Ha azt halljuk, meg nem valósult, leginkább valami kudarcba fulladt, dédelgetett álom ugrik be. Valami fantasztikus, ami helyett egészen más, sokkal rosszabb, kevésbé minõségi jött létre, ha egyáltalán. Hosszasan sorolhatnánk mind-azokat a fõvárosi ábrándokat - az 1920-as években megálmodott metrótól, a Madách térrõl induló sugárúton át a budai trolibuszhálózatig -, amelyek csupán a tervezõasztalon születtek meg, de talán még hosszabban azokat, amelyek megvalósulása csalódást keltett.
A Nagycsarnok mellett, a Pipa utcában található hangulatos Ferencvárosi Helytörténeti Gyûjtemény aktuális kiállítására is azzal érkeztünk, hogy kapunk egy csokorra való álmot, szabad és légikikötõt, függõ- és szellemvasutat, metrót és retrót, legalább egy tûztornyot a Tûzoltó utcába. De vernegyulásdi helyett más játékot találtak ki a rendezõk, amikor néhány kiemelkedõ kilencedik kerületi építmény századfordulós pályázati anyagából több mint hatvan tervet, tervrészletet, vázlatot válogattak össze és helyeztek el két teremben, a korabeli építésziroda-enteriõrt is megidézve. Ám az Iparmûvészeti Múzeum, a Bakáts téri templom, a Ferenc József (Szabadság) híd, a Nagycsarnok, a Közvágóhíd és az - eredetileg a Kálvin téren, de 1959-tõl már az Erzsébet téren felállított - Danubius-kút pályázati anyagait átnézve mégsem egyértelmû, hogy a korabeli illetékesek vajon jó döntést hoztak-e. A felsorolt objektumok ugyanis olyannyira a budapesti városkép nélkülözhetetlen elemeivé váltak, hogy csak roppant fantáziával tudnánk másnak látni õket. Például ha Ybl Miklós helyett Steindl Imre gyõz, a Bakáts téren ma egy neogótikus templom állna, de persze akkor azt tartanánk "nélkülözhetetlennek". Vagyis ami a legfontosabb, a kiállított tervek között mindegyik minõségi munka, egyikre sem lehet rossz szavunk.
Különösen, ha a kiállítás megtekintése után felszállunk a 2-es villamosra, és a Boráros teret elhagyva, megtekintjük az "éppen most megvalósuló Ferencváros"-t, a luxusapartmanokkal, a Nemzeti Színházzal, a Mûvészetek Palotájával. Vajon ezekbõl rendeznek száz év múlva kiállítást?
- legát -
Megtekinthetõ március 25-ig