"Fejlik idővel" (Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény)

  • - kovácsy -
  • 2007. március 15.

Lokál

Jobbra a húszas-harmincas évek földszintes mezővárosi mellékutcái gipszstukkós ablakkeretekkel, későbbi, nehézkes átépítésekkel. Balra a hetvenes évek panelvilága, itt-ott egy-egy meghagyott régi utcasorral. Hangulatossá korosodott városháza a magasházak tövében, megkopott piaci bódésor a jobb sorsra érdemes egykori főtéren. Ez Kispest a kívülről érkezőnek.

Jobbra a húszas-harmincas évek földszintes mezővárosi mellékutcái gipszstukkós ablakkeretekkel, későbbi, nehézkes átépítésekkel. Balra a hetvenes évek panelvilága, itt-ott egy-egy meghagyott régi utcasorral. Hangulatossá korosodott városháza a magasházak tövében, megkopott piaci bódésor a jobb sorsra érdemes egykori főtéren. Ez Kispest a kívülről érkezőnek. Leglátványosabb épülete a rendőrség, de ez már a Wekerle-telep sarkán áll. A Wekerle valóban szép és hangulatos, habár a tízes években korszerűnek szánt munkáslakásai ma már szűkösek - hiába Kispest része, valójában külön világ.

A település 1950 óta tartozik Budapesthez. Az egykori Grassalkovich-, majd Sina-birtokon kialakított parcellák beépítése 1869-ben kezdődött, a kolóniából kis- majd nagyközség lett, aztán járási székhely. Kispest 1922-től rendezett tanácsú város, hamarosan a hetedik legnépesebb az országban, 1225 fős ipartestülettel.

A Nagykőrösi út mentén, enyhe emelkedőn találjuk a régi temetőt. Marquart és Gerstenbrein, Szatgykó, Kadecska, Eördögh, Uherik - ízlelgetjük a betelepült családok változatos neveit. Maszny Zoltán bölcsész és hadapród. Mutschenbacher Antalné, sz. Schlattner Karolina: nos, ő honosította meg Kispesten a vetített mozgóképet - tudjuk a Kispesti Krónikából, amelynek régi fényképekkel illusztrált számait a helytörténeti gyűjtemény nagyobbik termében tanulmányozhatja a látogató. Gyönyörű filmpalotát épített 1912-ben, a Flóra Mozgószínházat. A helyi közélet további jeles alakja volt Seper Kajetán hatgyermekes hírlapíró (valami dologtalan betűszedő - fitymálta a Mikszáth szerkesztette Országos Hírlap újdondásza), aki "Kispesti Gazemberek" című ponyvakiadványával koronázta meg békétlen írásainak sorozatát. Egymásba csúszó rágalmazási pereket, fogházbüntetéseket, kitoloncolásokat vett a nyakába, ugyanakkor sikerült megbuktatnia egy községi bírót és egy jegyzőt is. Ugyanebben az időben - a századfordulón járunk - egy táncvigalom keretében nagy érdeklődés mellett játszották a kispesti színházban Péter József A bérharcz című drámai színművét - vagyis pezsgő közélet, sokirányú kulturálódás jellemezte már ekkor is a települést.

Mármost mit lehet mindebből a tárgyak szintjén megragadni? - töprengtek nyilván a gyűjtemény kezelői, amikor tíz éve megrendezték a kiállítást, amit a tervek szerint előbb-utóbb levált egy korszerűbb változat. Tárgyaknak, fényképeknek nincsenek híján, az anyag egészének kihelyezése szóba sem jöhetett. Végül egyfajta ráutalásos módszer mellett döntöttek, vagyis levegősen, hangulatosan rendezték be a két helyiséget, kiemelve egy-egy érdekes tárgycsoportot. Az iparosmúltat részben borbélytányérra utaló cégér, komplett hordozható fodrászfelszerelés meg egy fodrászműhely berendezése jelzi: hajsütő vasak, melegdauer/-dajjer/tartóshullám-készlet burával, hintőportartó fémedénnyel. Részben meg asztalosszerszámok gyűjteménye, formás gyaluk, a használatban megkopott fakalapács. Alatta tanoncszerződések és mesterlevelek, mintaasztalos-mesterek reklámcédulái, az iparostanulók munkakiállításán kiadott oklevél "Fejlik idővel!" jelmondattal. A "Kispesti műasztalosok bútorcsarnok szövetkezet" tablóján csupa ugyanolyan öntudatos, szinte zordon tekintet, mint amilyennel a Kispesti Jókai Önképzőkör vagy a Kispesti Dalárda tagsága várta a magnéziumlámpa villanását. A sportélet is hamar felvirágzott, 1904-ben alakult az első egyesület, négy évvel később pedig a mai egyesület elődje, a Kispesti Athlétikai Club. Pályája a "sárkánybarlang", szurkolótáborának kemény magja a "sárkány közép" elnevezéssel riogatta állítólag az egyre magasabb osztályú ellenfeleket. De láthatunk igazolványokat, belépőket és egyéb emlékeket, amelyek a Kispesti Jóbarátok Football Clubja vagy a Wekerletelepi Sport Egyesület fennállásának büszke bizonyítékai.

A városfejlesztő virilista vendéglős, Varju Kálmán családjától származik az a tálalószekrény, amely néhány további bútordarabtól és használati tárgytól - lombikkávéfőző, a cukros vízben fullasztás riasztó elvén működő üvegburás légyfogó, mélykék szódásüveg, asztali morzsaseprő - övezve a két világháború közötti módosabb polgári lakások hangulatát idézi elénk.

Akkoriban, 1925-ben nyílt meg a Hattyúsziget Strandfürdő, amely nevében hordozta a múltat, amikor még lápos, mocsaras térség volt a későbbi Kispest helyén. (A strandot pár éve bezárták, nagy erőkkel épül egy lakópark a helyén.)

És akkoriban már állt Wekerle-telep, habár a tervezett közintézmények nem valósultak meg hiánytalanul. Elmaradt például a népfürdő felépítése, ami azért érintette rosszul a lakosság egy részét, mert a kisebb értékű lakásokba nem építettek fürdőszobát. (Bérlakásokról van szó, amelyek többségét rendezett családi körülményeket felmutató ipari munkásoknak utaltak ki, részben munkahelyi közvetítéssel.) Terveztek a telepre egy villamosvonalat is, de ez sem készült el. A munkáskaszinó, a kórház, a vágóhíd mind csak terv maradt, de még így is lenyűgöző, ami megépült, ráadásul több építész sokféle, de egymással nagyjából harmonizáló terve alapján.

A belső terem tárlói jobbára nyomtatott dokumentumokat őriznek, melyek közül figyelmet érdemel például a Magyarországi Szocialista Tánctanítók Szakszervezetének tagsági igazolványa Kispest egyik jeles polgárának, Gaubek Rezsőnek a nevére kiállítva, aki a táncestélyek lebonyolításának megkerülhetetlen résztvevője volt. A kiállítást felügyelő hölgy pontosabban fogalmaz: "Mindenki nála tanult táncolni." Első világháborús élelmiszerjegyek, cserkészfelszerelés, pártjelvények és hivatalos kiadványok - és máris eljutottunk a közelmúltig, amelyet maga a kinti, lakótelepi környezet őriz.

Budapest XIX., Fő u. 38. Nyitva: kedd-péntek 14.00-18.00, szombat 10.00-14.00

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.