Péntek este nyílt meg a 33 éves designer, Koby kiállítása a Kazinczy utcai Kockában. Az eseményről több szélsőjobboldali portál is beszámolt, az alfahír.hu azt írta: „egyáltalán nem fogunk csodálkozni azon, ha több jóérzésű magyar ember meg fogja látogatni Koby kiállítását, és kifejezi nemtetszését.”
Fotó: Cuhorka Ádám | |
A nemzeti radikális felháborodást az váltotta ki, hogy Koby kiállításon is látható pólói közül többet – például a szent koronás baseballsapkában feszítő Kossuthot ábrázolót – korábban a Playersroom üzleteiben is kapni lehetett. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) ezért a Playersroom bojkottjára szólította fel híveit, és miután a jobbikos Szilágyi György feljelentést is tett, a pólókat kivonták a forgalomból. A rendőrség és az ügyészség azonban arra jutott, hogy Koby designjai nem valósítják meg a nemzeti jelkép meggyalázása tényállását.
Fotó: Cuhorka Ádám | |
A Kocka falain látható munkákon is a magyarság művészi kontextusokba helyezése dominál, számos történelmi személyiségünk megkapja a Szent Korona-hipsterszemüveg összeállítást, de erős a Rubik-kockás vonal is. Emellett diktátorok arcképeinek és multinacionális vállalatok logóinak átértelmezésével is előszeretettel foglalkozik a művész, kedvencünk talán a Rolling Stones-nyelvet öltő Hitler volt, a fiatal Putyint ábrázoló, „Born to be wild” feliratú T-shirt viszont aktualitása miatt foghatta meg a hét fáradalmait sörözéssel levezető közönséget.
Az ellendrukkereket természetesen csak a magyarság szent jelképe érdekelte, a HVIM nagyjából 10 művészetértő aktivistája fél 8 tájban tanítani valóan jelentőségteljes megtekintéssel és szórólapesővel borzolta a liberális kedélyeket. A flyer hazugsággal vádolja a Koby pólóit is forgalmazó Dorko márkát, amiért mégsem állt el végleg a kollekció darabjainak árusításától.
Fotó: Cuhorka Ádám | |
Azt azonban még a készítők sem tudják, milyen módon lehet majd hozzájutni a limitált szériás felsőkhöz, vélhetően a webáruház indul majd újra. Ezt már az inkognitóját féltve őrző, símaszkot viselő Koby mondta a Narancsnak, akivel a Kocka férfivécéjében készítettünk interjút. Mint mondta, a bojkott és a fenyegetések ellenére a designokban rejlő üzenet miatt tartotta fontosnak a kiállítás megszervezését. „A magyarság kérdését próbálom körüljárni, hogy mi az az egészséges nemzeti identitástudat, amit 2014-ben meg lehet fogni. Nagyon nagy kontraszt nekem, hogy itt mindenki szomorú, mindenki kesereg, a mentsvárakat politikai mozgalmakban találjuk meg, és az a legnagyobb magyar, aki a legjobban tud utálkozni. Számomra viszont az, aki a legjobban meg tudja oldani a problémákat, mert probléma az van bőven” – magyarázta az elmúlt 4 évét Londonban töltő Koby. A humort és a nagyságok előtti tisztelgést egyaránt szem előtt tartó művészt meglepte a munkái által kiváltott felháborodás. „Tök jó lett volna, ha körülnéznek, mert ugyanúgy Adyn is korona van, Petőfin is korona van, Jancsón is korona van. Ezzel mi a gond? Szerintem Jancsó, ha élne, kurvára viccesnek találná. Kikre lehetünk büszkék? Például rájuk, akkor ezzel mi a probléma? Nézzék meg az összes Jancsó-filmet, aztán üljünk le beszélgetni!” – üzent a kiállításába gyalázkodást vizionálóknak.