helyrajzi szám

Jókai udvar

Lokál

Itt élte utolsó éveit Jókai Mór.

A Dob utca sarkán álló körúti ház (Erzsébet körút 44–46.) alig különbözik a többitől, legfeljebb saroktornyával kelt feltűnést. Ám ha kellő távolságból megfigyeljük, homlokzatán látható a „Jókai udvar” felirat is. Persze ebből még nem lenne magától értetődő, hogy itt élte utolsó éveit Jókai Mór, de az épület Dob utcai frontján lévő vörös márvány emléktábla az író bronzprofiljával árulkodó: „E házban lakott 1899. november 1-től 1904. május 5-ig, és e napon halt meg Jókai Mór, hazánk koszorús költője.”

Jókai azután költözött ide, hogy feleségül vette Grosz Bellát, a 20 éves színésznőt. „1899 őszén, szeptember 16-án kipattan minden. A lapok a leghitelesebb formában meghozzák a hírt, hogy a 74 éves aggastyán megházasodott. Elvett egy fiatal színésznőt, Grosz Bella kisasszonyt. Az egész országon végig száguldott a villám gyorsaságával a pikáns hír. És feltárultak egész meztelenségükben a kínos családi jelenetek, melyek azt megelőzték, a baráti közbelépések és minden egyéb, ami azzal összefüggött, végig hurcolva a dicsőségtől körülragyogott emberi főt a parázna beszédek, gúnyos tréfák kloákáján” – írta Mikszáth Kálmán Jókai Mór élete és kora című művében, utalva arra, hogy az író házasságát családtagjai minden eszközzel igyekeztek meghiúsítani. Jókait beszámíthatatlannak akarták nyilváníttatni, de azt egyetlen hazai elmeorvos sem merte szignálni. Jókai viszont gondoskodott arról, hogy borsot törjön a rokonság orra alá: új végrendeletet írt, amelyben minden vagyonát ifjú feleségére hagyta. Akivel az esküvő után költözött az Erzsébet körúti házba, és öt évig éltek ott. Az író haláláig, melyről a Vasárnapi Ujság gyakorlatilag a ház gangjáról tudósított 1904. május 5-én: az egyik képen Fröhlich hírlapíró a ház gangján állva veszi át Jókai orvosától, dr. Stickertől az író állapotáról szóló híreket, a másikon az újságírók a szomszédos ügyvédi irodában írják a nekrológokat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.