Amikor a gyógyszerkiváltás a bevásárlással vetekszik

Lokál

A covidos, kórházból kiszoruló betegek sokszor nem tudják megvenni maguknak a szükséges gyógyszereket. De ki segít?

 

„A COVID-19 járvány második hullámának következményei súlyos helyzetet teremtenek az országban, különösen vidéken, a rossz szociális helyzetű lakosság körében. A hivatalos adatokból is látszik, hogy a fertőzöttek jelentős százaléka nem kerül a kórházba, mert állapotukat úgy értékelik, hogy nem igényel kórházi ellátást, illetve az egyre kevesebb kórházi hely miatt szorulnak ki. Ezek a betegek gyógyszerek szedésére szorulnak, ugyanakkor a részükre felírt gyógyszereket a magas költségek miatt sokan nem tudják kiváltani” – áll az Esélyradar december 10-én indított petíciójában, amely a szociális ellátásban dolgozók és a munkájukat segítő önkéntesek, illetve civil segítők tapasztalatait tolmácsolja a döntéshozók, elsősorban Kásler Miklós miniszternek.

Az Esélyt a gyógyulásra! kampányt az Esélyradar azért indította el, mert több olyan történet eljutott hozzájuk a szegregátumokban élőktől, hogy bár covidosak voltak, a kórházból kiszorultak férőhely hiányában, a gyógyszert és a vitaminokat azonban maguknak kellett megvásárolniuk. „A tapasztalat az, hogy társadalombiztosítás a kórházban igen, azon kívül viszont nem fedezte a gyógyszerek költségeit” – írják honlapjukon. Ezért felállítottak egy munkacsoportot, nyílt levelet írtak Kásler Miklósnak és elindították a petíciót, amelyet már több mint 4800-an aláírtak. „A levélben arra kérjük a minisztert, a kormányt és az operatív törzset, hogy a járvány időszakában a szükséges gyógyszereket (Covid-csomagot) tegyék ingyenesen elérhetővé az otthonukban gyógyuló Covid-betegek számára.”

„A koronavírus-járvány első hullámában a Civil Kollégium Alapítvány (CKA) és az aHang reagálni igyekezett arra, ami a kistelepüléseken történt, adománygyűjtést szerveztünk és felmértük az igényeket, mire lenne szükség – mondja Bálint Mónika, a CKA ügyvezető igazgatója. – Ősszel, a második hullámban az Esélyradarral információs kampányba kezdtünk, plakátokat és szórólapokat vittünk az embereknek arról, hogy hol és milyen segítséget kérhetnek. Sokat beszélgettünk velük és akkor jutottak el hozzánk azok a történetek, hogy sokan kiszorulnak a kórházakból.”

Ezeknek a betegeknek tehát nem megoldott a gyógyszeres ellátása, ezzel pedig jelentősen romlanak a gyógyulási esélyei. A civilek tapasztalatai szerint ezeknek a betegeknek is felírják az antibiotikumokat, hörgőtágítókat, vitaminokat és ásványi anyagokat, tehát mindent, ami a tünetkezeléshez szükséges és hasznos lehet, ám maguknak kell kifizetniük. Ez körülbelül fejenként 20 ezer forintot jelent, ami sokaknak igen nagy teher.

 
Sámsonháza, 2020. december
Fotó: Németh Dániel 

Az Esélyradar szerint: „A helyzetet súlyosbítja, hogy olyan helyzetben éri a családokat ez a többletkiadás, amikor többen már eleve elveszítették a munkájukat, vagy a betegség miatt a család nem tud több hónapig is jövedelemhez jutni. Akik karanténba kényszerültek, nem érik el az extra egészségügyi és szociális támogatásokat. Az önkormányzatok korlátozott mértékben tudnak segíteni ezekben a helyzetekben”.

Bálint Mónika szerint földrajzilag változik a helyzet, hogy mennyire képesek az önkormányzatok segíteni, van, ahol több segítséget tudnak nyújtani a rászorulóknak, van, ahol alig. A helyzetet az is nehezíti, hogy ha valaki kér is az önkormányzattól gyógyszertámogatást, az a legtöbbször utólagos, vagyis a betegnek meg kell előlegezni a gyógyszerekre költött összeget. „Sok családnál életbevágó kérdés, hogy hiányzik-e 20 ezer forint a családi kasszából. A gyógyszerek kiváltása így az élelmiszervásárlással vetekszik.” A CKA és az Esélyradar tapasztalatai és a visszajelzések alapján a leginkább Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében áll fenn ez a helyzet.

Van azonban még egy probléma, mégpedig a háziorvosi és járóbeteg-vizsgálatok elmaradása. „Az is problémát okoz, hogy az otthonukban gyógyuló Covid-fertőzöttek esetében a háziorvosok nem végeznek el orvosi vizsgálatot és nem tudnak járóbeteg-ellátásban sem vizsgálatot biztosítani. Pedig ezeknek a betegeknek az állapota sokszor egyik napról a másikra romlik. Ennek következtében gyakran előfordul, hogy már későn, válságos állapotban kerülnek kórházi ellátásba.” Ezért a civilek arra kérik a döntéshozókat, hogy szervezzék meg a Covid-betegek kórházon kívüli ellátását, a „teszteléshez hasonlóan speciális szakrendelési pontok formájában is működtethető megoldást lehetne nyújtani, ahol a szükséges ellenőrző vizsgálatok (például CT, oxigénszint mérés) végezhetők lennének.”

A petíciót és az aláírásokat a kezdeményezők elküldték a döntéshozóknak, visszajelzést egyelőre nem kaptak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.