Sokan voltak kevesen – Antifasiszta tüntetés a „becsület napja” ellen

Lokál

„Álljon meg a menet!” felszólítással antifasiszta tüntetést szerveztek szombat délelőtt Budapesten. Az akciót a neonáci „becsület napja” ellen hirdették meg.

„Mondd hangosan, mondd ki tisztán, nem akarunk több fasisztát" – zúgott a dobos csapat kíséretében demonstrálók kis csoportja Budán, a Dózsa György térről a Várba menet. Az antifasiszta tüntetésen számos szervezet (Antifasiszta Hálózat, Nácivadász Brigantyk, MADA Akciócsoport, Szövetségben Együtt Magyarországért Párt, Anonymous Operation Hungary, MEASZ, Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete, Híd a Demokráciáért Egyesület, Magyar Szolidaritás Mozgalom, Változást 2014, Hét Olajfa Egyesület, valamint több Facebook-csoport) vett részt. Az akciót nemcsak a „becsület napja” ellen szervezték, hanem a Szabadság térre tervezett megszállási emlékmű felállítása miatt is. (A körülzárt német és magyar csapatok 1945. február 11-én próbáltak meg kitörni a szovjet ostromgyűrűből, a hazai szélsőjobboldal erre emlékezik „becsület napjaként”.)



A körülbelül 150-200 fő minden előzetes információközlés nélkül – természetesen magas fokú rendőri készültség mellett – indult a Várba. A menet a Dísz téren át az Úri utcán keresztül vezetett a német nagykövetségig, ahol a folyamatosan kisebb csoportokkal kiegészült tüntetők – immár közel 300 fő – egy óriási, kézzel készített molinót feszítettek ki maguk elé, amelyen az állt: „A fasizmus háborút és nyomort jelent.” Időközben csatlakozott az akcióhoz a Magyarországi Nemzeti-Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülete (ÉKE) is, amelynek képviselői rögtönzött beszédet tartottak, amelyben a rasszista, kirekesztő megnyilvánulások térnyerésére hívták fel a figyelmet – hasonló módon, mint egy héttel ezelőtt a Szabadság téren.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Az akció egyik szervezője, Garai-Édler Eszter lapunknak elmondta: a tüntetés célja a szélsőjobboldal vérlázító ünneplése elleni fellépés, illetve annak hangsúlyozása, hogy náci csoportok egy demokratikusnak mondott jogállamban szabadon és engedélyezve tarthatják meg a „becsület napját”.

A rendőrség egyébként valamennyi „becsület napi” demonstráció megtartását betiltotta, ám a bíróság végül engedélyezte a szélsőjobboldali szervezetek emlékező „tisztelgését”. A szervezők egyébként sokáig nem is közölték a megemlékezés helyszínét, a rendezvény előtt nem sokkal hozták nyilvánosságra szélsőjobboldali honlapokon, hogy a Clark Ádám térről indulnak a Várba.

Mialatt Krisztinavárost és a Vár területét – a Clark Ádám téri bombariadó miatt is – egyre nagyobb számban ellepték a nácik, addig az antifasiszta tüntetők a német nagykövetség előtt megtorpanva – némi „náci, takarodj!” skandálással és egy-egy beszédet tartva – várakoztak. Eközben a szemközti Kapisztrán téren gyülekezni kezdtek a szélsőségesek, az antifasiszták meghirdetett tüntetése lassan véget ért, sokan elindultak haza. Egy-egy ember konfrontálódott volna az „ünneplőkkel”, konkrét terv szerint akarták volna bekeríteni őket, de lelkes csatlakozók, valamint bármilyen támogatás híján ez elmaradt.

Az antifasiszta tüntetők egy kis csoportja hazafelé menet a Csinibaba című filmből is jól ismert Kicsit szomorkás a hangulatom máma kezdetű dalt hallgatta megafonjukkal kihangosítva, ami kétségkívül jól passzolt a kialakult szituációhoz.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.