„A kritikát meg kell hallgatni” – Civilek demonstráltak a városligeti környezetrombolás ellen

Lokál

A CivilZugló Egyesület fa-örökbefogadási akcióval egybekötött békés tiltakozást szervezett szombat délután a Városligetbe, oda, ahol a tervek szerint a Múzeum Negyed projekt keretében egy 46 000 négyzetméteres, tizenhárom emelet magas monstrum megépítése miatt vágnák ki a fákat.

A rendezvényen sajnos csak néhány száz tiltakozó jelent meg, többségük ötven-hatvan éves, de azért pár kisgyerekes család is kilátogatott. Vélhetően inkább csak zuglóiak jöttek el, akiket közvetlenül érint a terepátrendezés, pedig az idő szép volt, a Városliget ügye pedig nemcsak a zuglóiaké, hanem egész Budapesté. A hangulat ennek ellenére vidám, majálist idéző zene szól a hangfalakból, a háttérben gyerekek röplabdáznak a homokos pályán, a kutyák boldogan – vagy éppen a tervezett ledózerolás miatt mérgesen – csaholnak. A rendezvényen civileken kívül képviseltették magukat politikusok is. Megjelent Szabó Rebeka a PM-től, az MSZP-től pedig Horváth Csaba és Tóth Csaba. Beszédet mondott Garay Klára, a Városliget Baráti Kör vezetője, Ráday Mihály városvédő és Várnai László önkormányzati képviselő. „Azért ide hívtuk az embereket, mert ez az a terület, amely a legtöbb zöldet sérti, ide épülne meg az Új Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum épülete” – mondta bevezetésképp Várnai.

Várnai László

Várnai László

Fotó: Sióréti Gábor

 

„Ezen a helyen, ahol most itt állunk, nemsokára a nemzet kulturális örökségeit fogják őrizni. Azt gondolom, hogy a kétszáz éves Városliget is a nemzet kulturális öröksége. Az itt álló fák ugyan nem többek ötven-hatvan évesnél, de hagyni kellene, hogy több száz évig éljenek még” – indította beszédét Garay Klára, mondandóját hangos taps kísérte. A területgondozást illetően Garay elmondta, hogy számos tennivaló van a ligetben, a sok kártékony gazt ki kellene gyomlálni, a füvet rendben tartani. „Sok feladat van itt” – mondta, majd hozzátette: „Egy feladat nincs. Építkezni.” Ráday Mihály városvédő szerint ez az ügy nem egyszerűen zöldkérdés. Mint mondja, nemcsak arról van szó, hogy meg kell óvni a kivágástól a fákat, hanem ez egy urbanisztikai kérdés is. Véleménye szerint a Múzeum Negyedre nem lehet elmondani azt, hogy a „Budapest brandhez” tartozik. „A Budapest brand, az kérem az, hogy itt vannak dombok, van sík terület, vannak gyönyörű hídjaink – mondta Ráday. – Ez nem jelenti azt, hogy városunk márkájához ne tartoznának hozzá az új és régi épületek. A civilek – és a szakma is (építészek, múzeumi emberek) – pusztán az esztelen rombolás miatt tiltakoznak, hiszen a Ludwig Múzeum nemrég kapott új helyet a Művészetek Palotájában, a tiltakozók szerint pedig a Nemzeti Galéria tökéletesen funkcionál a Várban.” Ráday szerint a múzeumokat egyáltalán nem kell centralizálni, külföldön sem építenek be parkokat emiatt. Véleménye szerint inkább azzal kéne törődni, hogy a városban lévő lerobbant üres házakat, beépítetlen telkeket hasznosítsák. „A városrendezési terv határideje egy hónappal az után van, hogy az építészterveket be kell adni. Elképzelhetetlen. Nálunk ez is lehetséges” – tette hozzá az építkezés szakmai menetéről. Az ügy abszurditása továbbá az, hogy az Építészfórum honlapján maguk az építészek tettek közzé magyarul és angolul is olyan közleményeket, írásokat, melyek arra szólítják fel az építésztársadalmat, hogy ne induljanak el ezen a pályázaton. „Kilencvenkilenc évre állami tulajdonba vették a Városligetet, egy vagyonkezelő szervezet intézi itt a dolgokat ezentúl. Ennek értelmében minden új épület állami tulajdonban lesz. A fővárosnak pedig maradnak persze jogai, ami a közlekedés, a takarítás, a fűnyírás. Tehát neki marad a házmesterszerep” – tért ki Ráday a tulajdonosi változás gyakorlati oldalára.

Ráday Mihály

Ráday Mihály

Fotó: Sióréti Gábor

Eddig kb. ötezer aláírás gyűlt össze a Múzeum Negyed megépítése elleni petícióhoz, amit egyébként le lehet tölteni a CivilZugló Egyesület honlapjáról. Várnai szerint fontos, hogy minél több emberhez eljusson annak a híre, ami itt készülni fog, mert szerinte nagyon sokat nem is tudnak még róla. Természetesen csalódott, hogy csak ilyen szellős tömeg jött össze, de reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ez a pár száz ember majd hírét viszi az ügynek. „Nagyon fontos a társadalmi részvétel, az, hogy az emberek azt gondolják, hogy közük van ahhoz, ami történik az ő parkjukkal” – mondta az önkormányzati képviselő. Várnai szerint nem kell tartani a kétharmad erejétől, attól, hogy mindent átnyomnak a társadalmi és szakmai tiltakozások ellenére. Bízik benne, hogy a Városligettel ez nem fog megtörténni. A CivilZugló Egyesületnek már van tapasztalata abban, hogy hogyan akadályozzon meg esztelen beruházásokat, hiszen annak idején sikerült elérniük, hogy egy plázát negyven-ötven méteresre építsenek meg Zuglóban.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A rendezvény végén mindenki „örökbe fogadhatott” egy fát, ami a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy színes papírral körbetekerték azoknak a törzsét, amelyeket az építkezés megkezdésekor ki fognak vágni. Ezzel a kis akcióval próbálják megmutatni, hogy van még ma Magyarországon civil ellenállás.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.