Erdélyben is vármegyét említ egy magyar hírportál

  • narancs.hu
  • 2023. január 11.

Lokál

De csak azt vette vissza ily módon, ami a miénk volt: az észak-moldvai Jász (Iași) megye megmaradt megyének.

Szeben megyét Szeben vármegyének, Brassó megyét Brassó vármegyének nevezi a Székelyföld.ma nevű erdélyi magyar hírportál – szúrta ki a Transtelex.

Ezt a szokást a portál azután vezette be, hogy Magyarországon január elsejétől hivatalosan minden megye ismét vármegye lett

Az ispán kifejezést – bár ennek nincs nyoma a sajtóban – már régebben is használták Románia magyarlakta vidékein a közéletben. Jellemzően magyarországi hivatalos vendégek fogadásakor a romániai megyei tanácsok vezetőit ezzel a tisztségnévvel illetik, nem hivatalos beszélgetés közben.

A Transtelex emlékeztet, a Székelyföld.ma hírportálnak üres az impresszuma, nem lehet tudni, kik írják. Az tudható viszont, hogy 2013 óta működik, 2018-ban lett az Erdélyi Médiatér Egyesület holdig része, megjelenését pedig a Magyar Kultúráért Alapítvány és a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatja.

A Transtelex nem említi, viszont feltűnő, hogy a vármegye szó használatát illetően a Székelyföld.ma nem terjeszkedik túl a történelmi Magyarország határain: az influenza- és koronavírustól egyaránt megfertőződött és elhunyt, észak-moldvai Iași megyében élt 74 éves asszonyról szóló cikk Jász megyét ír. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”