Karácsony szerint a járványügyi hatóságok hibáztak a fővárosi idősotthon esetében
DSZZS20200408211_top_story_lead.jpg
Karácsony Gergely főpolgármester a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel és Szita Károllyal, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökével a kormányülés után tartott közös sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban 2020. április 8-án.

Karácsony szerint a járványügyi hatóságok hibáztak a fővárosi idősotthon esetében

  • narancs.hu
  • 2020. április 10.

Lokál

A főpolgármester szerint a Pesti úti intézmény egyben különbözik a többitől: hogy a fertőzés tényét ott ismerjük.

151 igazolt koronavírus-fertőzöttet találtak a Pesti úti idősotthonban, heten pedig meghaltak a járvány miatt - Müller Cecília országos tisztifőorvos is úgy fogalmazott, egyfajta góc alakult ki az intézményben. A védekezést szinte teljes mértékben központosító kormány azonnal igyekezett az ellenzékre fogni az ügyet: Orbán Viktor rádinterjújában úgy fogalmazott, csak az foglalkoztatja most a többi pártot, hogyan tud majd később kormányra jutni, „de egy idősotthon működtetésével sem tudnak megbirkózni”. Délutánra a miniszterelnök igenembere, Deutsch Tamás is megérkezett, és egy uszító hangvételű posztban egyenesen Karácsony Gergelyt hibáztatta az idősotthonban elharapódzó fertőzés miatt.

"Ha most nem az a fontos kérdés, hogy megállítsuk a vírust, hanem azt, hogy tisztászuk a felelősséget, akkor teljesen egyértelmű, hogy a főváros minden jogszabályi kötelezettségnek megfelelt, a járványügyi hatóságok viszont nem" - nyilatkozta a főpolgármester az Indexnek. Karácsony szerint a védőfelszereléseket a járási hivataloknak kellene biztosítani, ennek ellenére "nem dőltek hátra", hiszen a fővárosi idősotthonok felszereléséről is ők gondoskodtak. "Örültünk volna, ha jöttek volna segíteni, ez kétségtelen" - válaszolta arra, hogy Budapest Főváros Kormányhivatala pénteken azt állította, a kormányhivatal népegészségügyi munkatársai eddig nem ellenőrzést végeztek az idős otthonban, hanem segítséget és védőeszközöket nyújtottak. A főpolgármester szerint jegyzőkönyvekkel tudják bizonyítani, hogy a főváros kormányhivatal egészségbiztosítási főosztálya az idősotthonok ellenőrzésénél semmi szabálytalanságot nem talált.

"A Pesti úti idősotthon egyetlen dologban különbözik a legtöbb más otthontól és a legtöbb egészségügyi intézménytől: abban, hogy ott a fertőzés tényét ismerjük. Nem gondolhatja senki, hogy ahol nem szűrnek, azokat az intézményeket nem érinti a fertőzés"- tette hozzá Karácsony, aki azt is elárulta: többször kérték szóban és írásban is, hogy fenntartótól függetlenül minden idősotthonban végezzenek szűréseket.

Nézzünk együtt a jövőbe!

Mit tesz, és mit tehet a járvány ellen az ellenzék, a honvédség, az önkormányzat? Olvasni jó. Elgondolkozni a jövőn pedig szerfelett izgalmas is lehet, és még a hétköznapokban is jól hasznosítható dolgok sülhetnek ki belőle. Belelátni a jövő bármely kicsiny szeletébe: nincs is annál kecsegtetőbb dolog.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.