár az orosz–ukrán tranzitszerződés, amit az ukránok nem akarnak meghosszabbítani, de ezt eddig is tudtuk.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.