Laza, tépett trikolór (Tony & Guy-doktrína)

  • - winkler -
  • 1998. február 5.

Lokál

Nemzetközi fodrászmaffia divatdiktátori értelemben nem létezik. Nem ülnek össze szakemberek, és nem állapítják meg, hogy a jövő évi tavasz-nyár slágere a rövid egy kis hosszúval, meg hogy visszajöttek a földszínek, valamint rövid lappangási idő után újra hódít a fekete-fehér.
Nemzetközi fodrászmaffia divatdiktátori értelemben nem létezik. Nem ülnek össze szakemberek, és nem állapítják meg, hogy a jövő évi tavasz-nyár slágere a rövid egy kis hosszúval, meg hogy visszajöttek a földszínek, valamint rövid lappangási idő után újra hódít a fekete-fehér.

A divatházak szezonális trend-idiotizmusa a kapitalizmusból fakad: több ruhát kell eladni, mint amennyire egy embernek szüksége van, sokkal többet, télen-nyáron, tavasszal-ősszel. A haj viszont nő magától, az ember óhatatlanul is elmegy a frizőrhöz. A fodrászat demokratikusabb, mint a ruhadivat, itt a fogyasztók diktálják a trendet; frizurából csak akkor lesz divat, ha sokan akarják, és valahogy benne van a levegőben. A nagyobb szakmai műhelyek inkább csak segédkeznek a megvalósításban. Európában két angol szalon adja a méretet: a Vidal Sassoon és a Tony & Guy. Sassoonék nevéhez fűződnek a 95-96-os old school/60-as évek nosztalgiafrizurái, amiket többé-kevésbé pszichedelikus ruhadarabokkal lehetett hordani. Az elmúlt évet már a Tony & Guy stílusa uralta, és amilyen lassan változnak a frizurák, valószínűleg az idei év nagy része is a

jegyében telik. A nyomozópárosra emlékeztető nevű angol csapat fiatalabb, mint a Sasson SC., játékfelfogásuk is modernebb, már ha lehet ilyet egyáltalán mondani. Az általuk diktált női haj-trend lényegét hosszadalmas szakmai magyarázat helyett két szóban világíthatjuk meg: Bestiák énektrió. A 90-es évtized végének frizuradivatja tépett, ritkított, laza, szélfútta és háromszínűre festett, divatos hölgyek tehát idén is igyekezzenek úgy kinézni, mint Mityi, Mutyi és Putyi, a három Bestia. Ha egy frizurát nem látunk tépettnek és ritkítottnak, az is az, csak a hölgynek annyira sok a haja, hogy egy nem ritkított normálisnak látszik. Hasonlóan

lassan változik

a cipődivat: nemcsak Kőbányán látni holdjáró csizmákat, hanem a Váci utcában is, hosszú, fájdalmas folyamatnak ígérkezik meghaladni mindezt. A Tony & Guy-stílus fontolva halad: a három szín marad, de a szakmában már unalomig ismert duma, az "egyre természetesebb színek" irányába tendál. Egy bel- és egy külvárosi Bestiák-frizura között könnyen különbséget tesz a gyakorlott szem; a kültelki verzió olyan, mint maguk a zenekar tagjai, az elit viszont mintha már ezzel a szolid kis átmeneti hajszínnel született volna. A férfiak számára a Bestiák-érából való menekülésre elég kevés a remény, az azonban biztató, hogy

a fodrászok kurvára unják

már a ritkítást és a trikolór pacsmagot. Hogy mi lesz helyette? Legkorábban ősszel, de talán csak jövőre kezd visszaszállingózni a Sassoon-féle kemény műfaj: határozott vonalú kleopátrák, baltával igazított, definiált rövid frufruk és a halánték felől agresszíven az orr felé törekvő varangy-űrhajók.

A nőkkel ellentétben a magyar férfiaknak lehetetlen eladni az európai stílt: nagy ívben tojnak rá, mit nyírnak a divatbemutatók modelljeinek, és mit nyilatkoznak a tévében - ezeknek nincs több foganatjuk, mint amikor Bergendy István évente elmondja, idén megint divatba jött a tánciskola. A kutyát nem érdekli. Pedig érdekes lenne a hímdivat, Anglián kívül Nyugat-Európát is belepte a brit pop, ami nagyjából olyan, mint az Oasis vagy a Blur burája. Hatvanas évek gombafrizurája Tony & Guy-stílusban, tépve, ritkítva, első pillantásra hasonló, de sokkal jobban néz ki; ha válaszút elé kerülünk, valószínűleg inkább kérünk Liam Gallaghert, mint Paul McCartneyt, végre valami tényleges fejlődés. Mi, magyar machók azonban nem bízzuk a szélre; rövid haj a pitbulltól a Herbalife-ügynökig, vagy hosszú woodstocker, de nem divatból, hanem húsz éve jogfolytonosan, elvégre nem vagyunk mi műanyag.

- winkler -

Köszönet a szakmai segítségért Polgár Ákosnak (Zsidró Szalon).

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.