Nehéz nem szóvicceket elsütni egy olyan robottal kapcsolatban, amelyet Halnek neveztek el az alkotói, és arra való, hogy orvostanhallgatók tanuljanak rajta. Vonzó ötlet belelátni a névbe a 2001: Űrodüsszeia HAL nevű embergyilkos intelligenciáját, vagy elgondolkodni azon, hogy a robot medikusok kezei között fog meghalni oktatási céllal. Ennyi, kiszaladt, nem lesz több poén.
Hal szegény az állatorvosi ló. Olyan, wifin távvezérelhető robotgyerektest, ami egészen újszerűen próbál embernek tűnni. A bőre műanyag, ránézésre senki nem keverné össze egy emberrel. Sőt még az sem merül fel, hogy a robot a magyarra rejtélyes völgyként vagy hátborzongató völgyként fordított uncanney valley-ba esne, ahová a már túl emberszerű és még nem elég emberi gépek szoktak. Ami robot ideesik, az elvesztette a játékot, az emberek inkább irtóznak tőle, mint hogy meg tudnák szokni. Még az is jobb, ha kicsit művibb a gép, mert azzal tudunk mit kezdeni.
Halnek nincsenek ilyen problémái, a műanyag bőre műanyagnak tűnik, a testén látszanak szerelési helyek, sőt a Wired beszámolója szerint a motorok berregése is kiszűrődik a robot belsejéből. Más robotokkal ellentétben azonban Hal tud életfunkciókat adni. Összeszűkül a pupillája, ha belevilágítanak a szemébe, vérzik, könnyezik, ürít és wifin távvezérelve szívmegállásba vagy anafilaxiás sokkba is lehet kergetni.
A robothoz csatlakoztatva a szabványos kórházi berendezések képesek méréseket végezni, még a defibrillátorra is reagál. Ezzel pedig egyrészt jóval emberibb lesz, mint bármelyik gép, másrészt pedig újdonságot hoz az orvosi képzésbe. A gyártójának, az 1940 óta orvosi szimulációs eszközökben utazó Gaumard Scientificnek nem Hal az egyetlen terméke: lehet tőlük a szülés tanítására használható robotot venni, de van nővéreknek szánt újszülött babájuk is, ami a csecsemők jellemző megbetegedéseinek tüneteit tudja produkálni.
Hal nem csak a műszerek használatának oktatására jó. A gyártó szerint abban is segít az orvosoknak, ápolóknak, hogy a fájdalmukról és panaszaikról beszélni kevésbé tudó gyermekek metakommunikációjára figyelve vonjanak le következtetéseket.
Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!
Másvalaki problémája – Magyar Narancs
Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.