A szülés utáni depresszió gyógyítása

Együtt vagy egyedül?

Lélek

A szülés utáni depresszió még mindig tabutémának számít Magyarországon, pedig több helyen is eredményesen foglalkoznak a gyógyításával. A betegség az édesanyák 10–15 százalékát érinti, a koronavírus okozta stressz pedig csak tovább fokozhatja a kockázatát.

„A szülésem után megjártam a poklot” – emlékszik vissza Anna. A 41 éves közgazdász zavartalan terhesség után szülte meg kislányát tavaly nyáron. A szülés, bár viszonylag gyorsan zajlott, fájdalmas volt, de a kórházból hazaérve kezdett igazán elhatalmasodni rajta a kétségbeesés. Van-e elég teje, hogyan tud majd gondoskodni a babájáról – ilyen kérdések kínozták, míg már aludni sem tudott, így végül a háziorvosához fordult altatóért. De akkor már ez sem segített. „Ekkor ismertem fel, hogy ez lehet a szülés utáni depresszió. Onnan tudtam, hogy létezik ilyen, hogy volt egy barátnőm, akinél mindkét baba után pszichózis alakult ki. A második után öngyilkos lett.”

Anna végül pszichiáterhez fordult, aki gyógyszeres kezelést írt elő neki, ami ugyan sokat segített az állapotán, mégis azt mondja, „még most sem a régi”. Megnehezítette a helyzetét, hogy erre a terhelt időszakra rárakódott a koronavírus miatt érzett szorongás és a karanténnal járó bezártság is. Az édesanyának korábban egy csecsemős nővérként dolgozó bébiszitter és saját szülei segítettek felváltva, de a vírus miatt magára maradt. „Két hónap alatt egyszer merészkedtem ki a lakásból. Azt hittem, be fogok kattanni, már a hobbijaimhoz sem volt semmi kedvem.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.