Landsat: behunyja két szemét az ég
Landsat_8_(LDCM)_Satellite.jpg

Landsat: behunyja két szemét az ég

Lassan elég azzal kezdeni egy mondatot, hogy „Amerikában…” ahhoz, hogy az ember gyomra összeránduljon. Donald Trump elnöksége alatt csak úgy követik egymást a váratlan dolgok, pedig már a kezdés is erős volt, amikor lobbistákat nevezett ki hivatalok élére.

Most éppen a műholdképeket használó iparágaknak kell új exceltáblákat gyártaniuk. Döntés ugyan nem született még, de az amerikai belügyminisztérium már megérdeklődte, hogy mégis mi lenne, ha pénzt kezdenének kérni az eddig ingyenesen szolgáltatott Landsat műholdképekért – írja a Quartz.

Az 1972-óta tartó Landsat program képei pont tíz éve váltak ingyenessé. Azóta kormányintézmények, startupok, akadémiai kutatók és újságírók is használták különböző projektekhez. A március 31-én, a fotótár megnyitásának pontos évfordulóján nyilvánosságra hozott statisztika szerint 75 millió képet töltöttek le az elmúlt tíz évben.

false

Az amerikai kormány azzal érvel, hogy a Landsat képek népszerűvé válásával egyre drágább lesz kiszolgálni az érdeklődést. A nyílt adatszolgáltatás hívei szerint viszont több hasznot hoz az ingyen elérhetővé tett adat, mint ami előfizetésekből vagy egyszeri letöltési díjakból befolyhatna. A Landsat előnye, hogy az ingyenes és a fizetős versenytársainál is hosszabb időre visszamenő archívuma van.

A változás a térinformatikával foglalkozó magyar cégeket is érintheti. A Landsat adatok nagyon jól passzoltak például a precíziós mezőgazdasághoz, ahol a terület termőképességét ezeknek a fotóknak köszönhetően olyan években is fel lehetett mérni, amelyekben még a gazdák nem rendeltek légi fotózást. Tanulság igazából nincs. Akinek volt egy jó légi fotós ötlete, amit egyszer meg akart valósítani, jobban teszi, ha most a hosszú hétvégén belevág az adatok összevadászásába.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.