HEGYMENET - Kirándulás Cinkotán

Szép enyészet

  • Orosz Ildikó
  • 2017. november 12.

Lokál

Fővárosi kirándulás alatt általában a Budai-hegyekben tett sétát, netán kamaraerdei kiruccanást értünk, pedig Pest határában is akad látnivaló. Irány Cinkota!

Benedek Ágnes helytörténész Kertvárosi időutazó címmel vezet gyalogos, biciklis és buszos kirándulásokat a XVI. kerületben. A legnépszerűbb a 19. század végi ómátyásföldi villákat bemutató túra, amihez általában minden helybéli résztvevőnek van egy-egy története, ám ha a Caprera-patak kerül szóba, még ők is elbizonytalanodnak: hol van pontosan, hogyan lehet megközelíteni, és honnan e furcsa név?

A cinkotai HÉV-megállótól indulunk, 1911-ig itt volt az akkor még a Keletitől induló helyiérdekű végállomása, csak ezután hosszabbították meg a vonalat Gödöllőig. Az állomás melletti Ostoros úton átvágva, az egykori piactérről jól látszik a régi áramátalakító és a tisztviselőlakások épülete (ma raktár), de az I. világháborús emlékmű mellett már a Caprera-patak nemrég megtisztított, rendbe rakott kisebb szakaszát is megpillanthatjuk, míg előttünk a nagy múltú strand romjai.

A Cinkotai strandfürdő elődje lóúsztató volt a 19. században, de a felső szakaszon (ahová később jutunk el) már a századforduló idején is fürödtek, még úszóversenyt is rendeztek, sőt egy ideig Cinkota, Caprerfürdő nevű HÉV-állomás is működött. Viszont ez a strand csak 1928 nyarán nyílt meg, medencéjét eredetileg a patak vize táplálta, csak később állítottak üzembe két fúrt kutat. Hatvannyolc évig működött, pusztulását az okozta, hogy a hozzá hasonló, hideg vizű strandok nem tudták felvenni a versenyt a termálokkal és a wellnesscentrumokkal, és mivel az új előírásoknak megfelelő vízforgató berendezésre sem volt pénz, 1996-ban végleg bezárták. A több mint 20 ezer négyzetméteres terület magánkézbe került; a 2000-es években a Suzuki Ász autókat tárolt az egykori medencében. Ma már ennek sincs nyoma, a létesítményt betonfal veszi körül, a kapu lelakatolva, bár egy leomlott falszakaszon be lehet jutni. A látvány szívszorító, különösen azoknak, akik az 1970-es, 1980-as években ide jártak strandolni: a medence falából, aljzatából bokrok és többméteres fák törnek elő.

Átgázolunk a sűrűn, hátul hagyjuk el a területet, és egy ideig szem elől tévesztjük a patakot. Meglepetésünkre őz ugrik fel egy kis tisztás közelében, ahol elhagyott trianoni emlékmű talapzata árválkodik – azon kevesek egyike, amelyet még nem újítottak fel.

 

Kristályvizű forrás

Ezután a sínek mellett visz az utunk, a patak csak Cinkota alsó megállónál tűnik elő ismét. Az itteni rét padjaival, kis hídjaival ideális piknikező hely. Mindez – Cinkota és Mátyásföld legnagyobb részével együtt – eredetileg Beniczky Gábor birtoka volt. A sportember és gavallér gróf nevét leginkább azért őrizte meg az emlékezet, mert Bat­thyány Ilonának (a mártír miniszterelnök lányának) volt a második férje – legalábbis addig, míg kártyaadósságai és nőügyei miatt véget nem vetett életének. Ilona, aki „von Haus aus” a függetlenség elkötelezettje volt, egyfajta politikai üzenetként, Garibaldi tiszteletére keresztelte el a patakot Caprerára, mivel az olasz szabadságharcos egy ilyen nevű kis földközi-tengeri szigeten töltötte utolsó éveit. De a névadásnál azért jóval többet köszönhet Cinkota a grófnőnek, a többi közt egy árvaleány-nevelőintézetet, amely ma gimnáziumként működik. Az egyik kőhíd lábánál keresgéljük az egykor itt fürdőző tulajdonosok nyomát, a B. G. és a B. I. monogramos köveket, amelyek Benedek Ágnes elmondása szerint legutóbb még itt voltak…

Pár száz méterrel távolabb a patak átbújik a sínek alatt, mi pedig egy keskeny sávban, gyümölcsöskertek közt követjük felfelé a forrásig, egy jókora betonteknőig, amelynek homokos aljából számtalan ponton bugyog a víz. Itt megfigyelhetünk apró édesvízi rákokat is, amelyeknek éltetője a kristálytiszta víz. Ahogy e kis állatok léte, úgy jelen formájában a Caprera fennmaradása is annak a civil összefogásnak köszönhető, amely megakadályozta, hogy az M0-s körgyűrű építésekor a patakba vezessék bele az autópályáról lefolyó, szennyezett, olajos esővizet. A legenda szerint a török hódoltság idején egy pasa ivott a forrásból, és annyira ízletesnek találta a vizét, hogy Budára is felvitette magának, a forrást pedig cinkkel fedette be, hogy más ne férjen hozzá – eszerint innen eredne a Cinkota elnevezés. Csakhogy Cinkota neve ennél jóval régebbi: már középkori krónikákban és oklevelekben is említik, bár jelentése vitatott.

 

Az öreg bánya titka

A forrást követően is akad látnivaló: a Csömör határában lévő egykori Csobaj-bánya. Ha a Cinkotai strandot lassan a természet hódítja vissza, akkor a felhagyott, mára különleges élővilággal benépesedett sóderbányát és tavat ismét az ember. Méghozzá elég gyorsan. A rendszerváltás után kárpótlásként 264 tulajdonos közt darabolták szét a területet, amely egy évtizednyi elhanyagoltság után többször került a hírekbe. 2002-ben a helyi civilek bejelentése nyomán kiderült, hogy a terület kezelője az egyik támfal megerősítése ürügyén rendszeresen építési törmeléket és szennyező anyagot hordatott a bányatóba, súlyosan károsítva a környezetet, ahol engedély nélküli homokbányászat is folyt. Ezt akkor leállították, de közben hatalmas veszélybe került a meredek partfalakban fészkelő több száz védett gyurgyalag és parti fecske költőhelye. 2008-ban nagyobb fokozatba kapcsolt a feltöltés: a 4-es metró építéséből kitermelt földet hordták ide. Habár egy vizsgálat szerint csak szerződésben rögzített tiszta földet szállítottak a területre, a környékbeli lakók nehezményezték a teherautók keltette állandó zajt.

A két tóból ma már csak egy maradt, az is egyre zsugorodik. A területre a jelek szerint teljes felöltés és ingatlanfejlesztés vár. A látvány egyszerre nyomasztó és lenyűgöző: a holdbéli táj óriási homokhegyeiben vadul csatáznak a gyerekek; akvaristák igyekeznek kihalászni a kék vizű tóból néhány édesvízi medúzát – ezek a 2 centis, nem őshonos, parányi lüktető lények szintén a tiszta víz indikátoraként ismertek –, de odébb, a teljesen feltöltött részeken már épülnek az új csokházak.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”