Halálos coming out, éltető rózsaszirom

  • Kovács Eszter Málna
  • 2013. augusztus 15.

Magyar Mandarin

Szájban olvadó bonbon, vöröslő celofán, rózsacsokor. Mindez csak a Nyugatról koppintott ártalmas kópiák sora volna, ami manapság Kínában is nagyon megy? Az. Hiszen eljött a holdnaptár alapú időszámítás hetedik hónapjának hetedik napja. Ez pedig a szerelmesek ünnepe, vagy kommerszebb megfogalmazásban a kínai Valentin-nap, és ebben az 1,4 milliárdos országban jócskán akad, akit ez örömmel tölt el. Ők talán még hisznek a Szövőlány és a Pásztorfiú meséjében, akik az Ég Királynőjének engedélye nélkül akartak egybekelni, de az nem adta áldását a frigyre, ezért egy ezüstfolyót (a mai Tejutat) hajított közéjük vízválasztóként, ám a pár csalódottságát látva csak megengedte, hogy évente egyszer egy kis hídon találkozzanak. Így lett ez a sztori a „mindent áthidaló szerelem” jelképe.

false

 

Öngyilkosság kontra romantika

Ezt a tömény romantikát azonban szinte csírájában fojtják el a sanghaji szociológusok riasztó statisztikái, melyek szerint Kínában ma nagyjából húszmillió meleg férfi él házasságban olyan heteroszexuális nővel, akinek fogalma sincs arról, hogy az oltárnál ő (vagy a szülei) rosszul választottak. Mert bár a Kínában kötött házasságok csillaga egyelőre fényesen ragyog, mint a piros celofán, amibe csokidarab ragadt, sajnos olykor pont annyira mű(vi) az egész, mint a pekingi kacsába rejtett nátrium-glutamát.

Ma este, amikor a hagyomány szerint a Szövőlányhoz kellene imádkozni, hajadonok milliói fohászkodnak majd azért, hogy egyszer ne úgy végezzék, ahogy az a harmincas feleség, aki a „kínai Facebookról” értesült arról, hogy férje meleg, és csak azért vette el, hogy megfeleljen a szülői és egyben társadalmi elvárásnak. A nő a közös erkélyükről vetette magát a mélybe. A férfi, bár felesége életét tönkretette, a szüleinek maximálisan a kedvében járt, hiszen Kínában minden gyerek legelső és legfontosabb munkája az életben az, hogy „elvégezze a feladatot”: házasodjon meg és produkáljon (lehetőleg) egy, (lehetőleg) fiúgyermeket. Ez alól nem képezhetnek kivételt a meleg férfiakból vagy leszbikus nőkből álló párok sem.

Emberi jogokat sem

A nagy tányérra pakolt nyárson sült húsok felét már megettem, amikor szerb vacsorapartnerem a bal oldalamon vékony cigarettára gyújt, a jobb oldalon ülő angol pedig arról kérdezi, hogyan éli meg, miként vállalja ebben az országban azt, hogy meleg.
„Ebben az országban az alapvető emberi jogok is egészen mások, mint otthon; hogyan is lenne nekünk, melegeknek jogunk bármihez?” – csattan fel arcán olyan keserűséggel, hogy azonnal langyos, kínai sörömbe kortyolok.

Szavai hallatán eszembe jut, hogy mi hárman most egy olyan országban élünk, ahol a homoszexualitást a kilencvenes évek végéig büntetendőnek, a kétezres évek elejéig pedig betegségnek (egészségügyi problémának) tartották.

false

Kínában a legtöbb férfi nem keresi a bajt azzal, hogy coming outol, hiszen a szülők többsége, bár talán pozitívan fogadja a hírt, ha a szomszéd gyerekéről szól, a saját gyereke melegségét fizikailag képtelen megemészteni.

Légy kreatív, légy boldog

Ez a tendencia olyan erős, hogy sokan egész életükben csak titkon melegek, és heteroszexuális feleségüket csőbe húzva alapítanak családot, majd boldogan élnek, míg meg nem halnak. Szélsőséges esetekben (mint a már említett öngyilkosság) a férjet az asszony családja be is perelheti, de ha a férfit elmarasztalják, akkor sem mennek a válásnál vagy valamicske kártérítésnél messzebbre. A kreatívabb, és minden bizonnyal nagyobb szexuális étvággyal rendelkező meleg férfiak számára megoldás lehet az új módi: a kifejezetten érdek-, avagy látszatházasságok céljára kifejlesztett társkereső oldalak, ahol leszbikus menyasszonyok millióiból lehet válogatni, és velük családot alapítva teljesíthető a szülői elvárás is, meg a gyereknek is jó példát lehet mutatni (akit egyébként csak akkor látnak el érvényes személyi igazolvánnyal, ha a szülei házasok). Az efféle bulinak ráadásul az a lényege, hogy a szülők kedvükre élhetik mindennapjaikat szexuális preferenciáik mentén: házasokként is randizhatnak azonos nemű párjaikkal, sőt, olykor még egy fedél alatt sem kell élniük egymással, hiszen a gyereket rendszerint úgyis a nagyszülőkhöz adják.

Látszólag trendi

Ez a látszólag leleményes, trendi megoldás rávilágít, milyen kőkeményen diszkriminálnak mindenkit, aki más. A kínai mozikban és az interneten uralkodó cenzúra egy (a homoszexuális tartalmaktól is) megszűrt, mesterséges világot teremt, ahol csoda, hogy a már említett társkeresők egyáltalán életképesnek bizonyulhatnak. Az azonos neműek házasságának legalizálására pedig még jó sokat kell várni, noha aktivisták százai ma is azon dolgoznak, hogy megváltozzon a helyzet. Persze sok-sok millióan így is örülnek a szerelem édes napjának: ők azok, akik virágot vesznek, és a zajos utcákon andalogva cukorba forgatott dinnyét vagy óriásgalagonyát rágcsálnak. Én pedig a boldogságukat elnézve halkan kételkedem, majd inkább már csak azt sajnálom, hogy az ilyenkor kötelező ajándékok ellenértéke nem az én zsebembe vándorol.

Megjegyzés: a bejegyzéshez egyes információkat az Atlantic és a Beijinger online cikkeiből merítettem.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.