„Érzik, hogy alkalmasak”

Premier Kultcafé

Lélek

Fogyatékkal élőket is foglalkoztató kávézóként nyitott újra a Vörösmarty mozi.

„Gyurci, leszeded azt az asztalt?” – kérdezik a pult mögül, mire egy Down-szindrómás fiú fordul az öltönyös férfiak felé, és illedelmesen kérdi, hogy elviheti-e a kávéjukat. Aztán egy kicsit ott marad beszélgetni… Az ilyesmi mindennapos eset az Üllői úti Vörösmarty mozi helyén nyílt Premier Kultcaféban, amely fogyatékosbarát közösség és kulturális térként definiálja magát. A kávézó mellett a kisebb teremben művészfilmeket vetítenek, a nagyobban konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket, kon­cer­teket vagy céges rendezvényeket tartanak. Noha a sárga-szürkére festett falak, a tágas tér, a plafonról kalitkákban lógó plüssmackók teljesen új külsőt adnak a helynek, új gazdái szerint valamit mégis sikerült megőrizni a „vörösmartys” időből.

A kezdetek

A kávézót a Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítvány (FÖEMA) működteti, melyet 2012-ben hozott létre Törőcsik Mari és Kárász Róbert, a Tv2 egykori műsorvezetője. Bevételük főleg abból származik, hogy az alapítás óta minden évben december 3-án, a fogyatékos emberek világnapján híres emberek gyerekkori mackóit árverezik el. „Először arra gondoltam, hogy létrehozhatnánk egy varrodát, ahol plüssmackókat készítenének – emlékszik vissza Kárász Róbert, az alapítvány elnöke –, de aztán eszembe jutott a kávézó ötlete, majd minden felborult, amikor megtudtam, hogy bezárt és üresen áll a Vörösmarty mozi. Akkor gondoltam ki, hogy nyitnunk kellene itt egy kultúrcentrumot.” Az alapítvány legfontosabb célja, hogy meggyőzzék a munkaadókat, minél több megváltozott munkaképességű embert alkalmazzanak, maguk is ilyen munkahelyeket szeretnének teremteni.

Kárászék 2015 februárjában azzal a feltétellel kapták meg a Vörösmarty mozit a tulajdonostól, vagyis a fővárostól, hogy kizárólag a FÖEMA működtetheti fogyatékosbarát, s fogyatékos-munkaadó módon. Az elavult, lelakott épület átalakítására az alapítványnak a macikból volt 30 millió forintja, a többit a kivitelező cégek és más támogatók állták. A felújítás szeptember közepén indult, a Kultcafé március 10-én nyitott.

„György a nevem, de mindenki Gyurcinak szólít, 29 éves vagyok. Ezelőtt a Down Egyesületnél dolgoztam, márciusban kerültem ide, és nagyon jól érzem magam. Mosogatok és felszolgálok. A többiek sokat segítenek, a vendégek is nagyon kedvesek. Tudják, hogy Down-szindrómás vagyok, ezért behozzák a poharakat” – meséli a kávézó egyik munkatársa. A Premierben 21-en dolgoznak, ebből 9-en fogyatékkal élők, a legfiatalabb 24 éves, a legidősebb 50. Van köztük közepesen értelmi fogyatékos, hallássérült, mozgássérült; egy autista fiú a hétvégéket vállalta. Négyórás műszakokban, egymást folyamatosan váltva dolgoznak – a konyhán ugyanúgy, mint kint, a placcon. „A fogyatékos munkatársak kiválasztását profikra akartam bízni, a Salva Vita Alapítvány segítségét kértem, elmondtam, milyen munkára keresünk embereket – mondja Kárász. – Ők választották ki és tréningezték őket eleinte, de a munkát itt, a helyszínen már közösen fejeztük be. Azóta folyamatos velük a kapcsolat.”

 

Olykor megsértődnek

Illés Irén szociálpedagógus és mentálhigiénés szakember a kezdetektől a fogyatékkal élők mentoraként dolgozik a Premierben – napi nyolc órában. „Van, aki több, van, aki kevesebb támogatásra szorul, Gyurci nagyon elemében van itt, de a 24 éves Orsi, a másik Down-szindrómás dolgozó nehezebben jött bele, amihez nyilvánvalóan hozzájárult az is, hogy ez az első munkahelye. A Down-szindrómások egyébként is nehezen váltanak két feladat között, ha éppen mosogatnak és van egy másik, sürgős munka, akkor oda kell állni melléjük, hogy jó, gyere, most ezt csináld, hagyd a másikat. Ha több feladatot kapnak egyszerre, összezavarodnak. Állandó figyelemre és biztatásra van szükségük, és ha érzik ezt, mindent könnyebben elvégeznek. Mostanra mindenki elég önálló lett” – mondja Irén, aki egy fárasztó munkanap után is elvonul velük beszélgetni. Orsi még mindig bátortalan, ha a vendégek az asztalnál ülnek, csak úgy meri elvinni a csészéket, ha Irén a közelében van. Egyébként mindent megcsinál: mosogat, törölget, mosdót takarít. A heti nyugdíjasklub rendezvényein ellenőrzi a bérleteket. „Van egy idős néni, aki nagyon megszerette a lányt, minden héten hoz neki valami apróságot” – jegyzi meg Irén, Orsi pedig elmeséli, hogy egy fekete robogóra gyűjt, ezért nagyon boldog, hogy végre ő is kereső lett.

Irén szituációs gyakorlatokat is tart. „Ugyanazt csináljuk, amire szükség van kint a terepen, csak hátul, elvonulva, egyénileg. Fontos, hogy ez személyre szabott legyen, így tudnak ugyanis fejlődni és lépést tartani a többiekkel” – mondja a mentor, aki úgy látja, hogy a csoportos beszélgetésre, fejlesztésre is igény volna, de inkább az ép dolgozók részéről, mivel nekik is új ez a szituáció. „Néha nehéz türelmesnek lenni, főleg, ha nagy a rohanás, de tudom, hogy többször és részletesen kell elmagyarázni a folyamatokat a fogyatékos kollégáknak. Ha valamit nem akarnak megcsinálni, olykor megsértődnek és nem könnyű megmagyarázni nekik, hogy ez nem kívánságműsor. Ha kiborulnak, nehezebben rázódnak vissza a rendes kerékvágásba – mondja a 21 éves Anita. – Folyamatos a fejlődés, mostanra összeszoktunk, és sokszor nem is kell szólni, csinálják maguktól. Ilyenkor megdicsérjük őket, és jó látni, hogy ennek mennyire örülnek. De azt hiszem, az én személyiségem is sokat fejlődött.” Enikő a konyhán dolgozik egy hallássérült és a mozgássérült kollégával. „Jól kijövünk egymással, jó csapat vagyunk, mindenki tudja a dolgát. Semmiben sem korlátozza a munkát, hogy ők fogyatékkal élők.”

 

Megszerették

A kávézóba nagyon sokan jelentkeznek dolgozni, nem is tudnak újakat felvenni, ezért a Salva Vitához irányítják őket. „Még erősödnünk kell, de egy év múlva jó lenne a saját lábunkon állni. Nonprofit alapítvány vagyunk, kapunk támogatásokat és pályázunk is, de ennyi ember bérköltsége igen magas” – mondja Kárász Róbert. Az alapítvány minél előbb szeretne akkreditált munkahellyé válni (ezt a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalnál kell kérvényezni), mert így a több pályázati lehetőség mellett a fogyatékkal élő dolgozók után az állam fizeti a járulékokat. És persze szeretnének több hasonló helyet nyitni, elsősorban vidéki nagyvárosokban.

Addig a forgalomban bíznak, amivel nincs is gond; sokan látogatják a kávézót és a rendezvényeket is. „Az irodalmi programok telt házzal mennek, volt már nálunk Tóth Kriszta, Dragomán György és Röhrig Géza, de voltak koncertjeink is, felléptek stand-uposok és szeretnénk színházi előadásokat. A programok a fogyatékkal élőknek ingyenesek” – mondja Kárász, hozzátéve, hogy szerveztek már fogyatékosüggyel kapcsolatos konferenciákat is. Az alapítvány elnöke szerint a Kultcafét jól fogadta közönség, vannak visszatérő vendégek, köztük sok fogyatékkal élő. „Eddig egy olyan társaságot láttam, akik miután megtudták, hogy itt fogyatékos emberek is dolgoznak, kifordultak a helyről. De a legtöbben visszajárnak. Itt van például Petya, egy 28 éves, oxigénhiánnyal született srác. Ő minden este pontban fél 10-kor megjelenik, eszik egy melegszendvicset, egy islert, és elbeszélget velünk. Hát épp ez volt a célunk: legyen végre egy olyan hely, amit a Petyához hasonló srácok magukénak érezhetnek!”

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.