Az egyik üzlethelyiségben helytörténeti gyűjtemény lapul, a másikban a rendőrség afféle felvilágosító irodája, vagyis a közszolgálatot sem hanyagolják. És e szellemben az épület „sétálóutcájában” (ahová fürdőruhában és mezítláb tilos a bemenet) még a nyár elején nyílt időszaki kiállítás Velence-Bencehegy – 50 éves a régi Vörösmarty-kilátó címmel. A hét végéig meg lehet nézni, utána már csak a völgyben nyíló kerti virágokat.
A kiállítás címszereplőjét ma már hiába keresnénk, a nyolcvanas években lebontották. Senki nem siratta, hiszen teljesen tájidegen valami, konkrétan egy leselejtezett olajfúró torony volt az a bizonyos kilátó: 1965 novemberében szállították a helyszínre és állították fel, igen mostoha körülmények között.
|
A kiállításon – tárgyi emlékek híján – korabeli újságcikkek, fotók és interjúk segítségével idézik fel az akkor hőstettnek mondott műveletet, ami egyúttal hagyományt teremtett, hiszen később a nagykanizsai csónakázótónál, illetve a Mátrában is felállítottak dísznek egy régi olajfúró tornyot. Persze Salacz Nóra, a kiállítás rendezője valószínűleg tisztában voltak azzal, hogy az egykori nevezetesség története (odavitték, felállították, felmásztak rá és nagyokat néztek, végül lebontották, mert életveszélyes volt) elég sovány, ezért mást is elővesz, a tragikus sorsú, ámde lassanként éledező velencei borászatot, de megismerhetjük a környéken addig soha nem látott olajfúró tornyok szerkezetét és működését. A legfőbb üzenet mégis az, hogy szeressük a monstrumot. „A mai szemlélődő könnyen leírja, hogy nem a tájba illett, de kérdezzünk meg bárki régi velencei lakost, mindenkinek lesz egy kedves története a kilátóval kapcsolatban. Az itt üdülőknek kedvenc kirándulóprogramja volt, és két egyesület is használta jelvényében a sziluettjét” – olvassuk, és egy kicsit tényleg meghatódunk ezen.
|
Ám úgy látszik, mégis hepiend lesz, bár a kiállításon nem nagyon találtuk nyomát. Annál inkább L. Simon László weboldalán, aki a júliusi megnyitó ünnepség szónokaként nemcsak az olajos emlékművet méltatta, de elmondta azt is, hogy a kiállítást „egy könyv megjelenése is követi majd. Ebben a kiadványban Salacz Nóra kutatási eredményeit, a Bence-hegyi kilátó ötletpályázatának kiemelkedő terveit, és az új kilátó építésének körülményeit ismerhetik meg az olvasók”. Ezek szerint lesz új kilátó, méghozzá – így L. Simon – „Kruppa Gábor és Merkel Tamás Kála virágra is emlékeztető, csigalépcsős kilátója épül majd meg. Kilátótervük arra a nyílt, titkos ötletpályázatára készült, amelyet a Magyar Építész Kamara az elmúlt huszonöt év legsikeresebb építészeti pályázatnak tart.” Azért jó, hogy nem Fekete György meg Melocco Miklós tartja annak.
Velence Korzó, aula, Velence, Tópart u. 47., nyitva augusztus 31-ig