Talán elketyeg - Kellenek-e még órások?

Lélek

Volt idő, amikor az órásmesterség a legbonyolultabb műszerész-foglalkozásnak számított, ma viszont – ahogy mondani szokás – kihaló szakma.

Jung Péter órásnak született. „Nagyapám az 1800-as években nyitotta az első boltját órás-ékszerészként. Két fia továbbvitte az üzletet: az egyik órás, a másik ékszerész lett, az órás volt az apám. Amíg lehetett, Kispesten dolgozott önállóan, utána be kellett lépnie a szövetkezetbe, és csak a rendszerváltáskor lett újra kisiparos. Gyerekkoromban sokat voltam az üzletében, amit tudtam, megtanultam, de fiatalon nem volt kedvem egész nap az asztalnál ülni – meséli. – Gépésztechnikus, majd autómérnök lettem, de végül csak visszatértem a szakmához” – mondja, miközben a Garay téri kis műhely órákkal zsúfolt falára akasztott régi mesterleveleket mutatja. Üzlete ma is a régi „protokoll” szerint működik, bár egyre nehezebb fenntartani. „Egyre kevesebben vagyunk, ebben már nincs nagy anyagi fantázia. Főleg antik órákat, faliórákat hoznak, a karórajavítás elenyésző, pedig régen szombat estig nyitva voltam. Amikor 30 éve megnyitottam a boltot, a jómódúaknak svájci Doxájuk volt, a többségnek viszont orosz felhúzós órája. Azok sem voltak rosszak, de sokszor kellett javítani” – meséli.

Ma már bőven elég, ha hétköznap, délután négyig a műhelyben van, mivel ha javítható is a szerkezet, az drága mulatság lehet az új órák árához képest. A „felesütő” falióra javítása például 30-40 ezer forint, ha kell hozzá alkatrészt is gyártani, akkor több. Jung szerint a régi óráknál ez nem tántorítja el a tulajdonosokat, hiszen ilyenkor az eszmei érték számít, de ő is ezeket javítja szívesebben. „A régi faliórákat, zsebórákat kedvelem, mert azokban a múltat érzem” – mondja, és nem sok jövőt jósol szakmájának mint kisiparos mesterségnek. „A nagy óragyártók kiképzik saját embe­reiket, aki pedig a piacon marad, az inkább restaurál, bár erre is egyre kisebb az igény.”

 

Generációs képzés

Az órásokat korábban szakiskolai keretek között képezték, ma modulos rendszerű, felnőttoktatási formában – fél év alatt. „Magyarországon 1898-tól indult meg a képzés, és a magyar szakemberek Európa-szerte keresettek voltak” – meséli Vályi Huba, annak az órásdinasztiának a leszármazottja, amely az 1930-as évektől vesz részt az oktatásban. Vályi már nyugdíjba vonult, de lánya, Emőke átvette tőle a jelenlegi egyetlen magyar órásszaktanfolyam irányítását. „A képzésünk ma is igazodik a külföldi mintákhoz” – mondja Vályi Huba –, de mindez az elméleti részre vonatkozik… Csakhogy a szakmában legalább ennyire fontos a gyakorlat is, amit viszont ilyen rövid idő alatt képtelenség elsajátítani. Éppen ezért csak olyanokat vesznek fel, akik „otthon” tudnak gyakorolni. „Leginkább azok jelentkeznek, akik a családi órásműhelyt vinnék tovább.”

A műhely szíve

A műhely szíve

Fotó: Sióréti Gábor

„Ez egy féléves felnőttképzés, szombati tanítással. Mivel elég rövid időről van szó, a felvétel valamilyen szakmai előzményhez kötött. Modulszerű rendszerről van szó, amelynek a végén a tanulók komplex szakmai vizsgát tesznek. A képzés akkor indul, ha van legalább 15 jelentkező” – részletezi Vályi Emőke, hozzátéve, hogy 18–50 év között mindenféle korosztály jelentkezik náluk. A kétéves, nappali tagozatos szakmunkásképzés, amely gyakorlati foglalkozást is biztosított, úgy 10 éve szűnt meg, ezt váltotta fel az OKJ-s végzettséget adó modulrendszer. „A régi képzésbe belefértek a gyakorlati órák, ma már ezt kevesen engedhetnék meg maguknak. A tanfolyam 180 ezer forint, ehhez jönnek a tankönyvek, és a 40-50 ezer forintos vizsgadíj… Ha kellő számú gyakorlati óra is lenne, az kábé félmillió forintra növelné a költségeket” – mondja Vályi Emőke, hozzátéve, hogy a végzettek nagyobbik része hobbiórás, s a szakmában csupán 10-15 százalékuk marad. Vályi Huba ennek ellenére bizakodik: „A hatvanas években kezdtem dolgozni, és már akkor azt mondták, senki nem fog órát vásárolni. De az óragyártás számai ma is nőnek. Mondják azt is, hogy a szakma meghalt, de azért most is mindenki hord karórát.”

Csakhogy ezeket nem a kis órásműhelyekben javítják.

Elvirágzó márkaszerviz

„Most még van munka bőven” – mondja a belvárosi márkaszerviz két tulajdonosa, Hegedűs Péter és Jasper Henrik, ám rögtön hozzáteszik, hogy ez valószínűleg átmeneti állapot, az elmúlt években sok kis műhely esett ki a forgalomból, így az a vevőkör is őket találja meg. Szervizük 1985-ben nyílt meg az állami tulajdonú órásvállalat japán termékekkel foglalkozó üzleteként, majd a rendszerváltás táján specializálódtak a konkrét márkára. Hegedűsék a kezdetektől itt voltak alkalmazásban, előbb bérlőként, később tulajdonosként is átvették az üzletet. 90 százalékban a japán gyártó termékeivel foglalkoznak, de bármilyen más órát is javítanak, mint mondják, jellemzően a középkategóriásakat viszik hozzájuk. „Az értékesebb típusok egy részénél a gyártó meghatározza, hogy ki kell küldenünk Japánba, azokhoz nem biztosít nekünk alkatrészt” – teszik hozzá, ám ennek is megvan az oka: az efféle órák egyedi szerelésűek, a márka gyárában is külön csapat, külön személy készíti és dedikálja őket, sőt bizonyos típusok műholdas kalibrálását is csak az ottani műszerekkel hajthatják végre. „Mióta az elektronika betette a lábát a szakmába, tartani kell az iramot a fejlődéssel. Több oklevelem is van, a gyártó Hollandiába szokott továbbképzésre küldeni, hogy a legújabb technológiákat is megismerjük – mondja Jasper Henrik. – Csak itt, a műhelyben több millió forintos műszereink vannak. Ezeket a beruházásokat, képzéseket egy kisiparos órás nem tudja kigazdálkodni, és mivel Magyarországon kevés a hozzánk hasonló szaküzlet, most még sem mi, sem a többi márkaszerviz nem panaszkodhat.”

Kérdés, hogy meddig, mivel külföldön a szervizek is átalakulóban vannak. „A gyártó európai központjában van egy 20 fős szerelőcsapat. Ha valaki például bevisz javíttatni egy órát bárhol Nyugat-Európában, akkor a márkaszerviz jellemzően nem tesz egyebet, csak elküldi Rotterdamba, ahol megjavítják, majd visszaküldik. Mindez azt jelenti, hogy aki a helyi üzletben átveszi, nem kell, hogy képzett órás legyen, elég, ha elvégez egy tanfolyamot, hogy felismerje a hibát, ki tudja cserélni az elemet. Nálunk még képzett szakemberek vannak, de előbb-utóbb itt is ez a modell fog elterjedni.”

Régi idők

Budán 1696-ban, Pesten 1701-ben említik az első olyan céhnévsort, amelyben órásmester is szerepel. Az ezt követő időszakból is csak néhány név maradt fent, például a pesti Hoser famíliáé, amely 1815-től a 20. század közepéig űzte a mesterséget a Ferenciek terén, majd Budán. Az Első Magyar Óragyár Rt.-t, ami valóban az első volt, 1896-ban alapították Szentgotthárdon, egy korabeli hirdetés szerint naponta 120 zsebóra készült itt, de a MÁV-nak is ő volt a hivatalos szállítója. A gyár az I. világháború után ment csődbe, épületét szanatóriummá alakították át. A szegedi Csury Ferenc cége toronyórákat gyártott, a nagyüzemek közül a Danuvia és a Magyar Optikai Művek foglalkozott mindenféle időmérők sorozatgyártásával. Utóbbi az ötvenes években is üzemelt, ám karórát vagy zseb­órát már ők sem készítettek a szocialista Magyarországon.

A céheket a 20. században a szövetkezetek váltották fel. A később államosított Órások Szövetkezetét 1915-ben alapították, még 1990-ben is 45 fővárosi és 15 vidéki üzlete volt.

1898-ban alapították a Magyar Királyi Állami Mechanikai és Órásipari Szakiskolát. Itt tanműhelyeket hoztak létre, elméleti és gyakorlati oktatás folyt. A mester-tanítvány viszonyra alapuló középkori képzési rend ugyan felbomlott, de nem tűnt el teljesen. A műhelyben töltött tanulóéveket ma sem lehet megspórolni, de a szakma apáról fiúra öröklődése is jellemző maradt.

 

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.