Felavatták, felszentelték a megújult baksi boltot

  • narancs.hu
  • 2023. június 4.

Lokál

Farkas Sándor miniszterhelyettes és Amanso Brendan Chika kisteleki káplán.

„A Magyar Falu Program támogatásából megújult falusi kisboltot adtunk át Bakson. Az üzletben a postai szolgáltatás is helyet kapott! Hajrá, Baks!” – írta Facebook-oldalán Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes, országgyűlési képviselő.

Az 1900 lelkes Csongrád-Csanád megyei községben működő üzlet felújítására a tulajdonos, Magonyné Ferenczik Edina Irén pályázott, és nyert 42 millió 257 ezer 196 forintot a Délmagyarország tudósítása szerint.

A cikkből kiderül, hogy az utóbbi évtizedben százával zártak be a falusi üzletek, mert fenntartásuk bizonytalanná vált. Ezért adott támogatást az állam 2021-től a boltokat működtető vállalkozóknak azokban a falvakban, ahol a lakosság száma nem éri el a kétezer főt. 2379 településen kaptak így az üzletek működtetői pénzt ingatlanvásárlásra és -fejlesztésre, eszközbeszerzésre és bértámogatásra. Tavaly decemberben ugyanilyen helyzetben lévő kisboltosok kaptak együtt összesen 8 milliárd forintot a működési költségeik finanszírozására. Erre a forrásra 2806 érvényes pályázat érkezett.

Bakson az önkormányzat sok mindenen spórol, így például este 10-től hajnali 4-ig kikapcsolják a közvilágítást, és az intézmények nyitvatartását is korlátozták.

Az országgyűlési képviselő által közzétett képeken a felújított bolt avatásának pillanatait lehet látni, így a szalagátvágást és a bolt felszentelését is. 

 
Brendan atya felszenteli a boltot. Fotó: Farkas Sándor Facebook-oldala
 

 Ez utóbbi szertartást Amanso Brendan Chika kisteleki káplán végezte.

Róla a Magyar Kurír katolikus hírportál oldalán lehet olvasni.

A harmincéves Brendan atya Nigériában született hívő katolikus családban. 2014-ben érkezett Magyarországra, miután otthon elvégezte a kisszemináriumot. A szegedi hittudományi főiskolán tanult, 2020-ban szentelte pappá Kiss-Rigó László megyéspüspök honfitársával, Nnadi Omyedikacshi Benjaminnal együtt, és ugyanabban az évben került a Baks melletti Kistelek plébániájára, káplánnak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?