És ha átszakad? Kockázatelemzés nélkül szavazták meg a római-parti gátat

  • narancs.hu
  • 2017. május 12.

Lokál

A városvezetés úgy döntött a part menti nyomvonal mellett, hogy semmilyen adatot nem láttak az elöntési kockázatokról.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, április elején a Fővárosi Közgyűlés megszavazta a parti mobilgátat, ami megpecsételi az utolsó természetes budapesti partszakasz és az ott élő fák sorsát. Most az Átlátszó birtokába jutott dokumentumok és a lap által indított adatigénylésekből az derült ki, hogy a felelős városanyák és -atyák szavazásakor nem volt még kockázatelemzés és haváriaterv – pedig egy ilyen elemzés különösen fontos ilyen hosszú partszakaszra tervezett mobilgát esetében.

Ezek az elemzések máig nem készültek el. A gát tervezésére felkért Tér Team Mérnök Kft. azt írta az Átlátszónak, hogy a „római-parti védműhöz kapcsolódó kockázatkezelési tanulmány készítése folyamatban van”, a „részhatáridő május 15-re módosult”.

Az előző tervező egyébként már készített egy haváriatervet 2013-ban, abból az derült ki, hogy a gát sérülése, szakadása esetén a víz beömlése olyan gyors, hogy a lakosság figyelmeztetésére se nagyon maradna idő, pár órán belül a teljes Csillaghegy–Békásmegyer-térségbe benyomulna a víz.

A mobilgát történetét és a parti érdekcsoportok harcát hosszú cikkben dolgoztuk fel tavaly.

A gazdagok játszótere - Eldől a Római-part sorsa

A mobilgát-beruházás a végére fölemészthet akár 20 milliárd forintot, tönkretesz egy kivételes ökoszisztémát, viszont megnöveli néhány befolyásos vállalkozó ingatlanjának az értékét. E tényeket Tarlós István arroganciája sem leplezheti már.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.