Végre itt a betegszimulátor orvosoknak
pediatric_hal_top.png

Végre itt a betegszimulátor orvosoknak

Mire jó egy robot, ami csak betegeskedni tud? Elég sok mindenre!

Nehéz nem szóvicceket elsütni egy olyan robottal kapcsolatban, amelyet Halnek neveztek el az alkotói, és arra való, hogy orvostanhallgatók tanuljanak rajta. Vonzó ötlet belelátni a névbe a 2001: Űrodüsszeia HAL nevű embergyilkos intelligenciáját, vagy elgondolkodni azon, hogy a robot medikusok kezei között fog meghalni oktatási céllal. Ennyi, kiszaladt, nem lesz több poén.

Hal szegény az állatorvosi ló. Olyan, wifin távvezérelhető robotgyerektest, ami egészen újszerűen próbál embernek tűnni. A bőre műanyag, ránézésre senki nem keverné össze egy emberrel. Sőt még az sem merül fel, hogy a robot a magyarra rejtélyes völgyként vagy hátborzongató völgyként fordított uncanney valley-ba esne, ahová a már túl emberszerű és még nem elég emberi gépek szoktak. Ami robot ideesik, az elvesztette a játékot, az emberek inkább irtóznak tőle, mint hogy meg tudnák szokni. Még az is jobb, ha kicsit művibb a gép, mert azzal tudunk mit kezdeni.

Halnek nincsenek ilyen problémái, a műanyag bőre műanyagnak tűnik, a testén látszanak szerelési helyek, sőt a Wired beszámolója szerint a motorok berregése is kiszűrődik a robot belsejéből. Más robotokkal ellentétben azonban Hal tud életfunkciókat adni. Összeszűkül a pupillája, ha belevilágítanak a szemébe, vérzik, könnyezik, ürít és wifin távvezérelve szívmegállásba vagy anafilaxiás sokkba is lehet kergetni.

A robothoz csatlakoztatva a szabványos kórházi berendezések képesek méréseket végezni, még a defibrillátorra is reagál. Ezzel pedig egyrészt jóval emberibb lesz, mint bármelyik gép, másrészt pedig újdonságot hoz az orvosi képzésbe. A gyártójának, az 1940 óta orvosi szimulációs eszközökben utazó Gaumard Scientificnek nem Hal az egyetlen terméke: lehet tőlük a szülés tanítására használható robotot venni, de van nővéreknek szánt újszülött babájuk is, ami a csecsemők jellemző megbetegedéseinek tüneteit tudja produkálni.

Hal nem csak a műszerek használatának oktatására jó. A gyártó szerint abban is segít az orvosoknak, ápolóknak, hogy a fájdalmukról és panaszaikról beszélni kevésbé tudó gyermekek metakommunikációjára figyelve vonjanak le következtetéseket.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.