Zimbabwe: új kormány, régi gondok - Az Öreg Krokodil betegei

  • Durica Kati
  • 2009. március 12.

Külpol

Múlt pénteken közúti balesetet szenvedett a zimbabwei kormány nemrég hatalomra került elnöke, Morgan Tsvangirai. Összeütközött egy teherautóval, állapota nem válságos, de felesége életét vesztette - a részletek amai napig homályosak. Túl gyakran fordult ugyanis elő, hogy az ország diktátorának, Mugabénak nem tetsző politikai szereplők súlyos sérüléseket szenvedtek ilyen-olyan balesetben. "Szkeptikus vagyok a közúti balesetekkel szemben, amelyek ellenzékiekkel történnek" - mondta Tom McDonald, Zimbabwe volt amerikai nagykövete. Durica Kati

Múlt pénteken közúti balesetet szenvedett a zimbabwei kormány nemrég hatalomra került elnöke, Morgan Tsvangirai. Összeütközött egy teherautóval, állapota nem válságos, de felesége életét vesztette - a részletek amai napig homályosak. Túl gyakran fordult ugyanis elő, hogy az ország diktátorának, Mugabénak nem tetsző politikai szereplők súlyos sérüléseket szenvedtek ilyen-olyan balesetben. "Szkeptikus vagyok a közúti balesetekkel szemben, amelyek ellenzékiekkel történnek" - mondta Tom McDonald, Zimbabwe volt amerikai nagykövete.

Mindazonáltal a tragédia alkalmat ad arra, hogy áttekintsük az ország viharos jelenkorát.

*

Hát az úgy volt... pár hete még, hogy a tanárok nem engedhetik meg maguknak, hogy tanítsanak, mert a havi kerestük, 30 trillió zimbabwei dollár (nem egészen 1 amerikai dollár) nem volt elég buszjegyre az iskoláig. Ám akkor, a múlt hónap elején a legnagyobb ellenzéki párt, a Mozgalom a Demokratikus Változásokért (MDC) vezetője, fent nevezett Morgan Tsvangirai belépett a nemzeti egységkormányba. Õ lett a kormányfő, míg a majd' 30 éve hatalmon lévő diktátor, Mugabe megmaradhatott államfőnek. S a balesetig vidáman ült Zimbabwéban hóhér és áldozat egy kormányban.

Az új kormány első ígérete az volt, hogy az összes munkás, tanár, katona és rendőr amerikai dollárban kapja a fizetését - amiért is öt hónapnyi tüntetés után a tanárok végre visszamentek dolgozni (busszal), olcsóbb lett a hús, a tej és a gyümölcs.

Zimbabwe, miután 1980-ban függetlenné vált Nagy-Britanniától, posztgyarmati sikertörténetnek számított. A sikerek hátán az államelnök és miniszterelnök, Robert Mugabe gyors ütemben vált szabadságharcosból diktátorrá. Az "Öreg Krokodil" - ahogy a nyugati média nevezi - ötvenhat éves volt, amikor az ország kormányfője lett. Egész (addigi) életét arra tette fel, hogy népe életkörülményein javítson. Tizenegy évig élt börtönben, öt évig száműzetésben, harcolt a véres polgárháborúban, olykor még a tárgyalóasztaloknál is ért el eredményeket. Érthetően vívott ki óriási tiszteletet a fekete zimbabweiek körében. De más afrikai országokban is elismeréssel ejtették ki a nevét.

Sokan úgy gondolták, hogy miután Zimbabwe vagy húsz évvel később vált függetlenné, mint a többi afrikai ország, megadatott számára a lehetőség, hogy tanuljon a hibáikból. Nem így lett.

Mugabe kiszorította a hatalomból a fehér telepeseket, akik a 2000-ben elindított kaotikus földreform és az állandó üldözések elől tömegesen menekültek az országból. A mezőgazdasági termelés töredékére esett vissza, a turisták elmaradoztak. Az ország virágzó gazdasága összeomlott, eltűntek az alapvető árucikkek is.

Elnök halálig

Így jött el a 2002-es elnökválasztás, amelynek az eredményeit szemrebbenés nélkül hamisította meg a Krokodil, pedig a második körben az ellenzéki vezér, Morgan Tsvangirai nyilvánvalóan több szavazatot kapott. Mugabe magasról tett a nemzetközi tiltakozásra, s maradt a hivatalában, ellenben Tsvangirait durván megfenyegették és megverték, mire visszalépett.

Mugabe 2005 áprilisában elindította hírhedt "rendcsináló műveletét", mely során ENSZ-becslések szerint kb. 700 000, főleg nyomornegyedekben élő, az ellenzéket támogató személy házát gyújtották fel. A tömeges kivándorlás hatására az ország lélekszáma azóta kb. egymillió fővel csökkent, a lakosság negyede HIV-vel fertőzött, a munkanélküliség 90 százalékos, az egészség- és iskolaügy romokban hever. 2000 óta a tanárok folyamatosan tüntettek az alacsony bérek miatt, a diákok pedig képtelenek tanulni, mert éhesek. A zimbabwei statisztikai hivatal által közölt éves infláció mértéke elérte a csillagászati 11000000 százalékot; ez minden idők legmagasabb értéke.

Mindeközben egyre nőtt a zimbabwei menekültek száma Dél-Afrikában és Botswanában. A botswanai hatóságok drótkerítéseket állíttattak a határon (még áramot is vezettek bele), Dél-Afrika is megerősítette a határőrizetet.

Sokak szerint az ország összeomlása "csak és kizárólag" Mugabe hibája, aki még most sem képes semmiféle kompromisszumra. Annak ellenére, hogy a vén diktátor nem teljesítette Tsvangirai feltételeit - mint például az MDC 30 börtönben ülő aktivistájának szabadon engedését -, Tsvangirai úgy döntött, hogy belemegy az egyezségbe. "Az új miniszterelnök úgy gondolhatta, hogy a semminél egy rossz alku is jobb" - írja az Economist. Lepaktált az ördöggel - kritizálták Tsvangirait az ellenzéki miniszterek és MDC-szimpatizánsok, akiket - mint Tsvangirait is - nemrég még verőlegények kalapálták laposra Mugabe börtönében. A január végén aláírt egyezmény szerint az ellenzéknek egyfős többsége van az új kabinetben, ami egy jobb élet reményét is jelentheti akár.

Az utóbbi időben a világsajtó által részletesen tárgyalt kolerajárvány a Mugabe-kormány nemtörődömségének legkegyetlenebb jele. Az infrastruktúra fokozatosan rohad szét, a szennyvíz szabadon folyik az utcákon, az ivóvizet nem tisztítják.

A kór szava

Normális körülmények között a kolera megelőzhető és gyógyítható, ám mivel főként a fejlődő országok nyomortelepeit érinti, nem beszélhetünk normális körülményekről; nincs mit enni, és nem lehet tisztálkodni sem. Zimbabwéban a 90-es évek óta fel-felbukkanó járvány elsősorban a vidéki területeken pusztított, de 2008-ban már a sűrűn lakott városokban is megjelent.Kezelését jelentősen nehezíti, hogy a közegészségügyi hálózat romokban, a központi kórházak nem működnek, és nincsenek gyógyszerek. Persze az orvosok és nővérek tüntettek, de a többségük inkább egyszerűen elhagyta az országot. A fővárosi központi kórházban nincs áram, nem működnek a hűtők, nincs telefonvonal, csak három inkubátor működőképes az 50 közül. A főváros kórházai előtt a szabad ég alatt fekszenek a betegek, a nővérek a környező fákra erősítik az infúziós zacskókat. A kolerás betegek inkább otthon maradnak, és saját maguk próbálják enyhíteni tüneteiket.

A kolerajárvány elképesztő számokat produkált; az ENSZ és az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint több mit 100 000 megbetegedést regisztráltak, a halálos áldozatok számát 8000-re becsülik. Ahány szervezet, annyi adat, de a valós "számot" senki sem tudja. S még az sem biztos, hogy minden áldozattal a kolera végzett, lehetetlen külön számon tartani az éhen haltak vagy a maláriában elpusztultak halmazát.

A régió valahai paradicsomának újabb húsz évre lesz szüksége ahhoz, hogy az 1980-as szintet elérje - állapítja meg a Világbank 2007-es jelentése. Az új kormány létrejötte az első lépés az emberhez méltó körülmények kialakításáért - csak Tsvangirai tartson ki.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.