Távozik Pajor Tamás a Hit Gyülekezetéből

  • narancs.hu
  • 2024. november 17.

Lélek

A zenész Partizánnak adott interjúját felmondásnak tekintette Németh Sándor.

Felmondásnak tekintette Németh Sándor, a Hit Gyülekezete vezető lelkésze azt, amit Pajor Tamás a Partizánnak adott interjújában elmondott – ez derül ki egy, a Magyar Hang birtokába került hangfelvételből.

A zenész – korábban a Neurotic, majd az AMEN zenekar frontembere – többórás életútinterjút adott Gulyás Mártonnak, ahol beszélt arról, hogy miért lépett hátrébb a Gyülekezet vezetőségétől, és hogy miért tartja a gyerekeit az egyházbeli léte kárvallottjainak. A történtek kapcsán a lap megkereste Pajor Tamást is, aki egyelőre annyit mondott, hogy „ez az ügy túl friss és a kérdés súlya túl nagy ahhoz, hogy kutyafuttában válaszoljon”.

Pénteken jelent meg a Partizán Pop legújabb adása Pajor Tamás zenésszel, aki évtizedeken át volt a kalocsai Hit Gyülekezetének a lelkipásztora. Ebben kitér arra, hogy a politikumhoz való közeledéssel nem szimpatizál, majd a felvétel végén kérdés nélkül kezd el beszélni a Hit Gyülekezetében gyakorolt, szerinte túl szigorú nevelési elvekről, ami miatt traumatizálódtak a gyerekei. Annyira erőseket mondott ebben a részben, hogy az egész felvétel „A gyermekeim kárvallottjai a Hit Gyülekezete nevelési elveinek” címet kapta.

Pajor egyébként ezt úgy kommentálta a közösségi oldalán, hogy „tendenciózusra sikerült” a címadás, de erre nem volt befolyása. – Egy nagyon érzékeny, személyes témát érintettem e tárgykörben, amelynek a szövegkörnyezetéből emelt ki a szerkesztő egy gondolatot. Már csak ezért is érdemes az egészet meghallgatni, de a beszélgetés egyéb, szerteágazó és fontos tartalma miatt is. Igyekeztem kellő árnyaltsággal megragadni ezeket a nagyon összetett és mély témákat… – fogalmazott.

Az interjúban Pajor Tamás azt is mondta:

továbbra is a Hit Gyülekezetéhez tartozom, de sokkal nagyobb hangsúlyt teszek az önálló spirituális útkeresésemre és a művészi alkotómunkámra. Ritkábban járok és a vezetésétől távolabbra húzódtam”.

Amikor Gulyás Márton rákérdezett ennek az okaira, azt mondta, ezt nem szívesen taglalná.

A lap úgy tudja, Pajor Tamás nyilatkozata kiverte a biztosítékot a Hit Gyülekezete vezetésében, és ez a videó alatti kommentekben is látszik. Kulifai Máté, a Hetek gyülekezeti hetilap szerkesztője például ezt írta: „nagyon hosszú ideig néma csöndben és fájó türelemmel szemléltem Tamás egyre furcsább megnyilatkozásait, de ezzel a Partizán-interjúval elért egy olyan szintet a gyülekezettel és a vezetéssel való szembefordulása, amit nem tudok válasz nélkül hagyni, mint tag. Hiába állítja, hogy nem ellenséges, hanem szerető testvér - ha nekem a családommal kapcsolatban van ellenvéleményem, azt nem egy azzal nyilvánvalóan ellenséges, milliós elérésű Youtube-csatornán fogom kitárgyalni. (...) Gulyás Marci ezt az interjút arra használja, hogy a saját rágalmait hangoztassa a Hit Gyülekezetével szemben, és sajnos Pajor, nem mint apologéta vesz részt ebben, hanem, mint statiszta. Ez pedig hatalmas felelősséget ró rá. Az elhangzó, sokszor hazug állításokra mind lett volna biblikus, igei, és őszinte magyarázat, válasz, cáfolat. Sajnos ebből szinte alig hallottunk."

Ez a hozzászólás előre jelezte azt, ami a Hit Gyülekezete szombat délutáni istentiszteletén meg is történt, amikor Németh Sándor a prédikáció végén egy, a lap birtokába került hangfelvétel szerint így fogalmazott: „jelezni akarom: szomorúan hallottam, hogy a Tamás az mondja, hogy visszalép a szolgálattól, vezetéstől, satöbbi.

Nem fogom kényszeríteni, de a nyilvánosság előtt elmondott beszédét olyan felmondásnak tekintem – ugye, részben egyházi szolgálatban alkalmaztuk őt – amit el kell fogadni,

mert másképp megalázó és nevetséges helyzetbe hoz bennünket, hogy ezek után, ami nyilvánosság előtt elhangzik, könyörögjünk, hogy jaj Tamás ezt ne csináld. Elfogadjuk, és aki így dönt, nem fogunk semmiféle erőszakot alkalmazni, tisztában vagyunk vele, hogy mi az emberi méltóság alapja, a szabad döntés, és nagyon értékeljük azokat, akik mindig úgy döntenek, hogy egész életükben hűségesek maradnak az Úrhoz.”

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.