Kik voltak a népi ellenőrök?

A tervgazdálkodás talpasai

Lokál

A szocializmus éveiben a népi ellenőrzési bizottságok látták el azokat a feladatokat, amelyeket ma az Állami Számvevőszék – ugyanazzal a pártos elkötelezettséggel.

Pár éve vicces tévériport került elő a régmúltból az egyik „retro” portálon. A pécsi Piroska presszó raktárában mindenféle méricskélés zajlik, majd az ellenőrzést végző asszony – a népi ellenőr – elégedetten nyugtázza a riporternek a tapasztalatait: „Ellenőriztük a számolást, mérést, minden jó volt, csak nagyon szépen megkérjük, hogy legközelebb számlát tessék adni.” Mindez mai szemmel nevetségesnek tűnik, de akkoriban nem volt ebben semmi különös: a népi ellenőrnek az volt a dolga, hogy jelezze, ha valami nem stimmel.

’57-es intézet

A negyvenes évek végén a proletárdiktatúra „kisöpörte” a Legfőbb Állami Számvevőszéket is, és helyébe a kormány felügyelete alatt álló Állami Ellenőrző Központ (ÁEK) nevű szervezetet emelte, a hivatalos meghatározás szerint azért, hogy „éberen őrködjék az államhatalom és az államigazgatás határozatainak végrehajtása felett”, illetve „a régi rendszer maradványait az államigazgatási (…) gazdálkodás és számvitel terén is” felszámolják. Az ÁEK-nak a vállalatok gazdálkodását is figyelemmel kellett kísérnie. Tevékenysége fókuszában elsősorban a „közérdekű bejelentés”, vagyis a feljelentés állt. A központ feladatköreit 1952-ben a „bürokrácia elleni harccal”, a „takarékos gazdálkodás előmozdításával” is kiegészítették, s az intézmény jelentőségét mutatja, hogy 1955-től önálló minisztériummá bővítették, ettől fogva a minisztériumok, a tanácsok, a szövetkezetek és a bíróságok gazdálkodását is ellenőrizhette.

Az Állami Ellenőrzés Minisztériuma 1956 végéig működött, Kádárék már nem élesztették fel. Inkább olyasmit találtak ki, ami alkalmasnak tűnt arra, hogy a demokrácia látszatát keltse. Az új ellenőrző szervezet felállításának szükségességéről 1957 nyarán az MSZMP Politikai Bizottsága döntött, miután megállapították, hogy „az ellenforradalom mindenfajta fegyelem fellazulására vezetett, és különösen gazdasági téren még ma is rengeteg a lazaság, a lopás, a sikkasztás”. A párthatározat szerint „olyan állami szervezetet kell létrehozni, mely feladatát döntően társadalmi munkában végzi”, ezt pedig úgy képzelték el, hogy országos hálózatot, afféle tömegmozgalmat hoznak létre. „Valószínű, hogy a forradalom ügyéhez hű egyszerű munkások, tisztviselők, akik értenek valamit a gazdasági kérdésekhez, társadalmi munkaként szívesen részt vesznek az állami munka ellenőrzésében” – jelentette ki Kádár János az 1957. június 27-i pártértekezleten, majd decemberben elfogadták azt a törvényt, amelyik kimondta, hogy ún. népi ellenőrzési bizottságokat (NEB) kell létrehozni. Ezzel a „dolgozó tömegeket” immár nemcsak feljelentő tippadóknak tekintették, hanem aktív résztvevőknek, a felállítandó bizottságok hálózatát pedig – Kádár szavaival –, úgy képzelték el, „amely egy nem nagyszámú apparátusra támaszkodik, talán az Állami Ellenőrzés Minisztériuma régi apparátusának tizedére”.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.