Nem veszi át a főváros díját a Levegő Munkacsoport, Karácsony vette az üzenetet

  • narancs.hu
  • 2020. november 25.

Lokál

Nem sikerült csökkenteni a budapesti légszennyezettséget, ezért nem veszik át a díjat.

Nem sikerült elérni, hogy csökkenjen a főváros súlyos levegőszennyezettsége, ezért a Levegő Munkacsoport nem veszi át a Fővárosi Közgyűlés által számára – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – megítélt Budapestért Díjat - derül ki a szervezet Greenfo.hu oldalra feltöltött levele alapján.

A civil szervezet a közgyűlés tagjainak írt levelében azt írja, bár 30 éve dolgoznak Budapest tiszta levegőjéért, egyre távolabb kerülnek ettől a céltól, a légszennyezettség mértéke rendszeresen meghaladja az egészségügyi határértékeket, a Levegő Munkacsoport és a Greenpeace mérései pedig arra utalnak, hogy a helyzet sokkal rosszabb annál, mint amit a hivatalos mérőállomások mutatnak.

Részletezik a légszennyezettség negatív hatásait is: nő az asztmás gyerekek száma, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Magyarországon évente több mint 13 ezren halnak meg idő előtt a légszennyezettség következtében, az Európai Népegészségügyi Szövetség (EPHA) tanulmánya szerint pedig évente mintegy 3300 millió euró veszteséget okoz a légszennyezés a fővárosnak.

Hozzáteszik, bár az elmúlt évtizedekben tett javaslataik szinte kivétel nélkül beépültek a különböző hivatalos dokumentumokba, mindennek ellenére a gyakorlatban igen kevés volt az előrelépés, és több visszalépés is történt.

"Célunkat tehát nem sikerült elérnünk, és úgy véljük, ezt a kudarcot nem szabad jutalmazni. Örömmel fogjuk átvenni a Budapestért Díjat akkor, amikor majd Budapest egyetlen hivatalos levegőminőség-mérőállomásán sem fogja a légszennyezettség koncentrációja túllépni a megengedett határértéket egy teljes éven keresztül"

- írták, emellett személyes egyeztetést kérve a közgyűlési tagoktól.

Karácsony Gergely budapesti főpolgármester a Facebookon reagált a hírre, ahol azt írta: "pont ez a civil szervezetek dolga. Az elégedetlenség. Ez az elégedetlenség adja a feladatot a politikának, hogy ne engedjen a céljaiból, hogy hallgasson az állampolgárokra, a civilekre és azok szervezeteire. Hogy a valós problémákkal szálljon harcba és ne kreáljon nem létezőket."

Karácsony "az ország zöld lelkiismeretének" nevezte a Levegő Munkacsoportot, és azt írta, a "Budapestért-díj ideiglenes visszautasításának üzenete világos".

Hozzátette, bár a díj a legméltóbb helyre kerülne,

"a Fővárosi Önkormányzat még nem méltó arra, hogy átadja. Valóban nem. Még nem. A díj elutasítása nem sértés, hanem figyelmeztetés. Értem az üzenetet. Hosszú út áll még előttünk, de elindultunk és nem fordulunk vissza."

Karácsony ezután arról írt, hogy növelni fogják a zöldfelületek arányát, megvédik a fákat és újakat ültetnek, csillapítják a belső kerületek forgalmát, korszerűsítik a közösségi közlekedést, megteremtik a gyalogos és kerékpáros közlekedés lehetőségét, és ezért megvizsgálják minden egyes döntés esetén annak klímahatásait.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.