Strandmenő

A kohász meg a székely – Csepeli strand

Lokál

Van itt minden, amiért érdemes strandra járni. Ehhez képest az érdeklődés hiánya már-már gyanús.

Minek oda medencés strand, hol a Duna kanyarog? – kérdeznénk, noha tudjuk a választ. A Soroksári-Duna-ág csepeli partja valaha (az 1930-as években) nap ette plázs volt, de az ötvenes években már csak az fürdött ott, akit a vízbe kergettek. A folyó szennyes volt, mint a Patyolat átvevőraktára, csakhogy időközben Csepel a munkásosztály legfontosabb bázisává nőtte ki magát. Márpedig ahol virágzott a munkásosztály, ott Paradicsomnak is kellett lennie.

Főleg strandnak.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

Ám akik megálmodták a csepeli vízi élményközpontot, nem érték be holmi lubickolással. A reumás kohászokra gondolva termálvízért nyúltak a mélybe, és tevékenységüket siker koronázta. Már csak egy kis társadalmi munka hiányzott, s 1961-ben átadták a Csepeli strandot, ami nem is strand volt, hanem hatalmas fürdőkomplexum. Szebb vasárnapokon a Vasmű teljes legénysége (+ családtagok) itt mártózhatott, vélhetően jelképes összegért.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

Ám mostanában nem kell tartani a tömegiszonytól. Július közepe, vasárnap délután, mégis alig lézengenek a hetvenes évekbeli ifjúsági tábort idéző környezetben, amit – tegyük hozzá gyorsan – 21. századi medencékkel tettek anakronisztikussá. De ez legyen a legnagyobb bajunk, hiszen van itt minden, amiért érdemes strandra járni: „rendes” úszómedence, csúszda és brügölő, ráadásul a budapesti átlaghoz képest a belépő kifejezetten baráti (2000 Ft). Ehhez képest az érdeklődés hiánya már-már gyanús. Pedig az ellátásra sem lehet rossz szavunk, van itt minden, ami kell: lángos, kukorica, vattacukor, csapolt sör, mind-mind 300 forinton belül, ráadásul nemcsak a szokásos rántott sajt/sült krumpli kapható meleg ételként, hanem babgulyás (950 Ft) és gyümölcsleves (650 Ft) is.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

Mégis mi lehet a baj? Hogy túl messze van? Túl drága az egykori törzsvendégeknek? Nem mintha annyira hiányozna a tömeg, de mégis! Úgy tűnik, nincs megfejtés. Nekünk pompás délutánunk kerekedett tőle.

Amúgy a strandot a csepeli városüzemeltés gondozza, a fű néhol elszáradt, a padokról néha hiányzik az ülőke, máshol épp frissen mázolták. Az igyekezet csimborasszója mégis az, hogy a bejárat fölött székely zászló leng, amely még nagyobb is, mint a piros-fehér-zöld lobogó. Na, erre mit felelsz, Váci út?

 

Víz

 

 

 

 

Tisztaság

 

 

 

 

Szolgáltatások

 

 

 

 

1213 Budapest, Hollandi út 14., nyitva mindennap 06.00–20.00 óráig. Belépő: 1800 Ft/2000 Ft (hétvége), nyugdíjas-diák: 1500 Ft/1800 Ft, gyerekjegy (3–6 év): 800 Ft/900 Ft, családi jegy (2 felnőtt, 2 gyerek): 4500 Ft

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”