Én most ijesztgetés-párti vagyok. Kiálts farkast… mert jön – vélekedik az orvosi kamara titkára

  • narancs.hu
  • 2020. március 23.

Lokál

„Talán még van esély megfékezni a járványt azzal, hogy mindenkit otthon tartunk, akár hatósági eszközökkel, azaz a kijárási tilalom bevezetésével.”

Interjút adott a Medical Online-nak a Magyar Orvosi Kamara titkára: Svéd Tamás aneszteziológus szerint rohammunkában kell felkészülni az egyre növekvő számú esetek ellátásra, és ehhez létfontosságúak a most érkező eszközök – és az, hogy a lakosság komolyan vegye a korlátozásokat. A következő két-három hét ugyanis vízválasztó lehet. Nem ártana, ha a lakosság is kicsit riadtabb lenne, nem most tartana fiesztákat – mondja Svéd Tamás, aki a maga részéről a kijárási tilalmat is hasznosnak tartaná az időnyeréshez.

Az aneszteziológus elmondta a véleményét az Angliában hangoztatott, "nyájimmunitáson" alapuló elméletről is. „Az elv amúgy szép, csak éppen tudományos bizonyítékok nem szólnak mellette a SARS-CoV-2 esetében. Ahogyan a háziorvosoknál is említettem, ha az orvos fertőzött, még mielőtt kidőlne, maga lesz a góc, megfertőzve nemcsak betegeit, kollégáit is. Olaszországban az ellátó személyzet 15 százaléka fertőződött meg, ami extrém módon gyorsította a terjedést. Az ottani tapasztalatok birtokában most Kínából Európába érkező szakértők is az egészségügyi személyzet védelmének fontosságát hangsúlyozzák a leginkább.”

Svéd Tamás szerint a következő 2-3 hét vízválasztónak számít.

„Talán még van esély megfékezni a járványt azzal, hogy mindenkit otthon tartunk, akár hatósági eszközökkel, azaz a kijárási tilalom bevezetésével.”

A MOK titkára szerint a hazai egészségügyi ellátórendszernek van egy pontja, amit korábban sokat kritizáltak, most mégis profitálunk belőle.

„Ezek éppen a régi, pavilonrendszerű kórházak, amelyek járvány idején lehetővé teszik az izolálást. Minden más szempontból a magyar egészségügy hátrányból indul azzal, hogy erősen leamortizált, évek óta alulfinanszírozott, átszervezésre vár. És ez akkor is így van, ha az utóbbi években tagadhatatlanul voltak fejlesztések, és a vidéki központokban megújultak a kórházak. De ez messze nem lesz elég ahhoz, hogy útját álljuk az elkövetkező kataklizmának.”

A szakember szerint az orvosoknak egy idő után át kell menniük "gépi üzemmódba", az adatok alapján kell majd eldönteniük, hogy kinek van nagyobb esélye a túlélésre.

„Ez mindenképpen tragikus helyzet, és sokak számára új, néhányunknak kevésbé, hiszen életvégi döntéseket nem ritkán hozunk például az intenzív osztályon, mert a világon egyetlen ellátórendszer sem tudja mindenkinek élete utolsó leheletéig megadni a maximumot.

Meg kell tehát határozni a pontokat, ahol az intenzív terápiának már nincs értelme, mert a beteg tartalékai elfogytak. Ilyenkor vissza kell vonulni a kezelésből.

De ha tömegessé válnak a Covid-19 megbetegedések, telítődnek a kapacitások, olyan emberekről is kénytelenek leszünk lemondani, akiket a megfelelő ellátó személyzettel és eszközökkel még nagy valószínűséggel megmenthettünk volna.”

Svéd Tamás szerint a lakosságnak most egy kicsit "riadtabbnak" kellene lennie. „Ha a lakosság ugyanis nem méri fel a veszély nagyságát, annak katasztrofális következményei lesznek: a koronavírusos betegek húsz százaléka szorul kórházi ellátásra, ennek mintegy fele intenzív osztályos elhelyezésre, légzéssegítésre, lélegeztetésre. Ha rohamosan nő a betegek száma, a magyar egészségügy képtelen lesz ellátni ezeket a fertőzötteket.”

„Sokkal nagyobb baj az, ha indokolatlan kincstári optimizmussal futunk neki valaminek, ami potenciálisan katasztrófával fenyegethet. Én most ijesztgetés-párti vagyok. Kiálts farkast… mert jön."

Nyugtassa magát Naranccsal a kényszerű otthonlét idején!

Továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk! Járjunk együtt a dolgok végére! Kedves olvasóink, vészhelyzet van, s ilyenkor mindennél fontosabb a tisztánlátás. Ezért jó szívvel javasoljuk, hogy továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk!

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.