A római katolikus egyház minden körülmények között elfogadhatatlannak nyilvánította csütörtökön a halálbüntetés alkalmazását, megváltoztatva ezzel eddigi tanítását a kérdésben.
A Vatikán közlése szerint oly módon változtattak a katekizmuson, hogy az a halálbüntetés Ferenc pápa által vallott teljes elvetését tükrözze.
Korábban a katolikus egyház tanítása évszázadokon keresztül megengedte a halálbüntetés alkalmazását bizonyos ritka, szélsőséges esetekben, amikor „ez az egyetlen módja annak, hogy hatékonyan meg tudjanak védeni emberi életeket egy kegyetlen agresszorral szemben”. Az egyház álláspontja már a 2005-ben elhunyt II. János Pál pápa idejében kezdett megváltozni.
A Vatikán csütörtöki közlése szerint az egyház korábbi politikája idejétmúlttá vált, a társadalom védelmét más módokon is lehet biztosítani. Az új tanítás értelmében a halálbüntetés megengedhetetlen, mert az „az ember sérthetetlensége és méltósága elleni támadás”.
A katekizmus módosítása várhatóan heves ellenállásba ütközik majd olyan országokban, ahol sok katolikus támogatja a halálbüntetés alkalmazását, például az Egyesült Államokban.
Magyarországon legutóbb 2015 tavaszán merült fel a halálbüntetés újbóli bevezetése. Miután Kaposváron halálra késeltek egy fiatal nőt, Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy jó lenne, ha az EU-ban a tagállamok erről maguk dönthetnének. Végül semmi nem lett az egész felvetésből.